Pochłaniacz zapachów czy oczyszczacz powietrza – co wybrać?

Oczyszczacz powietrza to jedno z chętniej kupowanych w ostatnich latach urządzeń do domu. Wiąże się to przede wszystkim z rosnącą świadomością dotyczącą złego stanu powietrza, a także wiedzy o tym, jakie negatywne skutki dla ludzkiego zdrowia może mieć kontakt z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.

Dlaczego trzeba oczyszczać powietrze?

Pochłaniacz kurzu to dzisiaj zdecydowanie za mało. Klasyczny pochłaniacz pozwala bowiem pozbyć się z domu kurzu, pyłu czy sierści, nie radzi sobie jednak z mikrozanieczyszczeniami, które są niebezpiecznym składnikiem smogu, jaki wraz ze świeżym powietrzem przedostaje się do mieszkań i domów. Do walki z takimi zanieczyszczeniami, ale także nie mniej groźnym formaldehydem, grzybami, bakteriami i wirusami potrzeba bardziej zaawansowanych rozwiązań. Oczywiście pochłaniacz kurzu jest urządzeniem, które pomaga pozbyć się większych zanieczyszczeń z domu, jeśli jednak kluczowa dla kupującego jest jakość powietrza, którym oddychają domownicy, powinien on postawić na profesjonalny oczyszczacz powietrza.

Nowoczesne urządzenia tego typu oprócz tego, że są skuteczniejsze od tradycyjnych pochłaniaczy, to mają także często dodatkowe funkcje. Bardzo popularne jest bowiem łączenie oczyszczacza powietrza z jonizatorem albo nawilżaczem. Takie rozwiązania kompleksowo pozwalają zadbać o jakość domowego powietrza.

Z jakimi zanieczyszczeniami radzi sobie oczyszczacz powietrza?

Wpływ na skuteczność oczyszczacza mają przede wszystkim zastosowane w jego wnętrzu filtry. Im są one nowszej generacji, im bardziej są zróżnicowane, im w końcu są bardziej dopasowane do struktury domowego powietrza, tym lepiej. Trzeba przypomnieć bowiem, że wysokiej klasy oczyszczacze radzą sobie między innymi z: kurzem, roztoczami, wirusami, bakteriami, zarodnikami pleśni, lotnymi związkami organicznymi, a także cząsteczkami PM2,5 i szkodliwymi pyłkami. Do walki z tak różnorodnymi zanieczyszczeniami potrzebne są różnorodne filtry. Zupełnie osobny filtr jest potrzebny na przykład do walki z formaldehydem, bardzo często obecnym w mieszkaniach i mającym właściwości rakotwórcze. Ponadto można wybrać oczyszczacz z nawilżaczem lub jonizatorem powietrza, który pozwala wyrównać skład domowego powietrza. W okresie remontu dobrze postawić na oczyszczacz budowlany, który pozwoli skutecznie rozprawić się z pyłem powstającym przy tynkowaniu czy frezowaniu.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

klimatyzacja w domu

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Podczas gorących letnich dni szukamy komfortu, szukając wytchnienia. Nic więc dziwnego że coraz więcej domów jednorodzinnych posiada klimatyzację. Obecnie klimatyzatory oprócz swojej tradycyjnej roli nie tylko chłodzą powietrze, ale również oczyszczają je z wirusów i bakterii. To prawda, że inwestorzy często rozważają montaż klimatyzacji w projekcie budynku, zanim jeszcze rozpocznie się jego budowa. Jednak można […]

Czym są siłowniki, czyli o popularności siłowników gazowych

Istnieją różne rodzaje narzędzi, mogące ułatwiać codzienne życie i pracę. Jednym z nich są siłowniki – niewielkie urządzenia, pozwalające podnosić, opuszczać i przeciwważyć różnego rodzaju ciężary. Jaki rodzaj siłowników jest najpopularniejszy? Czy siłowniki mogą być używane do okien? Zastanówmy się zatem, jakie rodzaje siłowników są dostępne na rynku. Jaki rodzaj siłowników jest najpopularniejszy? Na rynku […]