Pielęgnacja trawnika – jak właściwie zadbać o murawę?

pielęgnacja trawnika

Regularne i prawidłowe nawożenie oraz pielęgnowanie trawnika pozwalają utrzymać go w dobrym stanie i cieszyć się miękką i zieloną murawą. Dokarmianie trawnika jest niezbędne, ponieważ trawa ma dość płytkie korzenie i szybko zużywa zapasy substancji odżywczych, które pobiera z wierzchniej warstwy gleby. Kiedy nawozić trawnik i jak, jakich działań potrzebuje on po zimie oraz jak wygląda prawidłowa pielęgnacja trawnika – oto najważniejsze informacje.

Kiedy nawozić trawnik?

Trawnik powinien otrzymywać dodatkowe substancje odżywcze trzy razy w roku: na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia – po pierwszym skoszeniu; w czerwcu oraz do połowy sierpnia. Nawożenie warto zaplanować na pochmurniejszy dzień, kiedy słońce nie będzie operować zbyt mocno, a przed rozsypaniem nawozu trawę należy skosić. Najlepiej, aby źdźbła trawy były suche, natomiast gleba pozostawała lekko wilgotna. Nie przekraczajmy terminu połowy sierpnia, jeśli chodzi o ostatnie nawożenie, bowiem nawóz na trawnik zawierający najczęściej azot spowoduje wtedy nadmierny przyrost trawy, co wpłynie na jej niższą odporność na choroby i mróz.

Nawożenie trawnika należy przeprowadzić w okresie wegetacji jak najszybciej, jeśli dostrzeżemy następujące objawy:
– żółte przebarwienia,
– duża ilość uschniętych i zdrewniałych źdźbeł,
– nierównomierny rozrost trawy w kępach,
– pleśń lub inne oznaki chorobowe.

Czym nawozić trawnik?

Najczęściej używanymi produktami do nawożenia trawnika są nawozy mineralne lub organiczne. Te pierwsze dostępne są jako proszek, płyn lub granulat. Ich wybór uzależnijmy od wielkości trawnika, efektów, jakich się spodziewamy oraz czasu, jaki chcemy poświęcić na nawożenie. Nawóz w postaci granulatu pozwala na dość łatwe rozprowadzenie go po całym trawniku, a płynne nawozy najszybciej dają widoczne efekty odżywienia trawnika. Warto też zdecydować się na nawozy długodziałające, które ograniczają liczbę koniecznego nawożenia do 1-2 w sezonie. Rozpuszczając się powoli, stopniowo dawkują one bowiem składniki odżywcze roślinom.

Wiosną najkorzystniej jest użyć nawozów z dużą zawartością azotu, dzięki czemu będziemy szybko cieszyć się bujnym przyrostem trawy. Latem dobrze sprawdzają się szybkodziałające nawozy azotowe uniwersalne, a jesienią – nawozy o niskiej zawartości azotu, bogate natomiast w fosfor i potas uodparniające trawnik na mrozy, choroby i odbarwienia w okresie zimowym.

Jeśli na naszym trawniku pojawiają się chwasty lub mech, warto zdecydować się na specjalne nawozy ze związkami ograniczającymi ich rozrost. Na rynku dostępne są również produkty zagęszczające trawę, nadające jej bardziej intensywny odcień zieleni lub spowalniają jej wzrost.

Nawozy organiczne – kiedy ich używać?

Trawę i glebę, na której rośnie trawnik, należy również co jakiś czas odżywić nawozami organicznymi, jak kompost, obornik lub torf ogrodniczy. Tego typu nawożenie przeprowadza się przynajmniej co 3 lata, późną jesienią lub wiosną.

Wertykulacja – czemu służy?

