Elektryczny podgrzewacz wody stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych sposobów ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Można podłączyć je do instalacji zasilania wody, co zapobiega uruchamianiu głównego źródła ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podgrzewaczy. Do najpopularniejszych należą przepływowe i pojemnościowe. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak działają.
Czym jest elektryczny przepływowy ogrzewacz wody?
Przepływowe ogrzewacze wody odznaczają się prostą instalacją, niewielkimi wymiarami oraz niską wagą. Do uruchomienia urządzenia dochodzi dopiero w chwili odkręcenia kranu, jednocześnie wyłącza się on po jego zakręceniu. Ilość zużytego prądu będzie zależeć zatem od ilości pobranej wody. Podstawowym elementem instalacji jest grzałka w porcelanowej lub szklanej obudowę, która chroni przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Do oddawania ciepła służy drut oporowy.
Podgrzewacz elektryczny umożliwia jedynie podstawową zmianę temperatury. Najczęściej jest ona regulowana poprzez zmniejszenie lub zwiększenie strumienia wody. Niektóre modele mają wbudowaną standardową temperaturę lub dwa poziomy grzania, które można zmienić przy pomocy panelu sterowania. Główną zaletą urządzenia jest brak konieczności uruchamiania głównego źródła ciepła.
Jak działa pojemnościowy ogrzewacz do wody?
Alternatywnym wyborem będzie pojemnościowy piecyk elektryczny do wody zwany także termą. W przeciwieństwie do przepływowych podgrzewaczy termy ogrzewają i następnie magazynują ciepłą wody. Dzięki temu po odkręceniu kranu nie musimy czekać, aż woda się nagrzeje. Termostat i izolacja zapobiegają bowiem ochłodzeniu cieczy przechowywanej w zasobniku. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów źródeł ciepła.
Bezciśnieniowe ogrzewacze służą do podgrzewania wody w jednym punkcie poboru. Mają kształt niewielkiego wiszącego zbiornika, który najczęściej montowany jest nad zlewem lub umywalką. Sprawdza się w miejscach o niewielkim zapotrzebowaniu na wodę. Ciśnieniowy podgrzewacz łazienkowy pozwala na ogrzanie wody pobieranej w tym samym czasie przez kilka kranów. Może być podłączony zarówno do sieci wodociągowej, jak i zaopatrywać się w wodę z własnego ujęcia.
Dlaczego warto wybrać niewielki ogrzewacz do kuchni?
Elektryczny podgrzewacz wody do kuchni i łazienki sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w którym nie możemy podłączyć się do sieci. Większe pojemnościowe zbiorniki mogą ogrzewać jednocześnie kilka ujść wody. Jeśli szukamy prostszego rozwiązania grzewczego, wystarczająca powinna okazać się grzałka przepływowa. Elektryczny podgrzewacz wody w bloku najczęściej znajduje zastosowanie w kuchni, toalecie oraz piwnicy. Pozwala na ogrzewanie cieczy bez konieczności uruchamiania głównego pieca.
Jego główną zaletą jest przede wszystkim mobilność. Możemy korzystać z niego bowiem także w przydomowym warsztacie, garażu oraz altanie. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, które dostosowane są do potrzeb użytkowników. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz ciepłej wody do mycia rąk, zmywania naczyń, czy brania prysznica, przepływowe i pojemnościowe instalacje rozwiążą Twój problem.
Jakie ogrzewacz elektryczny wybrać do domu?
Chcesz kupić niewielki gazowy lub elektryczny grzejnik do wody? Zastanawiasz się, jaki model wybrać? Podczas wyboru przepływowego modelu uwzględnij moc urządzenia oraz temperaturę zimnej i ciepłej wody. W zależności od potrzeb możemy wybrać podgrzewacz o mocy od 3 do 20 kilowatów, które podgrzewają ciecz do temperatury od 10 do 50 stopni. W przypadku instalacji o większej mocy najczęściej mamy do wyboru kilka wartości temperatury.
Wybierając podgrzewacz pojemnościowy, zwróć uwagę przede wszystkim na pojemność zbiornika. Jeśli szukasz urządzenia do ogrzewania wody w umywalce, wystarczające będą najmniejsze modele 5-litrowe. W domkach jednorodzinnych najczęściej stosuje się natomiast te o pojemności 120-200 litrów, w zależności od liczby domowników. Weź pod uwagę również moc oraz rodzaj wykorzystanej grzałki. Za najbardziej odporne na uszkodzenia uchodzą elementy ceramiczne.