Jak uszczelnić szambo betonowe od środka?

Posiadacze betonowych szamb zobowiązani są do kontrolowania tego, czy jest ono szczelne. W przypadku braku przyłącza do miejskiej kanalizacji i wysokich kosztów samodzielnego podpięcia się do sieci przy dużej odległości pozostaje kupić pojemnik na szambo. Niestety wielu użytkowników zaniedbuje kwestię szczelności szamb, co niestety zwiększa ryzyko zanieczyszczenia bakteriologicznego i chemicznego wody pitnej i gleby. Chorobotwórcze patogeny przedostają się wraz ze ściekami do gleby i wód podziemnych, rozprzestrzeniając się na większe obszary.

Nieszczelne szambo – po czym poznać i co robić?

Szamba betonowe muszą być regularnie sprawdzane pod kątem szczelności, czego najczęściej dokonują pracownicy wodociągowi i miejscy strażnicy. Na nieszczelność szamba może wskazywać znaczna zmiana w ilości zużytej wody a ścieków. Jeśli W przypadku wystąpienia wątpliwości co do szczelności szamba właściciel nieruchomości zobowiązany jest do sporządzania oceny stanu technicznego zbiornika. Konieczne jest wejście do szamba, aby móc ocenić czy zanieczyszczenie i przesiąknięcie struktury betonu ściekami umożliwia w ogóle uszczelnienie zbiornika.

Z przeciekającym szambem można mieć do czynienia, jeśli po obfitych opadach atmosferycznych zbiornik szybko się zapełni i konieczna będzie dużo wcześniejsza wywózka ścieków. Wpływająca do szamba woda z zewnątrz przyczynia się w przypadku nieszczelności do wydostawania się jego zawartości do przestrzeni wokół niego. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się na co dzień uszczelnianiem szamba.

Sposób na szczelne szambo betonowe – po jakie środki się sięga?

Skutecznym sposobem na uszczelnienie szamba jest przeprowadzenie trwałej hydrolizacji. Zbiornik będzie należycie zabezpieczony, a teren wokół niego chroniony przed przeciekami. Nawet w przypadku optymalnego zaizolowania zbiornika warto zadbać o dodatkowe uszczelnienie. Do stworzenia szczelnego szamba wykorzystuje się zaprawę do poziomowania włazów, powłokę izolacyjną na zewnątrz i wewnątrz szamba, uszczelnienie między blokami, fasetę z szybkowiążącym cementem, warstwę żwiru lub cienki beton pod szambem.

W przypadku nieszczelnego szamba betonowego niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie powstałych pęknięć i rys – zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Materiałami używanymi do uszczelniania szamba są zaprawa mineralna do betonu, szybkoschnący cement hydrauliczny do wypełniania ubytków, zaprawa asfaltowa stosowana na zimno, powłoka uszczelniająca i ochronna.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Szamba Łódź.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Robot odkurzający. 5 parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Planujesz zakup robota odkurzającego? To dobry pomysł! Jest tylko jeden warunek – aby cieszyć się najlepszymi efektami pracy robota, musisz wybrać odpowiedni model. Nie wszystkie bowiem propozycje dostępne na rynku radzą sobie ze sprzątaniem naprawdę dobrze. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy kluczowe parametry i funkcje robotów odkurzających, na które warto zwrócić uwagę. […]

Dofinansowanie fotowoltaiki

Nieustannie wzrastające ceny prądu zachęcają nas do inwestycji w naturalne źródła energii. Jednym z najpopularniejszych wyborów są panele słoneczne. Wielu z nas nie stać jednak na poniesienie wysokiego kosztu montażu. Warto jednak pamiętać o możliwym dofinansowani oraz o tym, że inwestycja bardzo szybko się zwróci. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zdobyć wsparcie finansowe na fotowoltaikę, […]