Co zrobić w przypadku zalania piwnicy?

Zalana piwnica to wbrew pozorom powszechny problem, z którym borykać się mogą właścicielom domów jednorodzinnych, budynków wielomieszkaniowych i każdych innych z wykonanym podpiwniczeniem. Dlatego też podpowiadamy jak prawidłowo osuszać piwnicę oraz jak zapobiec kolejnym takim sytuacjom.

Dlaczego piwnica jest zalana — czyli znajdź przyczynę

Aby odpowiedzieć na pytanie, co zrobić w przypadku zalanej piwnicy, należy przede wszystkim znaleźć przyczynę jej zalania. W zależności od tego postępowanie związane z jej osuszaniem będzie bowiem całkiem odmienne.

Jeśli więc po wejściu do pomieszczenia widzimy wodę na ścianach, która spływa na podłogę, przyczyną zalania piwnicy może być źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa i dochodzi do zalewania piwnicy wodami gruntowymi. Samo jej osuszenie nie przyniesie więc efektów, gdyż problem ten będzie powracał.  Rozwiązaniem w takim przypadku będzie wykonanie izolacji na nowo w poprawny sposób oraz ogrzewanie piwnicy w celu wyeliminowania z niej wilgoci.

Z kolei, jeśli wody w piwnicy jest dużo, przyczyną jej zalania może być uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna. W takiej sytuacji należy przede wszystkim odciąć dopływ wody i zlokalizować miejsce przecieku w postaci uszkodzonej rury. Po dokonaniu jej naprawy można dopiero przystąpić do osuszania piwnicy.

Najpoważniejszym problemem jest natomiast incydentalne zalanie piwnicy w wyniku intensywnych opadów deszczu czy też dużej awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. W takiej sytuacji najlepiej zastosować się do poniższych wskazówek.

Jak osuszyć piwnicę w prawidłowy sposób? 

Podczas przystępowania do osuszania zalanej piwnicy należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, odłączając prąd oraz sprawdzić, czy na ścianach i podłodze nie ma tzw. przebicia.

Kiedy jesteśmy już bezpieczni, należy w miarę możliwości wynieść wszystkie przedmioty składowane w piwnicy, w tym także wykładziny oraz regały. Oczyszczając całą przestrzeń, nie tylko zabezpieczymy przedmioty przed zniszczeniem, ale także przygotujemy piwnice do dalszych prac.

Następnie można przystąpić do pozbycia się stojącej wody za pomocą wiader lub pompy. Wyjątkiem w tym przypadku jest zalanie piwnicy w czasie powodzi. W tej sytuacji wodę należy zostawić w piwnicy do momentu, aż jej poziom poza budynkiem nie opadnie. Wcześniejsze jej usunięcie może bowiem doprowadzić do podmycia fundamentów budynku i ich uszkodzenia.

Metody osuszania zalanej piwnicy 

Kiedy woda zostanie już usunięta z piwnicy czas na jej właściwe osuszanie. Może ono zostać wykonane za pomocą następujących metod.

Naturalne osuszanie zalanej piwnicy 

Choć naturalne osuszanie piwnicy zaliczane jest do najtańszych metod, cechuje się ono także najdłuższym czasem jego wykonywania. Polega ono na zapewnieniu odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach oraz ich ogrzewaniu. Należy jednak pamiętać, że naturalne osuszanie piwnicy po dużym zalaniu może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy i nie przynieść zadowalających rezultatów.

Mechaniczne osuszanie zalanej piwnicy

Innym sposobem na osuszanie piwnicy po zalaniu jest zastosowanie nagrzewnic wymuszających ruch powietrza i podwyższających jego temperaturę czy też osuszaczy kondensacyjnych. Koszt takich urządzeń jest jednak wysoki, a używanie ich wymaga odpowiedniej wiedzy.

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o skuteczne i szybkie osuszanie piwnicy jest jednak skorzystanie z pomocy specjalistów takich jak firma Hydro-assistance. Dysponują oni bowiem specjalnymi urządzeniami, a także doświadczeniem, które pozwala dobrać im najlepsze metody osuszania do rodzaju zalania. Dodatkowo bardzo często oferują oni także dodatkową usługę ozonowania pomieszczeń, która zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów w przyszłości, które mogłyby się pojawić po zalaniu piwnicy.

Zalana piwnica a odszkodowanie

Jeśli woda w piwnicy pojawi się w ubezpieczonym budynku, warto również pamiętać, że możliwe jest uzyskanie odszkodowania. Aby jednak złożyć wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy, należy mieć dowody. Dlatego najlepiej przed przystąpieniem do prac osuszeniowych wykonać zdjęcia pomieszczenia oraz dokładnie opisać wszystkie przedmioty, które w wyniku zalania uległy uszkodzeniu. Zakres i wysokość wypłacanego odszkodowania za zalaną piwnicę zależna jest natomiast od rodzaju posiadanej polisy OC.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie?

Wybór lokalizacji mieszkania to często życiowa decyzja. Podejmujemy ją w połączeniu z partnerem, rodzicami czy dziećmi. Uzależniamy wybór lokalizacji mieszkania od naszego bieżącego życia lub podążamy z bagażem za wyborem mieszkania. Dokładamy wszelkich starań, żeby życie ułożyło nam się wspaniale. Ale gdzie ono powinno być? Gdzie najlepiej kupić mieszkanie, żeby dobrze się urządzić? Na co […]

Jak lepiej zagospodarować przestrzeń w kuchni?

Kuchnia należy do kluczowych pomieszczeń w naszych domach, ponieważ nierzadko spędzamy w niej wiele godzin przygotowując posiłki, a często również je konsumując. Niezależnie od preferowanej aranżacji urządzając kuchnię warto postawić na komfort. Zdarzają się duże kuchnie, w których gotowanie nie jest przyjemnością ze względu na ograniczoną ergonomię, jak i małe pomieszczenia, gdzie wszystko jest pod […]