Jak uszczelnić szambo betonowe od środka?

Posiadacze betonowych szamb zobowiązani są do kontrolowania tego, czy jest ono szczelne. W przypadku braku przyłącza do miejskiej kanalizacji i wysokich kosztów samodzielnego podpięcia się do sieci przy dużej odległości pozostaje kupić pojemnik na szambo. Niestety wielu użytkowników zaniedbuje kwestię szczelności szamb, co niestety zwiększa ryzyko zanieczyszczenia bakteriologicznego i chemicznego wody pitnej i gleby. Chorobotwórcze patogeny przedostają się wraz ze ściekami do gleby i wód podziemnych, rozprzestrzeniając się na większe obszary.

Nieszczelne szambo – po czym poznać i co robić?

Szamba betonowe muszą być regularnie sprawdzane pod kątem szczelności, czego najczęściej dokonują pracownicy wodociągowi i miejscy strażnicy. Na nieszczelność szamba może wskazywać znaczna zmiana w ilości zużytej wody a ścieków. Jeśli W przypadku wystąpienia wątpliwości co do szczelności szamba właściciel nieruchomości zobowiązany jest do sporządzania oceny stanu technicznego zbiornika. Konieczne jest wejście do szamba, aby móc ocenić czy zanieczyszczenie i przesiąknięcie struktury betonu ściekami umożliwia w ogóle uszczelnienie zbiornika.

Z przeciekającym szambem można mieć do czynienia, jeśli po obfitych opadach atmosferycznych zbiornik szybko się zapełni i konieczna będzie dużo wcześniejsza wywózka ścieków. Wpływająca do szamba woda z zewnątrz przyczynia się w przypadku nieszczelności do wydostawania się jego zawartości do przestrzeni wokół niego. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się na co dzień uszczelnianiem szamba.

Sposób na szczelne szambo betonowe – po jakie środki się sięga?

Skutecznym sposobem na uszczelnienie szamba jest przeprowadzenie trwałej hydrolizacji. Zbiornik będzie należycie zabezpieczony, a teren wokół niego chroniony przed przeciekami. Nawet w przypadku optymalnego zaizolowania zbiornika warto zadbać o dodatkowe uszczelnienie. Do stworzenia szczelnego szamba wykorzystuje się zaprawę do poziomowania włazów, powłokę izolacyjną na zewnątrz i wewnątrz szamba, uszczelnienie między blokami, fasetę z szybkowiążącym cementem, warstwę żwiru lub cienki beton pod szambem.

W przypadku nieszczelnego szamba betonowego niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie powstałych pęknięć i rys – zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Materiałami używanymi do uszczelniania szamba są zaprawa mineralna do betonu, szybkoschnący cement hydrauliczny do wypełniania ubytków, zaprawa asfaltowa stosowana na zimno, powłoka uszczelniająca i ochronna.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Szamba Łódź.

Oceń artykuł
[Suma: 25 Średnia: 2.7]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak urządzić niewielkie mieszkanie?

Urządzenie niewielkiego mieszkania to spore wzywanie, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tej materii. Zwłaszcza, że musimy optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Jak się do tego zabrać? Oto kilka praktycznych porad, które zawsze się sprawdzają… Dobry plan to podstawa! Małe mieszkanie musi być dobrze rozplanowane. Warto zrezygnować z nadmiaru ozdób i bibelotów. Dzięki […]

Pokrywa na basen ogrodowy – Jaką wybrać? Ile kosztuje? Czy jest skuteczna?

Pokrywy na basen, to jedne z elementów, w które warto zaopatrzyć się, planując ulokowanie w swoim ogrodzie basenu dające przyjemną ochłodę w trakcie upałów. Dzięki niej woda w basenie na dłuższy czas pozostanie czysta, a rozwój uporczywych glonów i innych mikroorganizmów zostanie zahamowany. W takim razie, jaka pokrywa na basen sprawdzi się najlepiej? O tym […]