Kuchnia na wymiar – od czego zależy jej cena?

Kuchnia na wymiar

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Pełni wiele zadań, dlatego tak istotne jest, aby była w pełni funkcjonalna. W osiągnięciu tego celu może pomóc kuchnia na wymiar, czyli indywidualny projekt mebli wykonywany na zamówienie. Jej koszt zazwyczaj jest wyższy niż cena standardowych mebli w sklepach wnętrzarskich, przez co może być uznawana za rozwiązanie premium. Od czego jednak zależy jej cena? Sprawdź.

Od czego zależy cena kuchni na wymiar?

Dla wszystkich, którym zależy na indywidualnym podejściu, doskonałym wyborem są właśnie kuchnie na wymiar. Kraków, Warszawa, Wrocław, ale i mniejsze miasta dają duże możliwości w stworzeniu swojego wymarzonego kuchennego wnętrza. Co jednak wpłynie na jego cenę?

Wielkość kuchni i jej układ

Pierwszym aspektem, który wpływa na cenę kuchni na wymiar, jest oczywiście jej wielkość, czyli tak naprawdę powierzchnia zajmowana przez meble. Im więcej mebli, tym więcej materiałów, co przekłada się na wyższą cenę. 

Istotny jest także układ kuchni, który zazwyczaj mocno łączy się z jej metrażem. Niewielkie wnętrza najczęściej mają układ litery „L” lub „I”, a szafki wiszące znajdują się tylko na jednej ścianie, dzięki czemu nie przytłaczają pomieszczenia. Z kolei duże kuchnie mogą mieć układ na kształt liter „U” lub „G”, co jest jednoznaczne z większą liczbą mebli i wykorzystanych do ich produkcji materiałów. Przejdźmy od razu do tego ostatniego aspektu.

Materiały wykorzystane do produkcji mebli

Materiały mają ogromny wpływ na cenę kuchni na wymiar. Znacząco różnią się one kosztem, który może wahać się od 800 zł do nawet 6000 zł za metr bieżący. Najdroższe są meble drewniane (a szczególnie te z egzotycznych odmian drewna), do nieco tańszych należą fornirowane i te wykonane z płyty MDF. Z kolei meble z płyty laminowanej wyróżniają się najniższą ceną.

Przykładowo 5-metrowa kuchnia może kosztować więc od 4000 zł do 10 000 zł. Zakres cen jest duży, co pokazuje, że każdy może stworzyć nie tylko swoją wymarzoną kuchnię na wymiar, ale i dopasować ją do swojego budżetu.

Zastosowane rozwiązania

Kuchnia kuchni nierówna. Nawet meble wykonane z tych samych materiałów mogą różnić się ceną. Wpływają na to także rozwiązania wykorzystane do jej stworzenia. Im bardziej nowocześnie, ciekawie, a często także funkcjonalnie, tym więcej trzeba będzie zapłacić za przygotowanie kuchni. 

Co konkretnie może wpłynąć na cenę kuchni na wymiar? Dobrym przykładem są tutaj zamknięcia szafek na klik, czyli popularny mechanizm push to open. To wygodne rozwiązanie, które pozytywnie wpływa na funkcjonalność wnętrza – jednak trzeba za nie więcej zapłacić. Tego typu dodatki zmieniają cenę. 

Firma wykonująca kuchnię na wymiar

To, ile zapłacisz za kuchnię na wymiar, zależy też od firmy, która będzie ją wykonywać. Mniejsze biznesy, czyli np. stolarze pracujący samodzielnie, mogą oferować meble w niższych cenach, jednak tacy specjaliści często mają mniej dostępnych terminów. Ze względu na to na swoją wymarzoną kuchnię trzeba dłużej poczekać. W firmie zatrudniającej kilka osób z branży czas oczekiwania prawdopodobnie będzie krótszy.

W odniesieniu do firmy znaczenie ma także to, w jakiej miejscowości przyjmuje ona zlecenia. W mniejszych miastach ceny mogą być bardziej korzystne niż w tych dużych. Nie jest to jednak regułą, bo wiele zależy od konkretnego specjalisty. Czasami mniejsza konkurencyjność oznacza większą możliwość windowania cen.

Artykuł zewnętrzny.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Rodzinna lodówka – zapasy jedzenia na dłużej

Dbając o zaopatrzenie w żywność kilkuosobowej rodziny, trzeba się naprawdę natrudzić. Niezbędne jest więc posiadanie lodówki, która będzie w stanie pomieścić jej odpowiednio dużą ilość. Ale nie może to być zwykła lodówka – potrzebny jest sprzęt o dużej pojemności i pożytecznych funkcjach! Kupuj dużo – nie tylko na święta! Promocja na jogurty? Sezon na świeże […]

Rolety zewnętrzne – poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania

Coraz więcej użytkowników przy budowie i wyposażeniu domu rozważa kwestie związane z regulacją dostępu światła dziennego. Świetnym rozwiązaniem w tym temacie są rolety zewnętrzne. Czy wiesz, jakie korzyści wiążą się z ich stosowaniem? Poznaj najistotniejsze zalety płynące z rolet zewnętrznych. Po pierwsze: zabezpieczenie okna Silny, zacinający deszcz czy śnieg potrafią nie tylko zniweczyć ostatnio podjęty […]