Ogrodzenie domu jednorodzinnego pełni wiele funkcji. Przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo posesji i chroni przed wizytami nieproszonych gości. Pomaga też zadbać o prywatność oraz – co równie istotne – wpływa na pierwsze wrażenie odwiedzających. Dlatego wybór odpowiedniego rodzaju płotu nie jest łatwym zadaniem. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji!
Ogrodzenie domu – co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?
Na to, jakie ogrodzenie najlepiej sprawdzi się na Twojej posesji, wpływa bardzo wiele czynników – zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Które są szczególnie istotne?
Zgodność stylu ogrodzenia domu z charakterem budynku i całej posesji
Ogrodzenie i dom powinny tworzyć harmonijną całość – muszą do siebie pasować pod kątem estetycznym. W tym kontekście istotne są:
- szeroko pojęty styl – np. minimalistyczne ogrodzenie nowoczesne będzie dobrze wyglądało w połączeniu z geometryczną bryłą modernistycznego budynku, natomiast ogrodzenie kute to świetny wybór do budynku, który został wzbogacony o kolumny i inne elementy dekoracyjne;
- orientacja ogrodzenia – parterowe budynki dobrze wyglądają w połączeniu z „poziomymi” przęsłami, natomiast te mające 2-3 kondygnacje lepiej prezentują się z pionowymi elementami;
- kolorystyka – może współgrać z kolorem elewacji, odcieniem stolarki okiennej i drzwiowej albo (najczęściej wybierana opcja) z barwą pokrycia dachowego.
– Ogrodzenie aluminiowe czy kute do dobry wybór, jeśli chce się mieć dużą kontrolę nad kolorem przęseł. Te elementy można pokryć farbą proszkową w dowolnym odcieniu z palety RAL, co daje bardzo szerokie możliwości – podkreśla ekspert firmy Płotex, która specjalizuje się w produkcji ogrodzeń nowoczesnych w rozmaitych wariantach.
Zgodność z przepisami prawa
Trzeba przede wszystkim pamiętać, że jeśli Twoje ogrodzenie będzie miało wysokość do 2,2 m, nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie na jego budowę ani zgłaszania tego faktu do urzędu. Należy też podkreślić, że zakazane jest umieszczanie na wysokości mniejszej niż 1,8 m ostro zakończonych elementów, a także tłuczonego szkła, drutu kolczastego czy tłuczonego szkła – takie detale mogłyby zagrażać bezpieczeństwu ludzi i zwierząt.
Dopasowanie ogrodzenia wokół domu do otoczenia
Ogrodzenie wokół domu powinno dobrze współgrać z otaczającą go przestrzenią – chodzi m.in. o jego dopasowanie do płotów okalających sąsiadujące posesje, ale i do charakteru dzielnicy. Przykładowo, jeżeli dom znajduje się w pobliżu lasu, warto wybrać bardziej naturalny i „rustykalny” płot – choćby ogrodzenie łupane lub palisadowe. Gdy zaś w otoczeniu znajdują się eleganckie budynki, warto pomyśleć o kutych, dekoracyjnych przęsłach.
Cena ogrodzenia domu jednorodzinnego
Budżet również jest nie bez znaczenia, chociaż trzeba pamiętać, że najtańszy, a co za tym idzie najbardziej „podstawowy” płot (np. siatka metalowa rozpięta na słupkach, bez podmurówki), może nie spełniać wymogów dotyczących trwałości czy estetyki. Można jednak znaleźć tanie ogrodzenie domu, które jednocześnie będzie ładne i solidne – warto je dobrać wspólnie z ekspertami w tym zakresie.
Jak zatem widać, dobór odpowiedniego ogrodzenia do domu jednorodzinnego nie jest łatwym zadaniem. Jeśli jednak wybierzesz dobrego wykonawcę, szybko znajdziesz rozwiązanie, które zapewni optymalne zabezpieczenie i pożądany design w dobrej cenie.