Orientalne, ręcznie tkane dywany wykonane z wysokogatunkowego jedwabiu lub wełny stanowią wspaniały element aranżacyjny wnętrza. To właśnie poprzez zastosowanie naturalnych włókien, barwników i wzorów – stają się one oryginalną częścią wystroju naszego domu. Od lat już kojarzą się z elegancją i dobrym smakiem. Jak wiadomo, cena takiego dywanu jest wysoka, ale w zamian otrzymujemy wyjątkowy produkt o oryginalnym wzorze i starannie utkanej strukturze. Aby jednak ręcznie tkany dywan mógł nam posłużyć na długie lata, musimy wiedzieć jak powinniśmy o niego dbać. Jak poprawnie czyścić i pielęgnować orientalne dywany? Podpowiadamy co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się nieskazitelnym dywanem orientalnym o wysokiej jakości.
Jak zadbać o ręcznie tkane dywany?
Jeśli decydujesz się na zakup dywanu orientalnego, musisz zdać sobie sprawę, że metody pielęgnacji będą różne od tych stosowanych do dywanów z włosia syntetycznego. Przede wszystkim należy pamiętać, że dla naturalnych, ręcznie tkanych dywanów, duże zagrożenie stanowią otarcia, powstałe poprzez piasek, drobne kamyczki i żwir.
Na pewno chcesz aby Twój wyjątkowy, orientalny dywan jak najdłużej cieszył oko domowników, musisz zwracać uwagę na to czy na jego powierzchni nie stoją ciężkie meble, mogące powodować nieestetyczne zagniecenia.
Dywany jedwabne i wełniane
Ręcznie tkane dywany orientalne traktowane są jako bardzo ekskluzywne dobro, dlatego posiadając taki dywan jesteśmy zobowiązani do dbania o niego, w końcu to dosyć kosztowne rozwiązanie do aranżacji wnętrz. Zarówno dywany naturalne wykonane z wełny i jedwabiu można czyścić w podobny sposób. Czyszcząc dywany wykonane z naturalnego włosia należy pamiętać, że nie przepadają one za naturalnym suszeniem przez bezpośredni wpływ promieni słońca, nadmiernym tarciem, jak również za gorącą wodą. W przypadku czyszczenia na mokro/ prania dywanu trzeba najpierw bardzo dokładnie go odkurzyć, najlepiej korzystać z końcówki bez szczotki, a samo odkurzanie wykonać zgodnie z kierunkiem runa, jaki jest na dywanie. Jeśli pozbyliśmy się już kurzu i ewentualnych okruszków z jedzenia, możemy przystąpić do prania. Czyszczenie dywanów orientalnych jedwabnych może odbywać się na sucho, jak również na mokro. Najlepiej jest wybrać taką metodę, jaką rekomendują profesjonalne osoby zajmujące się czyszczeniem dywanów, lub którą polecają nam doświadczeni pracownicy salonu dywanów naturalnych.
Proces czyszczenia dywanów typu wełnianego jest podobna do tego, zastosowanego w przypadku dywanu jedwabnego. Wełna w procesie obróbki jest impregnowana i zabezpieczana w odpowiedni sposób, dlatego kupując taki dywan nie musimy martwić się, że będziemy mieć problemy w utrzymaniu go w należytym porządku. Jeśli nastąpiła nagła sytuacja i niespodziewanie jakiś płyn został wylany na dywan, lub dostrzegamy zabrudzenia, należy jak najszybciej podjąć czyszczenie i zebrać płyn ręcznikiem papierowym z powierzchni dywanu, a następnie osuszyć szmatką w kierunku zgodnym z kierunkiem runa. Wełna, jako naturalne włókno posiada lanolinę, dzięki której zyskuje odporność na zabrudzenia i plamy, wystarczy je regularnie odkurzać, należy jednak uważać, aby detergenty użyte do czyszczenia plamy na wełnianym dywanie nie były na bazie tlenu.
W przypadku dywanu orientalnego, odradza się trzepanie go (tak, jak syntetycznego, ponieważ podczas takiego procesu mogą zostać uszkodzone jego naturalne włókna.) Co około pół roku warto dywan odwracać o 180 stopni w celu równomiernego zużycia.
Usuwanie plamy
Dywan jedwabny jest stosunkowo odporny na wodę, dlatego najczęściej nie dochodzi ona do jego warstwy spodniej. Warto wybierać delikatne detergenty. Najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie środka do czyszczenia jedwabnych dywanów najpierw na części dywanu i sprawdzić czy nie posiada on żadnych odbarwień po próbie czyszczenia. Warto zaopatrzyć się w delikatną szmatkę, za pomocą której będziemy przecierać dywan. Szmatka uprzednio musi być zamoczona w detergencie rozpuszczonym w wodzie. Jeśli występuje nadmiar, należy go usunąć suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym. W przypadku suszenia dywanu, można pozostawić go na świeżym powietrzu, ale należy pamiętać o tym, aby nie narażać go na nadmiar promieni słonecznych, które mogą powodować blaknięcie. Jeśli chodzi o usuwanie plamy na sucho, trzeba zakupić detergent w proszku, dedykowany dywanom naturalnym, następnie rozprowadzić go i odkurzyć, zgodnie z instrukcją. Jeśli jednak plama okazuje się nie do usunięcia, warto poprosić o pomoc profesjonalne osoby, zajmujące się czyszczeniem dywanów dzięki którym Twój dywan zostanie prawidłowo oczyszczony.
Pielęgnacja i czyszczenie dywanów orientalnych należy do nieco bardziej pracochłonnych czynności niż pielęgnacja dywanu syntetycznego, ale niepowtarzalne, wspaniałe wzornictwo, naturalne barwniki i włókna, a także hipoalergiczne własności przemawiają za tym aby podejmować taki trud i przyłożyć dużą staranność do czyszczenia tego typu dywanów. Niejednokrotnie stanowią one prawdziwe dzieła sztuki za pomocą których Twoje wnętrze zyska nowe życie.