To jaką masz łazienkę nie pozostaje bez znaczenia nie tylko przy wyborze ilości płytek do kupienia czy dobrania rozmiaru prysznica czy wanny. Ma to również znaczenie przy wyborze odpowiedniego grzejnika.
Istotne jest również to, czy posiadasz w łazience ogrzewanie podłogowe czy nie. Warto przed zakupem zorientować się jakie modele są do naszej łazienki najbardziej odpowiednie i nie iść na zakupy całkiem zielonym. Jeśli zapoznamy się z tematem na pewno nie wpadniemy w pułapkę wybory grzejnika tylko ze względu na wygląd, kolor czy cenę – bo i tak się zdarza.
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym najbardziej odczuwamy zimno i zmiany temperatury. Wychodząc spod gorącego prysznica, każdy z nas chciałby wylądować stopami na ciepłej posadzce lub chociaż nie odczuwać znacznej różnicy jeżeli chodzi o ciepło w pomieszczeniu. Gdy do dosyć dużej łazienki dobierzemy za mały grzejnik – ciepło może szybko uciekać. Warto więc do kupna grzejnika, szczególnie grzejnika do łazienki podejść rozsądnie i z głową. Warto również pamiętać, że temperatura w łazience powinna być wyższa niż w innych pomieszczeniach, najlepiej jakby nie spadała poniżej 24 stopni Celsjusza.
Grzejniki łazienkowe – funkcjonalne i użyteczne
Grzejnik łazienkowy, poza oczywistą grzewczą funkcją może też przybierać formę wygodnej suszarki na ręczniki, wieszaka czy funkcjonalnej półeczki. Producenci mają wiele pomysłów na zmaksymalizowanie użyteczności, co zresztą skutecznie przyciąga klientów. Przykładem może być to, że ciężko znaleźć mieszkanie, w którym łazienka nie posiada w swoim wyposażeniu grzejnika drabinkowego z funkcją suszenia. Są jednak ważniejsze rzeczy w przypadku grzejników łazienkowych – są to wytrzymałość i dopasowanie do pomieszczenia. Poniżej podpowiemy jak poradzić sobie w dwóch przypadkach – małej łazienki i łazienki z ogrzewaniem podłogowym.
Funkcjonalność i ciepło w małej łazience
W nowo budowanych mieszkaniach, bardzo często łazienka traci na powierzchni na rzecz otwartego salonu z kuchnią. Co za tym idzie stają się one coraz mniejsze, coraz bardziej kompaktowe. Zaplanowanie rozkładu mebli i przestrzeni w małym pomieszczeniu wymaga więc nieco inwencji i sprytu. Przyda się również dobry pomysł na taką przestrzeń, wszystko po to aby nie musieć rezygnować z wygody i komfortu. Grzejnik do małej łazienki również powinien być kompaktowy jak ona sama. Dobrym rozwiązaniem będą nowocześnie wyglądające grzejniki płaskie, które praktycznie zlewają się ze ścianą. Bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem, będzie natomiast wspominany już wyżej grzejnik drabinkowy, dzięki temu nie będziecie musieli montować dodatkowych wieszaków na ręczniki. Plusem jest też to, że po kąpieli będzie na was czekał miękki, suchy i ciepły ręcznik.
Jednak nie zawsze wybór jest tak oczywisty. W przypadku małej, ale i zimnej łazienki, takiej w której są okna i trudno utrzymać temperaturę na stałym poziomie, warto zainwestować w niewielki, ale wydajny grzejnik. Wysoka moc grzewcza przy zachowaniu kompaktowego wymiaru, to główna cecha grzejników przeznaczonych do małych i zimnych łazienek. Warto też zwrócić uwagę, aby kolektory grzejnika były podwójne i ustawione symetrycznie po dwóch stronach jego pionowej osi. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie zapewnia niemal dwukrotnie wyższą moc grzewczą, a to w przypadku łazienki z oknem i bez ogrzewania podłogowego jest niezwykle istotne.
Grzejnik i ogrzewanie podłogowe – czyli jak sobie poradzić z dwoma źródłami ciepła
Łazienki o dużych wymiarach, szczególnie te z oknami i usytuowane w narożnikach budynków to wnętrza, które mają spore zapotrzebowanie na ciepło. Dlatego też zainstalowanie w dużej łazience tylko grzejnika ściennego może być niewystarczające. Doskonałym rozwiązaniem w takich przypadkach jest montaż ogrzewania podłogowego i dodatkowo montaż grzejnika na ścianie. Warto pamiętać o tym, że aby współpraca tych dwóch systemów grzewczych była sprawna, należy zamontować zestaw tak zwanych zaworów mieszających, które zapewnią możliwość sterowania zarówno podłogówką jak
i grzejnikiem za pomocą jednej głowicy termostatycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu podłoga się nie przegrzewa a grzejnik może pracować przy wyższej temperaturze wody zasilającej.
Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikiem to optymalne rozwiązanie grzewcze do większej łazienki. Elegancki i funkcjonalny grzejnik jest w stanie szybko dostarczyć ciepło, podgrzać i osuszyć ręczniki, a “podłogówka” zapewni ciepłą i suchą podłogę oraz utrzyma stałą, komfortową temperaturę w pomieszczeniu.