Ogrodzenie marzeń – rozebrać, czy wyremontować?

Ogrodzenie to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdej posesji. Stanowi ono nie tylko fizyczne i formalne odseparowanie działki od reszty terenu, ale także zapewniają poczucie bezpieczeństwa, odrębności i prywatności. Dzięki niemu na własnej działce możemy poczuć się spokojnie i swobodnie. Dlatego tak ważne jest, by wymarzone ogrodzenie było zarówno praktyczne i wytrzymałe, jak i estetyczne i dobrze dopasowane do charakteru otaczanej posesji.

Nie zawsze trzeba natomiast budować je od podstaw. Zdarza się, że dotychczasowy płot otaczający posesję może zyskać drugie życie, dzięki mniej lub bardziej angażującemu remontowi. Jeśli jednak ogrodzenie jest w złym stanie, lub po prostu źle komponuje się z resztą otoczenia, warto pomyśleć o zbudowaniu go od podstaw. Całkowicie nowy płot to również opcja dla tych, którzy budowę domu zaczynają od podstaw, na działce która dotąd w ogóle nie była ogrodzona. Podpowiadamy, w jaki sposób stworzyć nie tylko ciekawe, ale i praktyczne ogrodzenie, oraz kiedy postawić na remont starego.

Remont ogrodzenia – czy to się opłaca?

Czasami zdarza się, że ogrodzenie, które dotychczas otaczało posesję, stanowi dobrą podstawę do dalszego działania. Niezależnie od tego, czy stary płot wymaga jedynie nieznacznego odnowienia czy gruntownej przebudowy, jego remont może okazać się dobrym pomysłem. Jest to bowiem opcja zdecydowanie tańsza i często mniej wymagająca jeśli chodzi o nakład pracy niż rozbiórka i budowa nowego ogrodzenia od podstaw.

W zależności od materiałów z jakich poprzednie ogrodzenie było wykonane, jego odnowienie może okazać się mniej lub bardziej wymagającym przedsięwzięciem. Głównym czynnikiem, który ma wpływ nie tylko na przebieg, ale i na długość oraz ostateczne koszty remontu jest to, jak wiele elementów dotychczasowego płotu możemy wykorzystać, by stworzyć jego odświeżoną wersję.

To jaką część poprzedniego płotu wykorzystamy do budowy nowego, zależy przede wszystkim od wyjściowego stanu ogrodzenia. Zdarza się, że wykorzystać można większość elementów dotychczasowego ogrodzenia, takich jak na przykład słupki, elementy metalowe, drewniane sztachetki, furtkę lub bramę. Bywa jednak i tak, że stary płot nie jest w dobrej kondycji i jedynie nieznaczna jego część nadaje się do ponownego wykorzystania. Najczęściej ma to miejsce w przypadku ogrodzenie z siatki, która po pewnym czasie koroduje i zaczyna wyglądać nieestetycznie. W takim przypadku można jednak zastanowić się nad ponownym wykorzystaniem poprzednich słupków czy fundamentów. Taka opcja będzie zdecydowanie tańsza niż budowanie całości od podstaw.

Jak stworzyć ogrodzenie od podstaw?

Co jednak w sytuacji, gdy dotychczasowe ogrodzenie z różnych względów nie nadaje się do remontu? Co w sytuacji, gdy kupujemy pustą, nieogrodzona niczym działkę? W takim przypadku najlepszym – a często i jedynym – rozwiązaniem będzie budowa całkowicie nowego ogrodzenia. Plusem takiej sytuacji jest to, że podczas projektowania wymarzonego płotu nie ograniczają nas jego dotychczasowe ramy. Całkowicie nowe, zaprojektowane od podstaw ogrodzenie możemy więc idealnie dopasować do stylu i charakteru posesji, którą będzie ono otaczać.

Taka opcja jest jednak zazwyczaj bardziej kosztowna niż remont. Nie oznacza to jednak, że wymarzony, nowy płot musi kosztować majątek. To jak duży będzie koszt postawienia zupełnie nowego płotu, zależy przede wszystkim materiał sposobu wykonania oraz wykończenia ogrodzenia. Budując płot od nowa mamy jednak możliwość zaprojektowania go dokładnie w taki sposób, jaki będzie odpowiadał naszym indywidualnym oczekiwaniom.

