Malowanie pergoli – jak się za to zabrać? Jakiej użyć farby?

Twoja drewniana pergola lata swojej świetności ma już dawno za sobą, a stara farba w widoczny sposób odpada lub odkleja się po najlżejszym dotknięciu? To widoczny znak, że potrzebuje ona odświeżenia – w końcu stanowi ona wizytówkę Twojego domu lub ogrodu, nie może więc trwać w złym stanie. Jak zabrać się do malowania pergoli i jakiego środka najlepiej użyć? 

CZEGO BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ DO POMALOWANIA PERGOLI?

  • Myjka elektryczna lub inne narzędzie do zeskrobywania starej farby
  • Szlifierka lub papier ścierny
  • Podkład do malowania drewna
  • Farba do malowania drewna i pędzel, ew. opryskiwacz
  • Taśma malarska
  • Kartony, papier malarski lub plastik do zakrycia niechcianych obszarów farby

JAK POMALOWAĆ PERGOLĘ?

Malowanie pergoli, jeśli chcesz to zrobić dobrze, powinno zająć Ci nawet do kilku dni (zważywszy na potrzebę odczekania na wyschnięcie impregnatu i kolejnych warstw farby). Sprawdź pogodę i upewnij się, że w najbliższym czasie nie będzie padał deszcz.

  1. Prace przygotowawcze: Przygotowanie drewna do malowania to czynność, której lepiej nie pomijać. Użyj myjki elektrycznej, aby szybko usunąć starą, łuszczącą się farbę i zejść do surowego drewna. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, pozostaw następnie drewno do wyschnięcia na 24 godziny. Gdy drewno wyschnie, użyj szlifierki i papieru ściernego, aby zeszlifować pozostałą luźną farbę. Oczywiście użycie myjki nie jest wymagane – starą farbę możesz też zeskrobać bez niej, jednak będzie to bardziej czasochłonne i mniej dokładne.
  2. Oklejanie taśmą: Oklej taśmą i przykryj kartonami / folią wszystko, czego nie chcesz malować. Warto przykleić taśmę wokół podstawy kolumn czy brzegów. Przenieś także meble ogrodowe, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
  3. Gruntowanie pergoli: użyj podkładu, aby przygotować drewno do malowania. Zastosowanie podkładu przed malowaniem nie tylko uszczelni malowaną powierzchnię, ale również pomoże stworzyć gładką i równą docelową warstwę farby. Odczekaj, aż podkład wyschnie.
  4. Malowanie pergoli: Przed malowaniem przetrzyj powierzchnię, aby usunąć kurz i brud. Nowa farba lepiej przyklei się do czystej powierzchni, zapewni to też gładkie wykończenie. Ile warstw farby nałożyć? Wszystko zależy od jej rodzaju, a czasem i od techniki malowania i stopnia przygotowania pergoli do malowania. Malowanie zacznij od położenia farby w co najmniej dwóch warstwach, ale przygotuj się do tego, że będziesz musiał położyć także i trzecią.

FARBA DO PERGOLI – JAKĄ WYBRAĆ?

Malowanie drewna to czynność, do której powinieneś wybrać najlepszy dostępny środek. Przede wszystkim musisz ustalić, czy chcesz użyć farby, oleju czy lakierobejcy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety – od Ciebie zależy, które uznasz za najlepsze do swoich potrzeb.

Lakierobejca to nic innego, jak lakier wzbogacony o barwny (lub bezbarwny) pigment. Świetnie zabezpieczy pergolę przed zarysowaniami, w wersji bezbarwnej idealnie podkreśli piękno słojów (jeśli mówimy o pergoli drewnianej). Natomiast jeśli oczekujesz przede wszystkim pełnego, bardzo wyraźnego koloru, postaw raczej na farby. Do pergoli nie kupuj także zwykłej bejcy, bo i tak potrzebne będzie następnie zabezpieczenie jej lakierem.

Farba do pergoli najlepsza będzie olejowa lub olejno-ftalowa. Ta druga lepiej sprawdzi się w przypadku pergoli jako zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Farby dają pełne krycie i można uzyskać dzięki nim naprawdę piękne kolory

Olej do malowania pergoli może być bezbarwny lub dawać lekki brązowy, biały czy szary odcień oraz matowe wykończenie. Oleje słyną ze świetnego zabezpieczania powierzchni przed grzybem, pleśnią i rozwojem drobnoustrojów.

Lakiery do drewna. Lakiery służą nie malowaniu ani nawet uwydatnianiu naturalnego wyglądu drewna, ale do jego impregnacji i zabezpieczania. Nie możesz o nich zapomnieć przy wyborze farby, lakierobejcy czy oleju do malowania pergoli.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wykończenie podłogi z użyciem szerokich desek

Drewno to materiał podstawowy, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Od wieków jest bardzo chętnie stosowany i daje nieograniczone możliwości jeśli chodzi o uzyskiwane aranżacje. Szczególnie pokrycie podłogi z drewna jest taką najbardziej klasyczną i najchętniej wybieraną formułą. Szukając atrakcyjnego rozwiązania dla własnej podłogi warto będzie zwrócić uwagę właśnie na pokrycia z drewna, które po pewnym […]

Roleta screen a widok za oknem. O tym powinieneś wiedzieć

Szukasz osłony okiennej, która skutecznie zaciemni wnętrze, a zarazem nie pozbawi Cię widoku? Podziwianie ogrodu czy pilnowanie bawiących się na podwórku dzieci jest możliwe nawet wtedy, gdy opuścisz roletę screen. Ten produkt świetnie sprawdza się przy redukcji ilości światła słonecznego z zewnątrz oraz temperatury, lecz nie blokuje całkowicie widoku. Poznaj zalety tego rozwiązania! Najskuteczniejszym sposobem […]