Termostaty to przydatne urządzenia, więc są już codziennością w niemal wszystkich domach i mieszkaniach. Pozwalają utrzymać komfort termiczny i są doskonałym sposobem na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem. Należy jednak dopasować ten sprzęt do swoich wymagań i możliwości technicznych instalacji, która już jest położona w domu. W zależności od modelu pieca, rodzaju ogrzewania czy powierzchni użytkowej w lokalu, wybór może być nieco inny. Dlatego w tym tekście przeanalizujemy czynniki związane z termostatami pokojowymi.
Funkcjonalność – główna zaleta termostatów pokojowych
Sterowniki do pieca to popularny sposób na kontrolowanie temperatury w domu czy mieszkaniu. Wszystko dlatego, że są niewielkie, stosunkowo tanie i można je zamontować nawet po skończonym remoncie. Ich zasada działania, bez względu na model, jest zwykle taka sama. Urządzenie kontroluje wysokość słupka rtęci, a gdy przekroczy on wartość graniczną, albo wysyła sygnał do pieca o zaprzestaniu grzania, albo właśnie go włącza. To pozwala na utrzymanie stałej temperatury bez względu na zewnętrzne warunki pogodowe. Dodatkowo możesz zaoszczędzić. Dom się nie przegrzewa, a utrzymywanie stałej temperatury jest tańsze niż ogrzewanie i wychładzanie budynku.
Termostat pokojowy + dobry piec = czysta oszczędność
Trzeba pamiętać, że na sprawność ogrzewania wpływa wiele czynników. Podstawowym jest oczywiście rodzaj kotła. Jednak termostaty pokojowe również są znaczące bez względu na to, czy stosuje się je do pieca elektrycznego, czy gazowego, a nawet do systemu zasilanego ogrzewaniem miejskim czy piecem na paliwo stałe. Komunikacja pomiędzy urządzeniem sterującym a jednostką grzewczą pozwala, po pierwsze, utrzymać stałą temperaturę, a po drugie, ulżyć domowemu budżetowi. Jaki kocioł wybrać, żeby było oszczędniej? Tu temat się nieco komplikuje, więc tylko go nieco zarysujemy, bo zmiennych jest sporo.
Komu jaki kocioł?
Wybierając kocioł do swojego domu lub mieszkania, z całą pewnością chciałbyś mieć jak najniższe koszty ogrzewania. Bardzo często trudno jest oszacować zużycie surowców, jednak zakłada się, że przy domu o powierzchni stu pięćdziesięciu metrów roczny koszt ogrzewania zmieści się w granicach trzech tysięcy złotych. Jednak niełatwo jest przewidzieć, jak będą zmieniać się ceny w najbliższych kwartałach. Szacuje się, że energia elektryczna, jak i gaz, zdecydowanie podrożeją. Trzeba liczyć się nawet z dwukrotną podwyżką cen. Dlatego optymalizacja kosztów może być głównym tematem poruszanym w najbliższych miesiącach. Skupmy się jednak na odpowiednim dobraniu kotła do twoich potrzeb. Przede wszystkim kotły dzieli się na jedno- i dwufunkcyjne. Na czym polega różnica między nimi? Pierwsze z nich obsługują tylko centralne ogrzewanie. Natomiast modele dwufunkcyjne podnoszą temperaturę wody użytkowej w łazience i kuchni.
Wybór termostatu może być uzależniony od pieca
Często zdarza się tak, że w mieszkaniu są zamontowane niewielkie przepływowe podgrzewacze, czasem ciepła woda pochodzi z instalacji miejskiej, a z tego typu systemami nie współpracują żadne modele termostatów dostępnych na rynku. Skonsultuj się więc ze sprzedawcą w celu dobrania sprzętu odpowiedniego do twoich potrzeb. Musisz jeszcze wiedzieć, czym są kotły kondensacyjne. Zaprojektowano je tak, by odzyskiwać ciepło ze spalin wylotowych. Zdecydowanie zwiększa to sprawność takiego urządzenia. Nie jest, niestety, możliwe, żeby zniwelować straty ciepła do zera. Część energii uchodzi do bezpośredniego otoczenia sprzętu, zawsze trochę strat będzie kierować się w stronę komina. Jednak modele kotłów gazowych kondensacyjnych minimalizują ubytki. Bez względu na to, co wybierzesz, zawsze warto założyć odpowiednie sterowniki temperatury.
Kilka rad na koniec
Skoro na rynku dostępne są różne modele kotłów, przy wyborze zwróć uwagę na to, czy dane urządzenie jest jedno- czy dwufunkcyjne. Jak już wiesz, ten drugi rodzaj pozwala na ogrzanie i domu, i wody użytkowej. Kotły gazowe są produkowane także w wersjach kondensacyjnych i choć to droższe modele, są jednocześnie tańsze w utrzymaniu, bo odzyskują ciepło z rozgrzanych gazów powstałych podczas spalania. Ponieważ rodzaj pieca może mieć kluczowe znaczenie przy wyborze sterownika, dlatego warto przed zakupem zweryfikować jego kompatybilność z takimi podzespołami. Wiele cennych informacji na ten temat znajdziesz tutaj.