Jak olejować drewno?

Olejowanie to świetna metoda zabezpieczania drewna. Nie wymaga umiejętności technicznych czy doświadczenia, a daje naprawdę świetne rezultaty. Przeczytaj, dlaczego warto olejować drewno oraz jak prawidłowo przeprowadzić olejowanie.

Olejowanie drewna to doskonała alternatywa dla malowania czy lakierowania. Mimo iż olej nie jest produktem powłokotwórczym, drewno zyskuje skuteczną, trwałą ochronę przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Na uwagę zasługują również kwestie estetyczne – powierzchnia wygląda bardzo naturalnie, słoje zostają wyeksponowane, a struktura drewna jest doskonale wyczuwalna pod palcami.

Czym olejować drewno?

Do olejowania służą specjalne oleje do drewna. Tego rodzaju wyroby zapewniają skuteczną ochronę drewnianej powierzchni – np. desek tarasowych, mebli ogrodowych czy elementów małej architektury ogrodowej – działając dwutorowo. Wnikają w głąb drewna i wzmacniają jego strukturę, a jednocześnie zabezpieczają powierzchnię przed oddziaływaniem negatywnych czynników atmosferycznych, jak opady deszczu i śniegu, promieniowanie UV czy zmienne temperatury.

Dużym atutem olejów jest fakt, że to produkty, które nie tworzą powłoki. W związku z tym nie łuszczą się i nie pękają.

Jaki olej do drewna?

Podstawowym zadaniem oleju jest zabezpieczenie drewna przed oddziaływaniem niszczących czynników środowiskowych. Wysoki poziom ochrony daje m.in. Sadolin Olej Superdeck. Wzmacnia drewno, a przy tym trwale je barwi, podkreślając rysunek słojów. Sprawdza się do tarasów drewnianych oraz mebli ogrodowych z europejskich i egzotycznych gatunków drzew, jak i innych powierzchni drewnianych użytkowanych na zewnątrz.

Jak olejować drewno?

Olejowanie to jedna z najprostszych metod zabezpieczania drewnianych powierzchni. Podstawę stanowi tu uprzednie przygotowanie drewna. Jeśli deski tarasowe czy meble ogrodowe są pomalowane lub polakierowane, usuń poprzednie powłoki w całości. To ważne: olej należy nakładać na oczyszczone, surowe drewno. Zeszlifuj wszystkie warstwy wyrobów szlifierką lub papierem ściernym. Na koniec konieczne jest zmatowienie powierzchni drobnoziarnistym papierem oraz jej dokładne odpylenie. Aby upewnić się, że drewno jest czyste, umyj je dobrze wyciśniętą szmatką i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli to konieczne, zaimpregnuj drewno odpowiednim impregnatem. Następnie możesz przystąpić do olejowania, czyli po prostu wcierania wyrobu w drewno. Zaleceń i dokładnych informacji szukaj w karcie technicznej produktu. Najczęściej używa się do tego pędzla z włosia naturalnego lub wałka. Olej należy wcierać dokładnie i równomiernie, fragment po fragmencie. Po kilkunastu minutach zbierz nadmiar produktu bawełnianą szmatką. Zabieg przeważnie powtarza się dwa lub trzy razy, aż drewno wchłonie odpowiednią ilość produktu.

Aby utrzymać dobry efekt i zapewnić drewnu niezmiennie dobrą ochronę, należy powtarzać zabieg olejowania raz do roku. W porównaniu do innych metod konserwacji drewna wymaga on jednak dość małego nakładu pracy.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kontenery magazynowe czy powierzchnia magazynowa – jak wybrać dobrze?

Kontenery magazynowe to świetna i ma co się czarować, dużo bardziej budżetowa opcja niż wynajem powierzchni magazynowej lub magazynu w jakiejś hali. Tego typu rozwiązania są stosowane w wielu branżach i działalnościach. Tak naprawdę ich zastosowanie ogranicza jedynie Wasza wyobraźnia. Czym się kierować i na co zwrócić uwagę, by wybrać dobrze? Podpowiadamy! Zachęcamy do lektury! […]

Jak działa mata antyzmęczeniowa?

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu mięśniowo-szkieletowego, żylaki nóg czy dolegliwości bolesne stóp to tylko niektóre efekty uboczne wynikające ze statycznej pracy stojącej. W jej trakcie przyjmujemy pozycję nienaturalną dla ciała, które o wiele lepiej czuje się, będąc w ruchu. Na szczęście można przeciwdziałać kłopotom zdrowotnym wynikającym z pracy stojącej. Pomocne okazują się maty antyzmęczeniowe, czyli […]