Łazienka jest jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń do zaprojektowania. Jeśli dodatkowo chcemy mieć łazienkę na poddaszu stajemy przed jeszcze większym wyzwaniem. Jest to spowodowane niewielką powierzchnią użytkową ograniczoną przez skosy, jak również faktem, że zwyczajowo w łazience wszystkie sprzęty montuje się przy ścianach. O czym warto pamiętać urządzając taką łazienkę?
Rozplanowanie przestrzeni
Nie wystarczy samo zmieszczenie wanny, umywalki i sedesu w pomieszczeniu, potrzebujemy jeszcze do nich swobodnego dostępu. Szacuje się, że w przypadku wanny przed nią powinniśmy mieć 70cm do 100 cm wolnej przestrzeni. W tym miejscu pomieszczenie powinno mieć wysokość co najmniej 2 metry. Przy samej krawędzi wanny, sufit może być już odrobinę niżej, bo wystarczy 1, 60 m. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie wanny przydałaby się osobna kabina prysznicowa. Równie problematyczne może być umiejscowienie umywalki. Przed umywalką powinniśmy móc swobodnie stanąć i jeśli chcielibyśmy umieścić nad nią lustro, potrzebujemy co najmniej 1, 90 m.
Na szczęście skosy mają też swoje plusy i możemy korzystając z nich stworzyć pojemne schowki, korzystając z szafek na wymiar. W ten sam sposób możemy schować pralkę.
Materiały i wyposażenie
Jak w każdej łazience podstawowym kryterium przy wyborze materiałów budowlanych jest ich odporność na wilgoć. Przy niewielkiej powierzchni pomieszczenia nie jest wskazane pokrycie go całego kafelkami. Może to sprawiać przytłaczające wrażenie. Dlatego w małej łazience na poddaszu lepiej postawić na odpowiednią farbę przeznaczoną do łazienek. By optycznie powiększyć przestrzeń możemy wybrać jasne kolory. Pamiętajmy też, że im mniej zakamarków, tym większe wydaje się pomieszczenie. Dlatego w takich łazienkach najlepiej sprawdzą się sedesy z baterią wbudowaną w ścianę. Odrobinę zaszaleć możemy natomiast w kwestii wanny. Sprawdzonym rozwiązaniem są wanny wolnostojące, pozwalające na swobodniejszy dostęp do nich. Całość pomieszczenia dobrze utrzymać w minimalistycznym stylu.
Oświetlenie
Łazienka na poddaszu daje nam możliwość skorzystania z naturalnego światła wpadającego przez okna dachowe. Okna sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się większe, a dodatkowo ułatwią na przykład wykonywanie makijażu. Przy okazji możemy zaoszczędzić trochę energii elektrycznej. Oświetlenie w łazience powinno pochodzić z kilku źródeł by móc je dostosować do konkretnych potrzeb. Przy lustrze z reguły potrzebujemy ostrzejszego światła, natomiast leżąc w wannie możemy chcieć się zrelaksować przy przygaszonym świetle.