Kiedy ocieplać komin?

Nieprzemyślana eksploatacja komina lub brak właściwego docieplenia mogą sprawić, że dojdzie do wychładzania się uchodzących przez niego spalin i powstawania skroplin. By temu zapobiec, kominy należy wykonywać z materiałów o małej bezwładności cieplnej, a w przypadku kominów zewnętrznych i wolnostojących – zdecydować się na bezpieczny typ ocieplenia.

W jakiej sytuacji należy ocieplać komin?

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy zastanawiają się, kiedy ocieplać komin, powinni wiedzieć, że nie w każdej sytuacji będzie to konieczne. Spaliny, które wydostają się na zewnątrz przy pomocy przewodu kominowego, utrzymują na tyle wysoką temperaturę, że ciąg kominowy nie powinien zostać zaburzony. Profesjonalnie wykonane kominy w obudowie keramzytowo-betonowej posiadają najczęściej ocieplenie wykonane na etapie ich instalacji – może być to otulina lub wełna profilowana.

Część kominów wewnętrznych w zasadzie nie będzie wymagać ocieplania, natomiast Minister Budownictwa oraz zapisy Polskich Norm zalecają, by bezwzględnie docieplać kominy przebiegające przy ścianach zewnętrznych. Jednym z tworzyw o najbardziej optymalnych właściwościach, które mogą zostać do tego użyte, jest z całą pewnością wełna mineralna. Wbrew pierwszemu członowi nazwy, nie ma ona nic wspólnego z delikatną przędzą – wytwarzana jest z piasku kwarcowego lub bazaltu z odpowiednimi dodatkami. Jej skład powoduje, że z jednej strony zapewnia ona doskonałą izolacyjność termiczną, z drugiej zaś wykazuje się wysoką ognioodpornością.

Jak bezpiecznie wykonać ocieplenie komina?

Mając do czynienia z systemem odprowadzania dymu i spalin, warto mieć na uwadze przede wszystkim jego niezawodność i bezpieczeństwo. Z tego powodu klasyczne strategie docieplania, jakie niekiedy stosują na tym polu niedoświadczone w temacie osoby, nie sprawdzą się z uwagi na zagrożenie pożarem sadzy, który mógłby nastąpić w sytuacji rozszczelnienia się komina. Kominów nie powinno ocieplać się styropianem – nawet, jeśli materiał ten znajdzie się dalej, niż 15 cm od samego komina, z dalszym ciągu mamy do czynienia z tworzywem łatwopalnym.

Ocieplanie kominów zewnętrznych bądź też wolnostojących najlepiej powierzyć specjalistom w zakresie przewodów kominowych (jak Komeno), którzy dopasują właściwy rodzaj ocieplenia do materiału, z którego komin został wykonany. Bardzo istotne jest, by tego rodzaju zadanie zostało wykonane przez zespół, dla którego kominy stanowią główny profil działalności. Dzięki temu właściciel domu uzyska gwarancję, że każdy etap prac został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi normami.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kiedy warto sadzić trojeść bulwiastą?

Trojeść bulwiasta to ciekawa bylina, która sprawdzi się w uprawie gruntowej oraz doniczkowej. Wyróżniają ją dekoracyjne, okazałe kwiatostany w energetycznym, pomarańczowym kolorze i wzniesione pędy pokryte delikatnym meszkiem. Sprawdź, kiedy warto sadzić trojeść bulwiastą i wprowadź do swojego otoczenia odrobinę koloru.

Bramy garażowe segmentowe

Wybór odpowiedniej bramy garażowej jest bardzo istotny, aby wygodnie i funkcjonalnie użytkowało nam się nasz garaż. Jeszcze do niedawna prym wiodły bramy uchylne, jednak coraz większą popularność zyskują nowoczesne bramy garażowe segmentowe. Czym się charakteryzują i dlaczego będą najlepszym wyborem do nowego domu? Podpowiadamy! Czym charakteryzują się bramy garażowe segmentowe? Bramami segmentowymi nazywamy zautomatyzowane bramy […]