Nowe ogrodzenie – jakie powinno być?

Nowe ogrodzenie, które nie tylko zabezpieczy teren działki, ale i dopełni ostateczny wizerunek naszej posesji, powinno być dobrze dopasowane do naszych potrzeb i warunków. Nowe ogrodzenie musi nie tylko dobrze komponować się z resztą działki, ale i zapewniać poczucie prywatności i bezpieczeństwa właścicielom domu. Jakie płot wybrać, aby spełniał on swoje najważniejsze funkcje?

  • Murowane lub betonowe ogrodzenie – duże, wysokie i masywne płoty dobrze sprawdzą się sytuacji, gdy posesja graniczy bezpośrednio z ruchliwą drogą lub gdy chcemy odgrodzić się od sąsiadów i przechodniów. Kamienny murek, czy ozdobne przęsła z betonu? Niezależnie od tego co wybierzesz, z takim zabezpieczeniem będziesz czuć się komfortowo na własnej działce.
  • Siatka ogrodzeniowa – to dobre wyjście, gdy chcemy tanio szybko i łatwo odgrodzić teren twojej działki. Siatka jest łatwa w rozciągnięciu, wytrzymała i można wkomponować ją w niemal każde otoczenie. Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje siatki, w związku z czym nie zawsze taka opcja musi być nudna i przewidywalna.
  • Drewniany płot – nada przestrzeni ciekawego i stylowego charakteru. Pozwala stworzyć zarówno klasyczne jak i nowoczesne aranżacje ogrodzenia. W połączeniu z kamiennymi słupkami drewno będzie wyglądało elegancko i stylowo. Skomponowane z metalowymi, minimalistycznymi elementami stworzy modny, ciekawy efekt.
  • Zielony żywopłot – choć same rośliny nie stanowią odpowiedniego zabezpieczenia terenu posesji, te posadzone blisko nawet zwykłego płotu mogą stworzyć intrygujący i niecodzienny efekt. Równo przycięty, zadbany żywopłot przykuwa uwagę, ale i chroni przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów.

Ogrodzenie marzeń – to prostsze niż myślisz!

Decydując się na remont lub budowę nowego ogrodzenia, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko zagwarantuje najlepszą jakość wykorzystywanych elementów, lecz także pozwoli uzyskać fachową pomoc i wsparcie przy wyborze płotu oraz bramy.

Niezależnie od tego, w jakiej części Polski znajduje się nasza działka, można skorzystać z wyszukiwarki firm, które profesjonalnie zajmują się wykonywaniem prac budowlanych. Interesuje Cię montaż bram i ogrodzeń w Szczecinie, Warszawie, czy Krakowie? Twoim miejsce zamieszkania jest duże miasto jak Wrocław albo Lublin, lub nieco mniejsze, jak Rybnik, Bydgoszcz, czy Zielona Góra? To nie ma znaczenia. Dobra porównywarka pomoże Ci znaleźć firmę, której szukasz, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się Twoja działka.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Oleje do drewna – jak wybrać?

Olej do drewna jest wykorzystywany w celu zabezpieczenia drewnianych powierzchni. Dzięki niemu zmniejsza się poziom zużycia drewna. Dodatkowo zapobiega on uszkodzeniom, które wynikają z zabrudzeń zalania wodą lub oddziaływania promieni UV. Z jego pomocą można pomalować nie tylko podłogę, ale również meble czy też drewniane wyposażenie ogrodu. Oleje pozwalają zachować nie tylko naturalny wygląd ale […]

Mięciutkie, wygodne i eleganckie fotele tapicerowane

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że wygodny fotel to podstawowy mebel w salonie. To doskonałe miejsce do wieczornego relaksu przy ulubionym serialu, filmie lub z książką. Doskonale sprawdzają się fotele tapicerowane, które są miękkie, wygodne, a do tego świetnie się prezentują. Jaki fotel tapicerowany wybrać? Wygodne i eleganckie fotele tapicerowane Aranżując salon, warto pamiętać o zestawie […]