Któż z nas nie marzy o przepięknym i funkcjonalnym mieszkaniu? Utożsamienie się z danym miejscem daje poczucie najwyższego komfortu, dlatego tak ważne jest, aby było ono indywidualnie do nas dopasowane. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz. Jeśli jednak samodzielnie chcemy zaprojektować nasze mieszkanie, to niezbędnym okaże się przeczytanie poniższego artykułu…
Projektowanie mieszkania: samodzielnie, czy z profesjonalistą?
Na wstępie warto zaznaczyć, że projektowanie wnętrz jest trudniejsze i bardziej skomplikowane, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Uwidacznia się to najpełniej podczas prac początkowych, to znaczy przy dokonywaniu pomiarów, nanoszeniu szkiców, wykonaniu harmonogramu czy kosztorysu pracy. Dlatego, jeśli nie chcemy przyjmować ogromnej dawki wiedzy, to zdecydowanie lepiej skorzystać z profesjonalnych usług designera. Będziemy mogli wtedy liczyć na to, że zaproponuje nam on wizualizację gotowego wnętrza z wybranymi przez Ciebie elementami. Będziemy mogli wtedy zdecydować jaki docelowy stan mieszkania najbardziej nam odpowiada.
Pomiary i szkice – podstawa projektowania wnętrz
Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne projektowanie, to powinniśmy zacząć od dokonania pomiarów naszego mieszkania. W oparciu o nie powinniśmy wykonać szkic rzutu naszych pomieszczeń. Jeżeli chcemy uniknąć późniejszych nerwów – radzimy wykonać to na papierze milimetrowym. Następnie rozmieszczamy na nim wszystkie niezbędne elementy, jakie muszą znaleźć się we wnętrzach.
Czynność ta byłaby dziecinnie prosta, gdyby nie konieczność uwzględnienia takich elementów, jak wysokość okien, rozkład gniazdek elektrycznych, rury i grzejniki. Następnie należy przeanalizować rozkład naturalnego światła w domu i dopasować do niego liczbę i typ lamp.
Dopiero gdy dwie powyższe czynności zostaną zakończone, będziemy mogli dokonać wyboru stylu naszego pomieszczenia. Warto tu poszukać inspiracji w Internecie, na stronach temu poświęconych, w katalogach wnętrzarskich, lub na mediach społecznościowych. Następnie dopasowujemy kolory ścian i dobieramy dodatki.
Wizualne sztuczki profesjonalnych projektantów wnętrz
Po zakończeniu żmudnej pracy technicznej – możemy w końcu puścić wodze wyobraźni i spróbować zabawić się w stylistę. Można zastosować tu szereg sztuczek, które wizualnie powiększą naszą przestrzeń. Są to:
- dobre oświetlenie;
- jasne kolory, takie jak błękity, szarości czy biele;
- połyskliwe podłogi, które odbijają światło.
Dla przeciwwagi warto wspomnieć, że dywan – zwłaszcza w niewielkich pokojach – znacznie zmniejsza i przytłacza całe wnętrze.
Podsumowanie
Jak więc widzimy, wykonywanie profesjonalnych szkiców – bynajmniej nie należy do czynności łatwych. Dlatego, jeśli nie czujemy się w tej kwestii w pełni kompetentni, to lepiej zostawić to doświadczonemu i kreatywnemu projektantowi wnętrz. Osoba taka z całą pewnością dopasuje do naszych potrzeb projekt, a tym samym spełni nasze marzenia…