Dbanie o czystą przestrzeń to konieczność, jeśli chcemy zachować odpowiedni stan podłóg, świeżość w pomieszczeniu oraz pozbyć się groźnych patogenów. Przed dużym wyzwaniem stają m.in. firmy porządkowe, które realizują zadania związane z czyszczeniem przestrzeni użytkowych. Z pomocą przychodzą profesjonalne maszyny do mycia podłóg, dzięki którym praca staje się znacznie łatwiejsza, ale przede wszystkim – o wiele skuteczniejsza. Jak się okazuje, nowoczesne sprzęty do mycia posadzek mogą być także sposobem na samodzielne poradzenie sobie z zabrudzeniami, bez konieczności wzywania ekipy sprzątającej.
Rodzaje maszyn czyszczących – które do najcięższych zadań?
Maszyny do mycia podłóg można pogrupować ze względu na ich przeznaczenie. Największe jednostki samojezdne to perfekcyjne rozwiązanie, które pozwala na efektywne sprzątanie przestrzennych powierzchni użytkowych. Mowa choćby o pokaźnych ciągach komunikacyjnych na dworcach, korytarzach w hotelach czy galeriach handlowych. Mniejsze urządzenia sprawdzą się w kontekście sprzątania sal lekcyjnych, pokoi gościnnych, przestrzeni biurowych i punktów handlowo-usługowych. Automatyczny sprzęt myjący sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie powierzchnia wymagająca czyszczenia ma przynajmniej kilkadziesiąt metrów kwadratowych. W innym przypadku warto zastosować tradycyjne metody mycia, gdyż inwestycja w sprzęt czyszczący będzie mniej efektywna.
Mobilność i łatwość w porządkowaniu posadzek
Maszyny do mycia podłóg to m.in. urządzenia kablowe, jeździki z trakcją czy sprzęty bateryjne. Każdy rodzaj urządzenia ma charakterystykę, która sprawdza się w nieco innych warunkach. Przykładowo, maszyny szorująco-zamiatające są najmocniejszym orężem, który stosuje się m.in. w mocno zabrudzonych przestrzeniach. Stanowią one nieodzowny element zachowania porządku w sklepach wielkopowierzchniowych czy centrach handlowych. Są w stanie zganiać duże zabrudzenia i radzić sobie z lepkimi i tłustymi plamami na posadzce. Najprostsze i najmniejsze gabarytowo maszyny kablowe sprawdzą się w porządkowaniu pokoi hotelowych, sal lekcyjnych i pomieszczeń biurowych. Ich główną zaletą jest niewielki rozmiar, który pozwala swobodnie manewrować między rozstawionymi przeszkodami.
Jakie maszyny do mycia podłóg wybrać?
Wybór powinien być związany z naszymi potrzebami. Jeśli prowadzimy firmę oferującą usługi sprzątania, to w swoim asortymencie warto mieć przynajmniej kilka profesjonalnych myjek. W przypadku zastosowań indywidualnych albo firmowych na niewielką skalę – najlepiej zdecydować się na jeden typ maszyny, który będzie sprawdzać się w każdych okolicznościach. Osoby odpowiedzialne za zachowanie higieny w miejscach użytkowych, m.in. w galeriach handlowych i na dworcach kolejowych, mogą również dysponować kilkoma zaawansowanymi sprzętami. W takiej sytuacji przyda się m.in. jeden samojezdny czyścik, który ma miejsce dla operatora oraz zestaw specjalnych narzędzi szorujących. Jednocześnie trzeba także zachować czystość pomieszczeń socjalnych oraz toalet publicznych, a w takim przypadku przyda się z pewnością mniejsza maszyna o zasilaniu bateryjnym.