Odpowiednia pielęgnacja trawnika to również jego wertykulacja. Kiedy należy ją przeprowadzić i na czym polega? Wertykulacja trawnika to inaczej jego napowietrzanie specjalnym narzędziem (wertykulatorem), którego pionowe noże przecinają warstwę filcu, będącego obumarłą częścią trawy i podniesienie jej nad powierzchnię trawnika. Dzięki takiemu działaniu gleba zostaje rozluźniona i napowietrzona, a woda łatwiej przedostaje się do korzeni. Wertykulacja trawnika usuwa również zalegający na nim mech i chwasty oraz zapobiega ich dalszemu rozrostowi.

Wertykulacja kiedy ją wykonać?

Wertykulacja powinna być przeprowadzona wczesną wiosną, już po lekkim podrośnięciu trawy, najlepiej po jej drugim lub trzecim koszeniu. Można również przeprowadzić ją późnym latem lub wczesną jesienią, dając jednak trawnikowi dość czasu na regenerację przed mrozami. Zabieg ten przeprowadzać należy w chłodniejszy dzień, na lekko wilgotnej glebie.

Wapnowanie trawnika – na czym polega?

Zabieg wapnowania to nic innego, jak zmiana odczynu gleby. Trawnik najlepiej rozrasta się bowiem w ziemi o odczynie pH 5, 5-6, 5. Przy zbyt niskim pH trawa rośnie słabiej, a jej źdźbła są wiotkie i rzadkie. Zarasta ją natomiast mech oraz chwasty. Przed wykonaniem wapnowania należy jednak upewnić się, że jej odczyn faktycznie jest zbyt niski lub zbyt wysoki, stosując zestaw paskowy do jego mierzenia, który znajdziemy w sklepach ogrodniczych.

Kiedy wapnować trawnik?

Zabieg wapnowania należy przeprowadzać poza sezonem wegetacyjnym, tzn. w lutym i marcu lub jesienią: w październiku lub listopadzie. Wystarczy wykonać go raz na 2-3 sezony, bowiem wapń bardzo wolno przenika go głębszych warstw gleby. Do wapnowania trawnika używa się nawozów z tlenkiem wapnia lub kredy nawozowej. Koniecznie przestrzegajmy dawek podawanych przez producentów – zbyt duża ilość nawozu może bowiem zniszczyć trawnik.

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Szczególnie staranną opieką należy otoczyć trawnik po zimie, kiedy często powstają w nim wyrwy, trawa jest sucha i pożółkła oraz słabo odżywiona. Ważne więc, aby przede wszystkim usunąć z trawy suche i pożółkłe źdźbła, przy pomocy grabi lub wertykulatora w przypadku dużych przestrzeni. Kolejnym etapem jest napowietrzenie gleby, jeśli darń i korzenie są zbyt zbite. Można zrobić to widłami, nakłuwając trawnik na głębokość 8-10 cm lub przejść się po nim w butach, do których przytwierdzamy deski z kolcami. Dzięki temu trawnik będzie szybciej chłonął wodę, co przyspieszy jego wzrost. W miejscach, gdzie zalegał śnieg i wypadła trawa, należy ją dosiać, mieszając nasiona z próchniczą ziemią i rozsypując ją w spulchnionej glebie. Obsiane miejsca wymagają regularnego podlewania. Na koniec, po wykonaniu pierwszego koszenia w sezonie, możemy całość obsypać nawozem z wysoką zawartością azotu, aby szybko cieszyć się piękną, szmaragdowozieloną murawą. Nie zapominajmy oczywiście o jej regularnym podlewaniu w sezonie, co zapobiegnie przebarwieniom i wysychaniu trawy. Jeśli trawnik jest obszerny, warto pomyśleć o zainstalowaniu automatycznego podlewania sterowanego, które pozwoli utrzymać go w idealnym stanie.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kto najchętniej wybiera mieszkania 2-pokojowe?

Statystyki pokazują, że najchętniej wybierane są właśnie mieszkania 2-pokojowe. Przede wszystkim ze względu na uniwersalność tego lokum, dzięki czemu tak wiele osób będzie zadowolona z dostępnej powierzchni. Sprawdź, kto przede wszystkim stawia na to rozwiązanie!