Projektant wnętrz czy to dobry zawód

Projektowanie wnętrz to bardzo ciekawa praca, która może przynosić wiele satysfakcji. Trzeba wiedzieć, że nie jest ona stricte artystyczna, gdyż potrzeba tu również rozbudowanej wiedzy technicznej, umiejętności wykonywania rysunków technicznych i obliczeń. Oczywiście współczesny architekt wnętrz ma do dyspozycji nie tylko kartkę i ołówek, ale również specjalistyczne programy przeznaczone do projektowania, takie jak np. Cad Decor.

Kim jest projektant wnętrz?

Projektant lub inaczej architekt wnętrz to osoba, która ukończyła studia kierunkowe i pracuje w wyuczonym zawodzie. Jednak trzeba zaznaczyć, że jest to jeden z tych zawodów, gdzie poza tym, że trzeba mieć to „coś” czyli kreatywny umysł, to jeszcze powinno się stale rozwijać, uczestniczyć w konferencjach branżowych, targach, korzystać z literatury i czasopism fachowych, które mogą być inspiracją i źródłem wiedzy na temat stylów aranżacji wnętrz, takich jak ludwikowski, czy hi-tech. Projektant wnętrz przede wszystkim zajmuje się kompleksowym planowaniem rozmieszczenia mebli, wyborem materiałów i kolorów, wyborem wykończenia ścian i podłóg, słowem wszystkim, co związane jest ze zmianą „gołych” ścian i posadzki w mieszkanie, czy też pomieszczenie usługowe. Projektuje wnętrza nie tylko prywatnych domów, gdyż największy rynek stanowią przedsiębiorstwa oraz budynki użytku publicznego, których wnętrze musi zapewniać ergonomię i zachwycać swoją estetyką klientów i petentów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że projektant wnętrz nie wykorzystuje jedynie gotowych rozwiązań, ale również samodzielnie projektuje i nadzoruje wykonanie mebli i innych przedmiotów codziennego użytku. Oczywiście projektowanie wnętrz nie musi odnosić się jedynie do budynków, ale również wnętrz samochodów, jachtów, czy wykonywania scenografii. Zatem wachlarz możliwości w tym zawodzie jest naprawdę szeroki.

Jak zostać projektantem wnętrz?

Wiele osób zastanawia się, jak mogą zostać architektami wnętrz. Studia na kierunku architektura wnętrz, gdzie oprócz zajęć z rysunku, malarstwa, odbywają się zajęcia z matematyki, czy rysunku technicznego to jedyna droga i dopiero początek. Trzeba wiedzieć, że już na studiach przyszły architekt będzie musiał wykazać się kreatywnością wykonując makiety i projekty, zarówno w ołówku, jak i programie graficznym. Zarówno na politechnikach, jak i w akademiach sztuk pięknych można studiować architekturę wnętrz. Jest to bowiem kierunek artystyczno-techniczny. Po studiach można podjąć pracę w salonie meblowym i zajmować się projektowaniem mebli na wymiar. Inną ścieżką może być nawiązanie współpracy bezpośrednio z producentem mebli. Wielu z nich szuka kreatywnych osób do zespołu projektantów mebli. Przemysł motoryzacyjny, czy morski i działy projektowe również stoją przed architektem wnętrz otworem. Wszak kto lepiej zaprojektuje samochodową deskę rozdzielczą, kanapy i fotele samochodowe, czy kajuty i wyposażenie na pokładzie jachtu? Żeby mierzyć wysoko architekt wnętrz musi nieustannie się rozwijać i czerpać inspirację czasem z bardzo odległych dziedzin. Udział w konkursach na najlepszy projekt może być dla młodego absolwenta szansą na zaistnienie w branży.

Czy to dobry zawód?

Z powyższych analiz jasno wynika, że architekt wnętrz to zawód specjalistyczny, który zawsze będzie potrzebny, wszak połączenie ergonomii i unikalnego designu nie zawsze jest proste do osiągnięcia. Kreatywne umysły, które swoje pomysły potrafią przelać na papier, posiadają wyobraźnię przestrzenną i umiejętności techniczne są niezbędne w wielu branżach.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

kanapa narożna

Kanapa narożna z funkcją spania – na co dzień, czy może okazjonalnie?

Podobno najzdrowszy jest aktywny wypoczynek, ale kto nie lubi relaksować się na wygodnej kanapie? Trudno nawet wyobrazić sobie mieszkanie bez praktycznych fotelów i kanap, które z powodzeniem zapewnią także gościom wygodne miejsce do odpoczynku. Takie funkcje spełnia między innymi kanapa narożna z funkcją spania. Czy masz już ją w swoim mieszkaniu? Kanapy narożne – co […]

Jak unowocześnić wygląd tarasu

Na tarasie zwłaszcza w sezonie letnim spędzamy dużo czasu. Ma być on przedłużeniem salonu i jednocześnie musi być spójny z ogrodem. Współczesne trendy idą w stronę zacierania granic pomiędzy tymi strefami i wszystko powinno być jak najbardziej jednolite i spójne. Jeśli chodzi o lokalizację to najczęściej wybierana jest strona południowa i zachodnia, aby docierała jak […]