Hydrożele – więcej wody dla Twojej roślinności

Nie wszyscy, którzy posiadają działki lub ogrody mają czas na regularne ich nawadnianie. Poza tym coraz częściej mamy w Polsce do czynienia z suszami, które wymagają jeszcze więcej zaangażowania, aby nasze rośliny utrzymać w dobrej kondycji. Pomocne w tym mogą być dobre hydrożele do roślin, czyli dodatki do ziemi ogrodowej ułatwiające zatrzymywanie wilgoci. Można je kupić jako proszek lub granulat. Trzeba tylko wymieszać z glebą.

Hydrożele to tak zwane superabsorbenty. Składają się z wielocząsteczkowych, usieciowanych, nierozpuszczalnych polimerów, które posiadają bardzo dużą zdolność pochłaniania wody. To wszystko bardzo pozytywnie wpływa na poprawę fizycznych właściwości gleby.

Zatrzymują wodę i oddają

Jedną z głównych zalet hydrożeli jest to, że po połączeniu z ziemią zatrzymują spore ilości wody, które trafiły tam wcześniej dzięki opadom lub w czasie podlewania. Ale to nie wszystko. Kolejną, niezwykle przydatną cechą superabsorbentów jest to, że posiadają też zdolność powolnego jej oddawania korzeniom roślin. Mogą one wykorzystać nawet do 90 procent wody zgromadzonej przez hydrożele.

Używanie tych polimerów to również ogromna wygoda dla miłośników roślinności. Nie trzeba jej tak często podlewać, ponieważ eliminują one niebezpieczeństwo narażenia roślin na tak zwany stres wodny i przeciwdziałają ich więdnięciu oraz usychaniu. Nawet w czasie długich okresów suszy, które niestety w Polsce zaczynają być coraz częstszym zjawiskiem. Stosowanie hydrożelu dobrze wpływa również na zdrowszy wygląd roślin, ich bardziej bujny wzrost i piękne kwitnienie. Dzięki niemu plony w przydomowym ogródku lub na działce również będą znacznie lepsze. Można spokojnie wyjechać na kilka dni i nie martwić się, kto je nawodni. Za sąsiadów zrobi to hydrożel.

Można zaoszczędzić na podlewaniu

Inną zaletą dobrych hydrożeli jest także to, iż są bardzo uniwersalne. Można je stosować zarówno w ogrodach, gdy sadzimy ozdobne drzewa, krzewy lub kwiaty. Na pewno pomogą również w przypadku zakładania trawnika, w sadzie i w warzywniku. Doskonałe efekty niesie ze sobą używanie hydrożeli do roślinności sadzonej na skarpach i na pagórkach. Ograniczają one tam idealnie erozję wody z gleby. Superabsorbenty nadają się także doskonale do uprawy doniczkowej na balkonach, tarasach i w domach.

Stosowanie hydrożeli ma również swoje zalety jeżeli chodzi o finanse. Dzięki temu, że nie pozwalają na przesiąkanie wody do głębszych warstw gleby, do których korzenie roślin nie mogą już dotrzeć i z niej korzystać, mogą one przyczynić się zmniejszenia ilości wody zużywanej do podlewania nawet o 80 procent.

Przyjazne dla środowiska

Środki te nie degradują gleby. Wręcz przeciwnie mają na nią dobry wpływ. Z dwóch powodów. Po pierwsze hydrożele absorbując wodę, znacznie zwiększają swoją objętość. Natomiast, gdy ją oddają roślinom, maleją. Ten proces ciągłego zwiększania i zmniejszania objętości polepsza gruzełkowatą strukturę gleby. Poza tym mogą one ograniczać przesiąkanie do niższych warstw ziemi takich kationów jak na przykład: K+, NH4, Ca+, Mg+. Co jednocześnie ma realny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia wód gruntowych. Poza tym hydrożel w czasie kilku lat ulega w glebie biodegradacji. Ich stosowanie jest więc całkowicie zgodne z zasadami ekologii i bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Z powodu tych wszystkich zalet hydrożele znajdują ciągle nowe zastosowania. Choćby te, że idealnie nadają się do stosowania w przestrzeni miejskiej, w której przecież jednym z głównych źródeł nawodnienia zieleni, są naturalne opady. Coraz częściej zdarza się na przykład, iż jednym z wymaganych warunków stawania do przetargu na zagospodarowanie terenów zielonych w miastach, jest właśnie możliwość stosowania tego typu rozwiązań.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Profesjonalne cięcie papieru

Przecięcie kartki papieru zabiera dosłownie chwilę i to przy użyciu najprostszych nożyczek. Okazuje się jednak, że im grubsza warstwa papieru, tym trudniej o jego obróbkę. Kiedy mowa o roli papieru, nie obejdzie się bez specjalistycznego sprzętu. W jaki sposób wykonać cięcie papieru? Jaka powinna być maszyna do cięcia papieru? Sprawdzamy!

Jak dbać o cebulki kwiatowe, aby rabata prezentowała się nienagannie?

Piękna rabata z roślinami cebulowymi nie jest wymagająca pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad sadzenia, pielęgnacji i przechowywania. Warto więc dowiedzieć się, jak należy dbać o cebulki kwiatowe, aby ogród i rabaty prezentowały się nienagannie. Eliminowanie chorych cebulek i zaprawianie Kupując cebulki kwiatowe trzeba zwracać uwagę na to, czy nie mają żadnych plam i […]