Głównym zastosowaniem studzienek rewizyjnych (kontrolnych) jest umożliwianie monitorowania sprawności przewodu kanalizacyjnego. Można do nich wejść w sytuacji, w której konieczne jest przeprowadzenie kontroli przewodu kanalizacyjnego bądź dokonanie naprawy.
Studzienki rewizyjne montowane są zazwyczaj na przewodzie kanalizacyjnym. Najczęstszymi lokalizacjami są:
– połączenia i rozgałęzienia przewodów znajdujące się na granicy nieruchomości,
– miejsca, w których następuje zmiana kierunku przepływu, średnic lub spadku kanału.
Studzienki rewizyjne – wykorzystywane materiały
Studzienki rewizyjne dostępne na rynku wykonywane są z różnych materiałów. Dzięki temu możliwe jest wybór odpowiedniego rozwiązania dla warunków, zwłaszcza technicznych, panujących w miejscu, w których mają być one zamontowane. Oprócz tego, jak już opisywaliśmy w serwisie https://www.domperfect.pl/, poszczególne modele różnią się między sobą kształtem, wymiarami i średnicami, ale także rozwiązaniami materiałowymi oraz konstrukcją. Do materiałów wykorzystywanych przy produkcji studzienek rewizyjnych należą:
– beton tradycyjny,
– beton chemiczny (np. polimerbeton),
– metal (przede wszystkim żeliwo sferoidalne i stalowe blachy powlekane; studzienki tego rodzaju stosuje się rzadko),
– polietylen.
Studzienki rewizyjne polietylenowe
Tym, co wyróżnia studzienki rewizyjne wykonane z polietylenu jest ich trwałość oraz wytrzymałość. Ten rodzaj studzienek wyróżnia stuprocentowa szczelność, dzięki czemu mogą być wykorzystywane na obszarach, na których występuje narażenie na duże obciążenia (np. pasy drogowe) oraz na terenach z ryzykiem szkód górniczych (w wersji wzmocnionej mogą być stosowane na terenach od I do IV kategorii szkód górniczych, na głębokości do 5,3 m). Dodatkowo polietylen jest odporny na oddziaływanie żrących i agresywnych chemikaliów oraz wód gruntowych. Doskonale sprawdzą się nawet w zanieczyszczonym lub skażonym gruncie.
Dodatkowo materiał ten wykazuje dużą odporność na ścieranie oraz niskie temperatury.
Badania wskazują, że studzienki polietylenowe mogą być trwalsze od tych wykonanych z betonu. Dzięki temu, że nie są podatne na korozję chemiczną są rozwiązaniem niezwykle wygodnym – w ich przypadku nie ma potrzeby przeprowadzania wielokrotnych konserwacji.
Lekkie, wytrzymałe, ekologiczne
Istotną zaletą studzienek rewizyjnych z tworzywa polietylenowego jest ich lekkość. Dzięki temu są idealnym wyborem dla miejsc, w których warunki terenowe są trudne. Co ważne, polietylen podczas eksploatacji nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne (dlatego wykorzystywany jest do także do produkcji takich elementów jak żagiel przeciwdeszczowy oraz inne, które muszą być zarówno ekologiczne, jak i odporne na niekorzystne warunki).
Dodatkowo ich montaż jest nieskomplikowany. Nie wymaga on wykorzystania ciężkiego sprzętu, co pozwala znacznie obniżyć koszty przedsięwzięcia. Biorąc pod uwagę, że studnie rewizyjne są bardzo ważnym elementem w różnego rodzaju kontrolach oraz naprawach przewodów kanalizacyjnych, sprawia to, że modele wykonane z polietylenu są doskonałą inwestycją.