Garaż w domu czy osobno – co będzie lepszym rozwiązaniem?

Samochód w dzisiejszych czasach nie jest już dobrem luksusowym dlatego wybierając projekt domu często szukamy takiego, który posiadałby w sobie garaż. Jednak może warto zastanowić się czy nie lepiej zbudować garaż jako osobny budynek. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Projekt domu z garażem – zalety

Garaż w bryle budynku będzie zdecydowanie tańszy w wykonaniu. Można szacunkowo założyć, że koszt garażu wolnostojącego będzie około 25-30% wyższy niż jego odpowiednika w bryle domu. Spowodowane jest to wspólnymi ścianami z innymi pomieszczeniami w budynku. Także nie będziemy musieli wykonywać dedykowanego zadaszenia dla naszego garażu ponieważ będzie nim strop nad parterem, dzięki czemu nad garażem możemy zaprojektować dodatkowy pokój rekreacyjny lub sypialnię. Warto uwzględnić to już na etapie realizacji projektu domu.

Decydując się na pomieszczenie samochodowe w budynku mieszkalnym oszczędzamy miejsce na działce, co przy dzisiejszych cenach gruntów może mieć ogromne znaczenie. Ponadto garaż taki ma kolejną zaletę – do samochodu dojdziemy „suchą” nogą niezależnie od pogody. Jeśli zapomnimy czegoś z auta nie będziemy potrzebowali dłuższej przechadzki do samochodu. Zakupy przyniesiemy od razu do kuchni bez pokonywania zbędnych metrów, jeśli będzie w pobliżu wewnętrznych drzwi garażowych, dlatego warto dobrze przemyśleć układ pomieszczeń przy garażu.

Dodatkowo garaż powinien być połączony z innymi pomieszczeniami mieszkalnymi swego rodzaju śluzą, którą może stanowić wiatrołap, kotłownia, korytarz lub inne pomieszczenie, które ograniczy przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza domu.

Garaż w bryle budynku – wady

Wadą takiego rozwiązania jest zmniejszenie powierzchni użytkowej parteru. Także odgłosy dochodzące do innych pomieszczeń podczas uruchamiania auta bądź też jego naprawy mogą być nieco uciążliwe dla domowników. Aby tego uniknąć możemy zdecydować się na garaż w piwnicy. Niestety przy takim rozwiązaniu musimy pamiętać o wygodnym i odpowiednio zabezpieczonym podjeździe (zaprojektowanie odwodnienia, instalacji przeciwoblodzeniowej oraz wykończenie odpowiednimi materiałami)

Garaż wolnostojący – czy to dobre rozwiązanie?

Garaż wolnostojący daje dużo większą swobodę podczas budowy. Nie musimy go wznosić razem z budynkiem, jednak odkładanie decyzji o jego budowie powoduje konieczność ponownego „przekształcenia działki w plac budowy”. Konieczny będzie także kierownik budowy przy wznoszeniu garażu wolnostojącego, ponieważ do jego wybudowania potrzebujemy pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy (jeśli jego powierzchnia nie będzie przekraczała 35 m2). Największą wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania dużo większej działki niż w przypadku, gdy garaż umieszczony jest w bryle budynku. Jeśli projekt domu nie uwzględniał garażu, to konieczny będzie zakup nowego projektu.

Zaletą garażu wolnostojącego stanowi  możliwość zaprojektowania dodatkowego pomieszczenia gospodarczego w bryle garażu, gdzie możemy przechowywać rowery, sprzęt ogrodowy lub inne materiały. Takie dodatkowe pomieszczenie możemy też zaadaptować na przydomowy warsztat. Dzięki odosobnieniu hałaśliwe prace wykonywane wewnątrz garażu nie będą słyszane w zaciszu pomieszczeń mieszkalnych.

Pamiętajmy, aby garaż wolnostojący nawiązywał stylistyką do bryły domu mieszkalnego, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup projektu domu razem z projektem garażu u tego samego architekta lub w tym samym biurze projektowym. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że oba budynki zaprojektowane są w tym samym stylu. Jeśli szukamy ciekawych projektów domów bez wątpienia warto zajrzeć do oferty biura projektowego DOMY w Stylu. Nie zapominajmy też o konieczności utwardzenia większej powierzchni naszej działki co wpływa zarówno na koszt garażu wolnostojącego jak również na mniejszą ilość zieleni na działce.

Garaż w bryle budynku vs. garaż wolnostojący – jaki projekt domu wybrać?

Trudno jednoznacznie określić, które rozwiązanie okaże się lepsze, ponieważ wiele zależy od naszych potrzeb, ale i rozmiarów działki, jaką dysponujemy. Z pewnością garaż w bryle budynku okaże się tańszym rozwiązaniem, które zapewni nam lepszy komfort. Być może zatem projekt domu nowoczesnego z garażem w bryle budynku okaże się dobrym wyborem. Jeśli jednak dysponujemy dużą działką i potrzebuje dodatkowego pomieszczenia, w którym np. będziemy składować sprzęty sportowe i narzędzia, to jak najbardziej możemy zdecydować się na garaż wolnostojący. Pamiętajmy jednak, że dodatkowy obiekt to więcej pracy i wyższe koszty.

Przeczytaj również: https://debowetarasy.pl/ogrodki-dzialkowe-rod-jak-kupic-i-ubezpieczyc-dzialke/

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak wybrać grzejniki do domu

Zakup grzejników pokojowych nie jest prosty. Ogromna liczba opcji, wzorów i kolorów może przyprawić o ból głowy. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Jak wybrać grzejnik dekoracyjny? Jeśli cenisz sobie styl i wygodę, grzejniki dekoracyjne Warszawa z lustrem z pewnością przypadną Ci do gustu. Nie tylko zapewniają ciepło i komfort, ale też ozdabiają wnętrze. Wprowadzą do […]

Malowanie pergoli – jak się za to zabrać? Jakiej użyć farby?

Twoja drewniana pergola lata swojej świetności ma już dawno za sobą, a stara farba w widoczny sposób odpada lub odkleja się po najlżejszym dotknięciu? To widoczny znak, że potrzebuje ona odświeżenia – w końcu stanowi ona wizytówkę Twojego domu lub ogrodu, nie może więc trwać w złym stanie. Jak zabrać się do malowania pergoli i […]