Pompy zanurzeniowe i ciśnieniowe – rodzaje pomp i ich przeznaczenie

Bardzo szeroki wybór pomp wpływa na to, że kupienie właściwego urządzenia wcale nie jest proste. Najważniejszym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru pompy jest jej przeznaczenie. Jaką pompę wybrać do studni, prac w ogrodzie, wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń czy filtrowania wody w basenie?

Pompy ciśnieniowe

Pompy ciśnieniowe automatycznie włączają pobór wody, kiedy jest taka potrzeba i wyłączają go w taki sam sposób. Stosuje się je tam, gdzie woda musi zostać przetransportowana na długim dystansie, wyższej wysokości lub pod ciśnieniem. W zależności od zastosowania dzielą się na zewnętrzne z wężem ssącym lub zanurzeniowe pompy ciśnieniowe – na przykład głębinowe czy ogrodowe.

Pompy do ogrodu

Pompa ciśnieniowa do ogrodu zazwyczaj zalicza się do pomp odśrodkowych. Ich wirnik nie jest wrażliwy na żadne zanieczyszczenia. Ten model świetnie sprawdzi się, jeżeli mamy w planach wykorzystywanie wody ze studni, beczek na deszczówkę czy strumienia do podlewania ogrodu, prac porządkowych przy domu czy umycia samochodu. Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę ilość urządzeń, które mają być zasilone przy pomocy pompy.

Warto rozważyć także zakup pompy elektrycznej. Urządzenia na prąd pracują ciszej a nawet mogą zostać zamontowane pod wodą. Pompy elektryczne dostępne są na przykład na stronie https://www.dostudni.pl/.

Pompy głębinowe

Pompa ciśnieniowa głębinowa przeznaczona jest przede wszystkim do zbiorników z lustrem wody poniżej 8m. Do prawidłowego działania potrzebuje jednak odpowiednich zabezpieczeń – przede wszystkim tych elektrycznych przed zmianami napięcia w sieci czy przeciążeniami. Na rynku można znaleźć modele o kilku głębokościach zasysania (poniżej 8 metrów, pomiędzy 8 a 20m, a także między 20 a 30 m), dlatego przed zakupem powinniśmy się zastanowić na ilu metrach będziemy montować pompę.

Hydrofory, czyli pompy domowe

Hydrofory najczęściej są wykorzystywane do zaopatrywania w zimą, czystą wodę z prywatnego ujęcia domków letniskowych, domów jednorodzinnych czy warsztatów. Domowy system wodociągów składa się z pompy ciśnieniowej, manometru, przełącznika ciśnienia oraz zbiornika ciśnieniowego. Ten rodzaj urządzeń załącza się automatycznie, kiedy poziom ciśnienia w zbiorniku maleje i wyłącza się, kiedy osiągnie ustawione ciśnienie. To rozwiązanie bardzo oszczędne, ponieważ przy niedużym poborze wody urządzenie nie będzie się załączać, co umożliwi oszczędność energii.

Pompy zanurzeniowe

Pompy zanurzeniowe mają szczelny silnik, który jest przystosowany do pracy w wodzie. Służą do przepompowywania oraz wypompowywania wody. Większość modeli ma zabezpieczenia przed pracą na sucho, takich jak włącznik pływakowy, który automatycznie wyłącza pompę, kiedy woda spadnie do zbyt niskiego poziomu. Pompy można także podzielić według ich przeznaczenia – na pompy do wody czystej i brudnej.

Pompy przeznaczone do wody brudnej

Pompy przeznaczone do wody brudnej nie wykazują się wrażliwością na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Można używać ich do odsysania wody czy nieczystości z zalanych pomieszczeń. Większość z nich ma określoną maksymalną średnicę zanieczyszczeń. Osobnym rodzajem są pompy do szamba, które są wyposażone w rozdrabniacz. Jeśli będziemy używać pompy do odsysania wody z piaskiem, najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na model z wirnikiem ze stali nierdzewnej.

Pompy do oczka wodnego

Oczko wodne wymaga ciągłego filtrowania wody oraz jej napowietrzania. Pompa do fontanny czy oczka wodnego tłoczy wodę do specjalnych filtrów, które następnie ją oczyszczają i dodatkowo natleniają. Pompy do oczek wodnych nie zużywają dużo prądu, tak więc mogą pracować stale. Do tego są wytrzymałe i dobrze radzą sobie z przeprowadzaniem cząstek stałych.

Specjalny rodzaj pomp

Pompy specjalne są używane do pompowania cieczy w rodzaju oleju opałowego lub napędowego a także benzyny. Są wykonane z tworzyw sztucznych i w pełni odporne na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Posiadają także mechanizmy, które zabezpieczają je przed zanieczyszczeniem. Zazwyczaj stosuje się je w rolnictwie lub przemyśle, rzadziej w gospodarstwach domowych.

Pompy przeznaczone do wody czystej

Pompy do wody czystej dłużą do wypompowywania wody, która jest pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń. Jeśli poziom wody jest bardzo niski, najlepszym wyborem będzie pompa ssąca płaska, która może wyssać wodę nawet i do sucha. Najczęściej używa się ich do pompowania wody ze studni drenażowej i dostarczania wody do domu czy wymiany wody w niedużym basenie.

Pompy do basenu

Pompy basenowe są używane w celu szybkiego oraz łatwego utrzymania czystości w zbiornikach. Mają wysoką wydajność tłoczenia oraz przepływu a także dużą pojemność ssania. Są odporne na substancje chemiczne uzdatniające wodę takie jak jod, chlor czy brom. Można je podzielić na rodzaje ze względu na rodzaj zastosowanego filtra – na pompy kartuszowe z filtrem papierowym oraz pompy z filtrem z piasku kwarcowego o większej dokładności.

Pompy obiegowe

Osobnym rodzajem pomp są pompy obiegowe, które są używane do wymuszania obiegu wody w zamkniętym grzewczym systemie centralnego ogrzewania, przy ogrzewaniu podłogowym, klimatyzacji czy innym systemie przemysłowym. Wykorzystuje się je w firmach oraz gospodarstwach domowych.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

meble na wymiar

Meble na wymiar nie tylko do kuchni! Gdzie warto postawić na indywidualne projekty mebli?

Kiedy projektujemy aranżację wnętrza domu czy mieszkania, w przypadku kuchni zawsze stawiamy na meble na wymiar Kraków. O tym, że kuchnie robione na wymiar są praktyczniejsze, wygodniejsze i bardziej ergonomiczne, nie trzeba nikogo przekonywać. Tymczasem warto także pomyśleć o innych pomieszczeniach, w których tego typu rozwiązanie również się sprawdzi. Gdzie zatem warto zainwestować w meble […]

Urządzanie małej kuchni – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

W nowoczesnym budownictwie kuchnia bardzo rzadko stanowi oddzielne pomieszczenie. Niezwykle popularnym rozwiązaniem stał się aneks kuchenny, stanowiący integralną część z jadalnią oraz salonem. Często spotykanym problemem w przypadku aneksu kuchennego jest zbyt mała ilość miejsca. Na szczęście, dobrze przemyślana aranżacja pozwoli optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przekonajmy się zatem, jak najlepiej urządzić niewielką kuchnię! Szafki na […]