Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – kto powinien o nie zadbać?

Kobieta zastanawiająca się nad ubezpieczeniem mieszkania na wynajem

Wynajmujesz od kogoś mieszkanie i zastanawiasz się, czy powinieneś je ubezpieczyć? A może to Ty jesteś właścicielem i myślisz o polisie, która zabezpieczy Cię przed konsekwencjami szkód powstałych w czasie użytkowania mieszkania przez najemcę? Dowiedz się, od czego powinni ubezpieczyć się wynajmujący oraz najemca.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie ubezpieczenie mieszkania na wynajem może wybrać właściciel,
  • co może ubezpieczyć lokator wynajmowanego mieszkania,
  • w jakich sytuacjach wynajmującemu i najemcy przyda się OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie mieszkania pod wynajem to korzyść zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Wykupieniem polisy powinien zająć się właściciel, któremu zwykle zależy na zniwelowaniu zwiększonego ryzyka nieprzewidzianych zniszczeń i szkód. Niezależnie od tego, zarówno wynajmujący właściciel jak i najemca  mogą wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – o co powinien zadbać właściciel?

Osoba, która wynajmuje swoje mieszkanie, powinna pomyśleć o odpowiedniej polisie. Tylko w ten sposób zabezpieczy się przez skutkami finansowymi ewentualnych zniszczeń czy uszkodzeń powstałych z różnych przyczyn, a także kradzieży.

Jeśli wynajmujesz komuś mieszkanie, wybierz doświadczone towarzystwo ubezpieczeń, takie jak ERGO Hestia, które w ramach pakietu ERGO 7 zaoferuje Ci polisę w 3 wariantach, chroniącą od kwestii niezależnych od lokatorów, m.in.:

  • zdarzeń losowych, takich jak.: pożar, zalanie, powódź czy huragan,
  • przepięć elektrycznych, stłuczeń,
  • kradzieży z włamaniem lub wandalizmu,
  • nagłej awarii (Home Assistance).

W ramach polisy masz też możliwość ubezpieczenia tzw. murów mieszkania, w tym również jako zabezpieczenie do kredytu hipotecznego. Dodatkowe zalety ubezpieczenia mieszkania na wynajem w ERGO Hestii to:

  • możliwość ubezpieczenia elementów przydomowego ogrodu wraz z drobną architekturą i roślinami,
  • ochrona w wariancie all risk w przypadku szkód, które spowoduje klient osoba ubezpieczona lub jej bliscy (tak zwane szkody własne).

Ubezpieczenie mieszkania ze strony najemcy – czy jest potrzebne?

Osoba, która wynajmuje mieszkanie, nie musi go ubezpieczać – nawet jeśli właściciel o to nie zadba i nie ubezpieczy mieszkania sam, najemca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną kradzież czy szkody powstałe z przyczyn losowych. Inaczej wygląda sytuacja, gdy wynajmujący zobowiąże najemcę w umowie najmu do ubezpieczenia mieszkania. W takim przypadku, jeśli najemca nie wykupi ubezpieczenia – to nie wykona zobowiązania wynikającego z umowy najmu – a zatem będzie ponosił wobec wynajmującego odpowiedzialność odszkodowawczą. Mieszkając w wynajmowanym lokum, powinieneś  zadbać o swoje poczucie bezpieczeństwa. W końcu np. odpowiadasz za własne przedmioty pozostawione w mieszkaniu – więc rozsądnie będzie zabezpieczyć najcenniejsze z nich przed zniszczeniem czy kradzieżą, np. za pomocą ubezpieczenia majątkowego w ramach ERGO 7.

Pamiętaj, że jako najemca możesz objąć polisą także poniesione na rzecz mieszkania nakłady inwestycyjne, takie jak np. farba, tapeta, wykładzina.

OC w życiu prywatnym – dobre rozwiązanie dla wynajmującego i najemcy

Zarówno wynajmujący, jak i najemca powinni zwrócić uwagę na jeszcze jeden rodzaj ubezpieczenia oferowany przez Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia, czyli OC (odpowiedzialność cywilna) w życiu prywatnym w ramach pakietu ERGO 7. Jego koszt to tylko około 50 zł miesięcznie za sumę gwarancyjną 200 000 zł – a zyskać możesz naprawdę dużo!

Ubezpieczenie tego typu dla wynajmującego pokryje koszty szkód spowodowanych osobom trzecim (najemcy lub sąsiadom) bez winy wynajmującego.

Z kolei najemca, który wykupi OC w życiu prywatnym, zyska pokrycie kosztów szkód wyrządzonych w mieniu właściciela, administracji czy sąsiada powstałe z winy swojej i najbliższych. Ubezpieczenie tego typu okaże się zbawienne w takich sytuacjach, jak zalanie sąsiada, nieumyślne zniszczenie mienia czy szkody wyrządzone przez psa.

Wiesz już, że ubezpieczenie mieszkania powinien wykupić właściciel, ale to najemca  może wpłynąć na bezpieczeństwo swoich ruchomości. Obaj w niespodziewanej sytuacji skorzystają z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Niezależnie od tego, którą ze stron umowy najmu reprezentujesz, ERGO Hestia ma ofertę ubezpieczenia dopasowaną do Twoich potrzeb!

 

Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Smarownica akumulatorowa, pneumatyczna, a może ręczna? Co musisz o nich wiedzieć?

Każda maszyna i każde urządzenie wymaga nie tylko użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta, ale również odpowiedniego dbania oraz konserwacji. I tak zastosowanie znajduje tutaj smarownica, która występuje w różnych wariantach. Sprawdzamy zatem, czym charakteryzuje się każdy z nich. Smarownica – co to jest i do czego służy? Smarownica służy – jak sama nazwa wskazuje – […]

Izolacja i ocieplanie fundamentów – styropian do ocieplania fundamentów

Izolacja i ocieplanie fundamentów Niezależnie od tego, czy budynek jest podpiwniczony, fundamenty powinny, muszą być ciepłe, szczególnie wtedy jeżeli chcemy wybudować nowoczesny i energooszczędny dom. Dlatego powinniśmy wykorzystać do tego specjalny styropian do ocieplania fundamentów. Tak samo jeżeli do ocieplania ścian wybieramy styropian fasada, oraz specjalnie przeznaczony do ocieplania dachu i podłogi, styropian dach – […]