Mała łazienka – wielkie możliwości!

Mała łazienka z wanną i prysznicem zaaranżowana w bieli i czerni

Twoja mała łazienka wymaga dużego remontu? A może dopiero próbujesz zaaranżować tę niewielką przestrzeń i kompletnie nie wiesz, jak to zrobić? Koniecznie poznaj nasze sprawdzone patenty na urządzenie komfortowego, estetycznego i funkcjonalnego wnętrza. Przekonaj się, że nawet w kilku metrach kwadratowych drzemie potencjał, który można w ciekawy sposób wykorzystać.

Jak urządzić małą łazienkę, aby pomieścić w niej wszystkie potrzebne sprzęty, akcesoria, a do tego wygospodarować miejsce na wymarzoną dużą wannę lub przestronny prysznic? Jeśli do tej pory myślałeś, że to zadanie nie do wykonania, byłeś w błędzie! Okazuje się, że przy aranżowaniu tego typu przestrzeni wcale nie musisz stawać przed trudnymi wyborami. Wystarczy, że poznasz kilka patentów, które na co dzień wykorzystują architekci, i zaplanujesz razem z nami swoją idealną łazienkę!

Małe łazienki – aranżacje wnętrz, które potrzebują dużego remontu

Jesteś właścicielem mieszkania, w którym jest mała łazienka? Na pewno chcesz pomieścić w takim wnętrzu nie tylko umywalkę, muszlę klozetową, wannę lub prysznic, ale także pojemną pralkę czy kilka szafek do przechowywania kosmetyków, ręczników i papieru toaletowego, prawda? Gdy aranżację przestrzeni utrudniają Ci skosy, wystające elementy albo okno z parapetem, nie bój się gruntownego remontu, który sprawi, że perfekcyjnie dostosujesz metraż łazienki do swoich potrzeb.

Jeśli to tylko możliwe, skonsultuj z fachowcem np. zamaskowanie zabudową meblową wystających rur czy przesunięcie grzejnika w inne miejsce. A może czegoś nie możesz zmienić (np. skośnej ściany czy osadzonego okna)? W takiej sytuacji spróbuj w estetyczny sposób podkreślić wszystkie mankamenty konstrukcyjne. Wykorzystaj przestrzeń pod skosem jako miejsce na schowki, a na parapecie pod oknem lub we wnęce zorganizuj dodatkową półeczkę. Pomyśl także o bateriach podtynkowych. Te będą nie tylko dobrze wyglądały, ale też pozwolą Ci ograniczyć ilość wystających elementów ze ściany, co wizualnie poprawi wygląd łazienki.

Czasami zdarza się tak, że wystarczy przesunąć zaledwie o kilka centymetrów drzwi wewnętrzne albo zamiast tradycyjnego skrzydła zamontować drzwi łazienkowe przesuwne, co finalnie pozwala zyskać nieco więcej przestrzeni, a to niezwykle ważne, kiedy każdy centymetr jest na wagę złota! Pamiętaj tylko, aby wszystko dobrze wymierzyć i przemyśleć, bo w przyszłości każde poprawki, to kolejny remont i dodatkowy kłopot na głowie. Jeśli nie masz smykałki do prac remontowych i orientacji przestrzennej, po prostu skorzystaj z pomocy doświadczonego budowlańca i architekta.

Jak urządzić małą łazienkę? Najlepiej zrób to z pomysłem!

Bardzo mała łazienka wbrew pozorom może zaskoczyć swoim wyglądem. Trzeba tylko wiedzieć, jak ją modnie i funkcjonalnie urządzić. Przede wszystkim zrób to zgodnie z własnymi upodobaniami. Jesteś amatorem długich kąpieli? Nie rezygnuj z tej przyjemności na rzecz wąskiej kabiny. Mała łazienka z wanną i zamontowanym na niej parawanem ze szkła albo typu walk-in może być idealnym wyjściem z sytuacji. Inny patent mamy na przechowywanie. Zamiast obudowywać wannę, warto wykorzystać tę przestrzeń i pomyśleć o schowkach, w których zmieszczą się środki czystości czy inne drobiazgi.

