Projektowanie wnętrz to bardzo ciekawa praca, która może przynosić wiele satysfakcji. Trzeba wiedzieć, że nie jest ona stricte artystyczna, gdyż potrzeba tu również rozbudowanej wiedzy technicznej, umiejętności wykonywania rysunków technicznych i obliczeń. Oczywiście współczesny architekt wnętrz ma do dyspozycji nie tylko kartkę i ołówek, ale również specjalistyczne programy przeznaczone do projektowania, takie jak np. Cad Decor.
Kim jest projektant wnętrz?
Projektant lub inaczej architekt wnętrz to osoba, która ukończyła studia kierunkowe i pracuje w wyuczonym zawodzie. Jednak trzeba zaznaczyć, że jest to jeden z tych zawodów, gdzie poza tym, że trzeba mieć to „coś” czyli kreatywny umysł, to jeszcze powinno się stale rozwijać, uczestniczyć w konferencjach branżowych, targach, korzystać z literatury i czasopism fachowych, które mogą być inspiracją i źródłem wiedzy na temat stylów aranżacji wnętrz, takich jak ludwikowski, czy hi-tech. Projektant wnętrz przede wszystkim zajmuje się kompleksowym planowaniem rozmieszczenia mebli, wyborem materiałów i kolorów, wyborem wykończenia ścian i podłóg, słowem wszystkim, co związane jest ze zmianą „gołych” ścian i posadzki w mieszkanie, czy też pomieszczenie usługowe. Projektuje wnętrza nie tylko prywatnych domów, gdyż największy rynek stanowią przedsiębiorstwa oraz budynki użytku publicznego, których wnętrze musi zapewniać ergonomię i zachwycać swoją estetyką klientów i petentów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że projektant wnętrz nie wykorzystuje jedynie gotowych rozwiązań, ale również samodzielnie projektuje i nadzoruje wykonanie mebli i innych przedmiotów codziennego użytku. Oczywiście projektowanie wnętrz nie musi odnosić się jedynie do budynków, ale również wnętrz samochodów, jachtów, czy wykonywania scenografii. Zatem wachlarz możliwości w tym zawodzie jest naprawdę szeroki.
Jak zostać projektantem wnętrz?
Wiele osób zastanawia się, jak mogą zostać architektami wnętrz. Studia na kierunku architektura wnętrz, gdzie oprócz zajęć z rysunku, malarstwa, odbywają się zajęcia z matematyki, czy rysunku technicznego to jedyna droga i dopiero początek. Trzeba wiedzieć, że już na studiach przyszły architekt będzie musiał wykazać się kreatywnością wykonując makiety i projekty, zarówno w ołówku, jak i programie graficznym. Zarówno na politechnikach, jak i w akademiach sztuk pięknych można studiować architekturę wnętrz. Jest to bowiem kierunek artystyczno-techniczny. Po studiach można podjąć pracę w salonie meblowym i zajmować się projektowaniem mebli na wymiar. Inną ścieżką może być nawiązanie współpracy bezpośrednio z producentem mebli. Wielu z nich szuka kreatywnych osób do zespołu projektantów mebli. Przemysł motoryzacyjny, czy morski i działy projektowe również stoją przed architektem wnętrz otworem. Wszak kto lepiej zaprojektuje samochodową deskę rozdzielczą, kanapy i fotele samochodowe, czy kajuty i wyposażenie na pokładzie jachtu? Żeby mierzyć wysoko architekt wnętrz musi nieustannie się rozwijać i czerpać inspirację czasem z bardzo odległych dziedzin. Udział w konkursach na najlepszy projekt może być dla młodego absolwenta szansą na zaistnienie w branży.
Czy to dobry zawód?
Z powyższych analiz jasno wynika, że architekt wnętrz to zawód specjalistyczny, który zawsze będzie potrzebny, wszak połączenie ergonomii i unikalnego designu nie zawsze jest proste do osiągnięcia. Kreatywne umysły, które swoje pomysły potrafią przelać na papier, posiadają wyobraźnię przestrzenną i umiejętności techniczne są niezbędne w wielu branżach.