Uszczelnienie okien i drzwi, właściwa izolacja dachu, czy ocieplona elewacja budynku, to tylko kilka z nielicznych sposobów, które mają za zadanie zatrzymać ciepło w domu czy też mieszkaniu na dłużej. Istnieją jednak dużo prostsze i o wiele skuteczniejsze rozwiązania na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniu, jak efektywne wykorzystanie pracy źródła energii grzewczej.
Nowoczesne systemy grzewcze dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii umożliwiają sprawne i łatwe sterowanie energią cieplną. W tym celu wykorzystywane są tak zwane regulatory pracy urządzeń grzewczych, które działają w oparciu o analizę temperatury w pomieszczeniu. Regulatory dzielą się na 3 grupy: regulatory pokojowe, pogodowe i mieszane.W poniższym artykule zajmiemy się działaniem tej pierwszej grupy, z naciskiem na regulatory z możliwością programowania temperatury tygodniowo. Zainstalowanie w mieszkaniu czy domu regulatorów pokojowych, pozwala na odpowiednie gospodarowanie komfortem ciepła we wnętrzach pomieszczeń. Możliwość regulacji ciepła za pomocą tych urządzeń jest niezwykle wygodna precyzyjna, a co najważniejsze – prosta. Istotny dla każdego powinien być fakt, że w ciągu sezonu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent zużycia energii cieplnej!
Jak to wszystko działa?
Regulatory pokojowe sterują pracą kotła grzewczego na podstawie temperatury jaka panuje w pomieszczeniu, w którym są montowane. Taka forma sterowania kotłem zapewnia ekonomiczne wytwarzanie ciepła. Dzięki zastosowaniu regulatorów, ciepło przekazywane jest tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest na nie zapotrzebowanie i tylko we wskazane miejsce tak, aby wszędzie panowała pożądana, ustalona wcześniej przez domowników temperatura. Możliwość regulacji poziomu temperatury, dostosowania jej do pory dnia i nocy, zapewnia mniejsze zużycie prądu oraz w efekcie oszczędzanie energii cieplnej. Funkcje regulatora mogą mieć charakter użytkowy (np. ustalenie w jakich godzinach ma być utrzymana określona temperatura w budynku) lub dotyczyć samego algorytmu pracy urządzenia grzewczego (np. temperatury wody kotłowej). W momencie gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej temperatury określonej przez użytkownika, regulator wymusza uruchomienie źródła ciepła. Jest to tak zwana regulacja ze sprzężeniem wstecz, czyli regulator nie przewiduje, jak również nie monitoruje ilości traconego ciepła, a reaguje na realne zmiany otoczenia, a to skutkuje modyfikacją temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu.
Jak wybrać odpowiedni regulator?
Podczas zakupu regulatora, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia kontrolującego temperaturę w warunkach domowych.
W odpowiednim programie dziennym temperatura jest regulowana w określonym czasie dnia. Na przykład, można zaprogramować grzanie do określonej temperatury. Termostaty programowalne są szczególnie przydatne w zimie. Możliwe jest również zaprogramowanie termostatu w taki sposób, by w kuchni lub łazience było ciepło wcześniej np. przed pobudką. To samo dotyczy wieczorów, gdy wracasz do ciepłego mieszkania po pracy, bez potrzeby ogrzewania go przez cały dzień. Dostępne są również termostaty z programem tygodniowym. W ich przypadku temperatura może być modyfikowane indywidualnie – istnieje możliwość dopasowania temperatury do każdego dnia. Jeśli na przykład w weekend śpimy dłużej, jednostka włącza ogrzewanie kilka godzin później w sobotę i niedzielę. Warto również zaznaczyć, że elektroniczne regulatory jest bardziej trwałe niż te mechaniczne. Warto więc zainwestować więcej i mieć pewność, że regulator posłuży nam kilka a nawet kilkanaście lat.
Przy zakupie regulatora pokojowego, warto również zwrócić uwagę na zakres jego ustawień. Większość z nich posiada zakres ustawienia pomiędzy 10 a 30°C. Dostępne są również termostaty z większym zakresem ustawień temperatury, np. pomiędzy 5 a 45°C. Wybierając regulator pokojowy, należy pamiętać o dokładności regulacji. Ewentualne odchylenie w pomiarze nie powinno być większe niż +/- 1°C. Dobrej jakości regulatory umożliwiają regulację temperatury o 0,1°C.
Gdzie zamontować regulator?
Regulator pokojowy najlepiej zamontować w pomieszczeniu, które uznamy za reprezentatywne pod względem temperatury. Bardzo często jako przykład pomieszczenia reprezentatywnego jest podawany jest pokój dzienny, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Należy pamiętać, aby regulator nie był zlokalizowany blisko źródeł ciepła takich jak grzejniki, ale też kominek tradycyjny, który bardzo często jest umieszczony właśnie w salonie. Dodatkowo, jeżeli w pokoju dziennym bardzo często występują zwiększone zyski ciepła (stałe przebywanie większej liczby osób, stałe zyski słoneczne), nie jest to najlepsze miejsce na umieszczenie regulatora. Regulator nie powinien być zlokalizowany również w miejscu, gdzie występują przeciągi. Obok regulatora nie możemy umieszczać urządzeń domowych, które generują zyski cieplne jak telewizor czy lodówka, ponieważ to również może zakłócić w pewnym stopniu jego pracę.
Wybór dostosowany do potrzeb
Na rynku mamy do wyboru szeroki asortyment różnego rodzaju regulatorów pokojowych. Klasyczne sterowniki dwustanowe posiadają jedynie tryb „pracy” i tryb „podtrzymania”. Zaawansowane modele regulatorów mają wbudowany dotykowy wyświetlacz oraz mają możliwość wyboru trybu pracy. Kilka przykładowych to: tryb ręcznego ustawiania temperatury, dzień/noc, impreza, urlop oraz przeciwzamarzanie. Zazwyczaj nowoczesne modele posiadają również możliwość wprowadzenia kilku trybów własnych. W ofercie wielu sklepów dostępne są także regulatory pokojowe z komunikacją RS przeznaczone do sterowania i kontroli temperatury centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz temperatury pokojowej. Mogą przy tym realizować wspomniany już tygodniowy program ogrzewania oraz mieć blokadę rodzicielską. Zatem wybór jest naprawdę szeroki, pozostaje tylko sprecyzować swoje potrzeby, a na pewno znajdziemy regulator idealny! Pod adresem https://sterownikitech.pl/tygodniowy-programowany-regulator-temperatury-091fl,id245.html znajdziesz jeden z najpopularniejszych modeli na rynku, który do tej pory spełnił oczekiwania olbrzymiego grona klientów.