DeboweTarasy.pl

Kiedy, jak i czym podlewać ogródek warzywny?

Samodzielnie wyhodowane warzywa to marzenie wielu osób. Jeżeli dysponujemy kawałkiem własnego ogródka, to w łatwy sposób możemy spełnić to pragnienie. Jednak zanim zabierzemy się za uprawę roślin, warto dowiedzieć się nieco więcej o zasadach podlewania warzyw. Kiedy podlewać ogródek? Czy lepiej sprawdza się obfite i rzadsze nawadnianie, czy może skąpe, ale częste? Jakie akcesoria i urządzenia będą przydatne podczas podlewania warzyw?

Kiedy podlewać warzywa – rano czy wieczorem?

Podczas dbania o swój ogródek warzywny musimy trzymać się kilku ważnych zasad. Jedną z nich jest odpowiednia pora na podlewanie roślin. Przyjmuje się, że najlepszym czasem na nawadnianie ogrodu jest wczesny poranek.

Po pierwsze, poranne podlewanie jest najbardziej ekonomiczne, bo woda bardzo wolno paruje, a po drugie, to najlepsze dla samych roślin. Warzywa, które są podlane wczesnym rankiem, zdążą przeschnąć przed falą najwyższych temperatur.

Co ważne, mając odpowiednią ilość wody, rośliny w o wiele lepszy sposób będą przechodzić przez proces fotosyntezy, który wymaga obecności słońca. Co za tym idzie, będą mogły wytworzyć dla siebie więcej składników odżywczych. To również bardzo duża zaleta dla nas, ogrodników – takie plony są zwykle większe, a dzięki temu, że rośliny miały możliwość przechodzenia przez proces fotosyntezy w wydajniejszy sposób, to również więcej substancji odżywczych znajduje się w samych warzywach.

Należy pamiętać, aby unikać podlewania podczas upalnych części dnia. Takie postępowanie może być nawet szkodliwe dla warzyw (poparzenie rośliny), a podczas nawadniania zużyjemy więcej wody niż wczesnym rankiem.

Nie poleca się też wieczornego nawadniania. Wieczorem rośliny nie będą miały możliwości wykorzystać wody w procesie fotosyntezy, który zachodzi z udziałem promieni słonecznych.

Co więcej, warzywa nie wykorzystają tej wody tak skutecznie jak w ciągu dnia, a jej nadmiar pozostanie w glebie. W najlepszym przypadku rośliny wykorzystają tę wilgoć następnego dnia, w najgorszym wpłynie to na rozwój chorób grzybowych oraz będzie zachętą dla ślimaków, które uszkodzą nasze zbiory.

>>Chcesz poznać sprawdzone sposoby na podlewanie i pielęgnację pomidorów i pomidorków koktajlowych w szklarni i na gruncie. Znajdziesz je w poradniku Kärcher:

Jak podlewać ogródek warzywny?

Istnieją pewne ogólne zasady określające, jak najlepiej podlewać warzywa oraz te dotyczące każdej konkretnej rośliny. Jeżeli chodzi o dbanie o ogródek warzywny, to

  • polecane jest rzadsze, ale za to obfite nawadnianie i, co bardzo ważne, zawsze podlewamy podłoże, a nie liście.

Odpowiednia ilość wody jest szczególnie ważna podczas tworzenia się części jadalnych, a zbyt rzadkie podlewanie może sprawić, że nasze warzywa będą niewielkie.

Rośliny podczas tworzenia części jadalnych potrzebują naprawdę sporo wilgoci i dobrych warunków. Jeśli im tego nie zapewnimy, uzyskane warzywa będą mniejsze, mniej smaczne i nie tak wartościowe jak mogłyby być.

Zbyt mała ilości wody wpływa też na to, że rośliny szybciej zrzucają kwiaty, co prowadzi do wytworzenia się mniejszej ilości zawiązek owoców. W rezultacie otrzymujemy o wiele mniejsze plony.

Dlatego trzymajmy się najważniejszych zasad podlewania ogródka warzywnego.

Nie nawadniajmy warzywa zbyt silnym strumieniem wody, który mógłby uszkodzić roślinę.

Starajmy się podlewać glebę i nie moczyć samych liści.

Ważne jest też, aby nie podlewać tylko środkowej części korzeni. Rośliny mają rozwinięty system korzeniowy, który rozrasta się daleko poza łodygę. Nawadniajmy więc również glebę po bokach każdej rośliny.

Podlewanie musi być obfite i docierać aż do korzeni znajdujących się głęboko w ziemi, dlatego deszcz może nie sprawdzić się jako zastępstwo ręcznego podlewania. Po opadach warto przeprowadzić prosty test – zrobienie w ziemi małego otworu pozwoli sprawdzić, czy wilgoć dotarła głęboko, czy zatrzymała się na zewnętrznej warstwie gleby.

Jeżeli chodzi o podlewanie konkretnego typu roślin to rośliny dyniowate (cukinia, ogórki, pomidory czy dynia) wymagają dużej ilości wody, a rośliny korzeniowe (pietruszka, marchew czy seler) reagują bardzo źle na najmniejsze braki wody (plony będą drobne i pokrzywione).

Uprawa własnych ogórków nie musi być trudnym zadaniem. Chcesz wiedzieć jak się za to zabrać zarówno na gruncie, w szklarni, jak i pod folią. Potrzebne informacje znajdziesz w poradniku Kärcher:

Czym podlewać ogródek warzywny?

Najlepszym sposobem na podlewanie ogródka warzywnego jest instalacja systemu nawadniającego na glebie np. pocących się węży. Ten sposób pozwoli utrzymywać ziemię w odpowiedniej wilgoci i rozwiąże problem przypadkowego polewania wodą po liściach. Dobrze sprawdzą się też linie kroplujące lub ustawienie na szpilkach mikrozraszaczy. Takie kropelkowe nawadnianie jest najbardziej ekonomiczne i najlepsze dla roślin. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na montaż takiego systemu, to pozostaje nam tradycyjna konewka.

Czytaj także: Jaka pompa do podlewania ogrodu z beczki, rzeki, stawu lub deszczówką? – Poradnik e-ogrodek.pl

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Użyteczne i estetyczne kontenery biurowe

Kurcząca się przestrzeń biurowa jest sporym wyzwaniem dla każdego przedsiębiorstwa. Chociaż właściciele firm są wręcz nagabywani do digitalizacji zasobów, to niestety często wersja papierowa jest jedynym skutecznym i honorowanym przez instytucje państwowe dowodem potwierdzającym daną transakcję. Kiedy kolejne szafy z papierami zaczynają paraliżować pracę, warto rozpatrzeć rozwiązanie, jakim jest kontener biurowy. Atrakcyjna cena takiej konstrukcji […]

Kiedy ocieplać komin?

Nieprzemyślana eksploatacja komina lub brak właściwego docieplenia mogą sprawić, że dojdzie do wychładzania się uchodzących przez niego spalin i powstawania skroplin. By temu zapobiec, kominy należy wykonywać z materiałów o małej bezwładności cieplnej, a w przypadku kominów zewnętrznych i wolnostojących – zdecydować się na bezpieczny typ ocieplenia. W jakiej sytuacji należy ocieplać komin? Właściciele domów […]