TOP 3 najlepszych roślin wrzosowatych do ogrodu

W obrębie rodziny roślin wrzosowatych istnieje ponad 4 tysiące różnych gatunków. Cieszą się one ogromną popularnością w przydomowych ogrodach ze względu na pięknie wyglądające kwiaty. Najczęściej spotkać możemy tam niskie krzewinki. Jakie są ich najpopularniejsze odmiany? Podpowiadamy.

Modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia)

Jest to gęsta i zwarta zimozielona krzewinka. Idealnie nadaje się ona na wrzosowe rabaty i skalniaki. Każda szkółka krzewów ozdobnych powinna posiadać kilka jej rodzajów. Jedną z najpopularniejszych odmian jest „Compacta”, która posiada lancetowate skórzane liście o zielonym kolorze z niebieskosrebrzystym nalotem. Drugą często spotykaną odmianą jest „Nikko” o ciemnozielonych liściach.

Oba wymienione wyżej gatunki rosną od maja do czerwca, a ich wysokość nie przekracza 25 cm. Najlepiej by były one hodowane w dobrze nasłonecznionych lokalizacjach, jednak odmiana  „Compacta” poradzi sobie także w cieniu. Obie odmiany najlepiej czują się w glebach kwaśnych i wilgotnych. Warto także dodać, że są one mrozoodporne.

Bażyna czarna (Empetrum nigrum)

Producent wrzosów w swoim asortymencie powinien posiadać także bażynę czarną. Jest to kolejna mrozoodporna i zimozielona krzewinka. Posiada ona igiełkowate, błyszczące liście z podwiniętymi brzegami. Latem przybierają one barwę żółto-zieloną, natomiast zimą zmieniają kolor na brązowo-żółty. Na wysokości czerwca na roślinie pojawiają się różowe kwiaty.

Ciekawostką może być to, że owoce tej rośliny są jadalne, jednak niepolecane ze względu na swój mdły smak. Podobnie jak inne wrzosy ta odmiana najlepiej czuje się w wilgotnych, organicznych glebach. Warto wiedzieć, że ma jednak także tolerancję na gleby piaszczyste i bardziej suche. Nie wymaga także nasłonecznionego miejsca, poradzi sobie również w cieniu.

Brukentalia ostrolistna (Bruckenthalia spiculifolia)

Kolejną krzewinką, która bardzo dobrze odnajdzie się w naszym ogrodzie jest brukentalia ostrolistna. Jest to kolejna zimozielona roślina. Najczęściej tworzy ona bujne kępy o wysokości do 20 cm i szerokości 0,5 m. Jej kwiaty rosną w czerwcu i lipcu. Mają one różową barwę i bujnie ukazują się na wierzchołkach pędów.

Ogromną zaletą tej odmiany jest łatwość w uprawie, a także mrozoodporność. Dobrze sprawdzi się ona w nasłonecznionych miejscach, lecz przetrwa także w nieco bardziej zacienionych. Podobnie jak większość roślin z gatunku wrzosowatych znakomicie sprawdzi się ona w naszym przydomowym ogrodzie upiększając jego kompozycję.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Malowanie pergoli krok po kroku

Chroni przed słońcem, pozwala wyeksponować pnące rośliny i jest wyróżnikiem ogrodu. Pergola to często chluba i centralny punkt naszego obejścia, które latem zamienia się w ulubione miejsce spotkań domowników i ich gości. Z tych względów warto zadbać, by w sezonie prezentowała się nieskazitelnie. Podpowiadamy, w jaki sposób odmalować pergolę ogrodową. Podstawą renowacji jest wybór odpowiednich […]

Jak olejować drewno?

Olejowanie to świetna metoda zabezpieczania drewna. Nie wymaga umiejętności technicznych czy doświadczenia, a daje naprawdę świetne rezultaty. Przeczytaj, dlaczego warto olejować drewno oraz jak prawidłowo przeprowadzić olejowanie. Olejowanie drewna to doskonała alternatywa dla malowania czy lakierowania. Mimo iż olej nie jest produktem powłokotwórczym, drewno zyskuje skuteczną, trwałą ochronę przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Na uwagę zasługują […]