A może od długiego moczenia się w wannie wolisz zaoszczędzić czas i pieniądze? W tym przypadku mała łazienka z prysznicem w nowoczesnym wydaniu będzie dla Ciebie w sam raz. Zainstaluj tylko odpływ liniowy zamiast dużego brodzika – i gotowe! Przy planowaniu swojej wymarzonej łazienki pamiętaj tez o kilku wskazówkach, dzięki którym wnętrze nie będzie wydawało się zagracone i wizualnie nabierze lekkości. W uzyskaniu takiego efektu pomogą Ci np. podwieszana muszla ze stelażem podtynkowym, umywalka zamontowana na blacie, wiszące szafeczki z przeszkleniami na frontach albo duże lustro, w którym będą odbijać się drzwi do łazienki.

Jeżeli to możliwe, spróbuj ukryć pralkę w zabudowie albo chociaż wsuń ją pod blat, na którym ustawisz umywalkę, a pod nią zamontuj szafkę z szufladami na potrzebne łazienkowe akcesoria. Z kolei zabudowa podtynkowa nad sedesem to doskonałe miejsce na małą wnękę, gdzie ustawisz kosmetyki albo bibeloty. Warto mieć na uwadze fakt, że mała łazienka nie lubi bałaganu, który od razu rzuca się w oczy. Dlatego do przechowywania rzeczy możesz wykorzystać np. wiklinowe koszyczki, które pomogą Ci uporządkować wszystkie potrzebne rzeczy łazienkowe – od kosmetyków, wacików i patyczków higienicznych, po zestawy świeżych ręczników.

Mała łazienka – inspiracje na oświetlenie, praktyczną podłogę i optyczne powiększenie wnętrza

Każda mała łazienka powinna mieć odpowiednie oświetlenie. Najlepiej zdecydować się na kilka źródeł światła. Nad lustrem i umywalką z pewnością sprawdzi się kinkiet z jasną żarówką – najlepszą do zabiegów kosmetyczno-pielęgnacyjnych. Nad wanną lub prysznicem możesz zamontować nowoczesny system szynowy albo kilka pojedynczych źródeł światła w postaci małych halogenów.

Zwróć tylko uwagę na to, aby miały one podwyższoną klasę ochrony i nadawały się do pomieszczeń, w których panuje wilgoć. Jeżeli chcesz wyróżnić te elementy w łazience, które na to zasługują, spróbuj podświetlić je np. paskiem LED. Tym sposobem przyciągniesz uwagę do najbardziej atrakcyjnych punktów pomieszczenia, maskując ewentualne mankamenty.

Kluczowym elementem wystroju w małej łazience jest również podłoga. Wybierz duże kafle, które są ostatnio niezwykle modne, postaw na nowoczesny beton architektoniczny na posadzce albo płytki imitujące drewno. Dla koneserów naturalnych wnętrz idealne mogą też okazać się wodoodporne panele podłogowe. Jeżeli zależy Ci na optycznym powiększeniu małej łazienki, wybierz glazurę z połyskiem albo pomaluj ściany na jasne kolory.

Możesz również wydłużyć lub poszerzyć wnętrze. Wystarczy podzielić łazienkę na strefy i od posadzki do wysokości umywalki ułożyć prostokątne kafle w poziomie, a od połowy w górę – w pionie. Zwieńczeniem aranżacji łazienki będzie też dobór odpowiednich dodatków. Nie przesadź jednak z ich ilością w myśl zasady: „Co za dużo, to nie zdrowo”. Powodzenia!

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

pozwolenia wodnoprawne

Pozwolenia wodnoprawne – wszystko co powinieneś wiedzieć

Pozwolenie wodnoprawne jest to decyzja administracyjna, która upoważnia do szczególnego korzystania z wód od do wykonywania urządzeń wodnych.  Kiedy pozwolenie wodnoprawne jest niezbędne? Według artykułu 389 oraz 390 pozwolenie wodnoprawne jest wymagane między innymi na: usługi wodne, rekultywację wód podziemnych albo wód powierzchniowych, szczególne korzystanie z wód, wprowadzenie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów, […]

Jakie fotele na taras wybrać?

W okresie letnim na tarasie spędza się zwykle bardzo dużo czasu. Warto więc zadbać o jego odpowiedni wystrój oraz wyposażenie. Podstawa to wygodne fotele. Jakie wybrać? Fotele, z jakiego materiału sprawdzą się najlepiej na tarasie?  Lato zbliża się wielkimi krokami. Jest więc właśnie idealny czas na to, by odpowiednio przygotować do niego swój taras. W […]