Tradycyjne czy nowoczesne – jakie schody wybrać?

Decydując się na budowę domu piętrowego, trzeba zaplanować sposób, w jaki połączone będą ze sobą kondygnacje. W dzisiejszym budownictwie coraz rzadziej spotykamy zamknięte klatki schodowe, co służy przede wszystkim oszczędności miejsca, ale nie tylko. Schody nie są już wyłącznie funkcjonalnym elementem konstrukcyjnym; pięknie wykonane i umiejętnie wyeksponowane, mogą stać się wspaniałą ozdobą wnętrza.

Jakie powinny być schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne muszą być przede wszystkim bezpieczne i zapewniać domownikom wygodę w codziennym użytkowaniu. Spełnienie tych wymogów nie jest trudne pod warunkiem, że znajdziemy rzetelną i doświadczoną firmę, zajmującą się produkcją schodów. Doświadczeni rzemieślnicy są w stanie wznosić takie konstrukcje bardzo szybko i sprawnie.

„Ponieważ schody mają służyć domownikom przez długie lata, istotna jest nie tylko ich trwałość oraz funkcjonalność, ale także estetyka. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mają znajdować się w centralnej części domu, np. w salonie, warto głębiej zastanowić się nad tym, jak powinny wyglądać” – podpowiada nasz rozmówca z  Wróblewski Design.

Schody tradycyjne czy nowoczesne?

Tradycyjne schody wewnętrzne w domu mogą opierać się na konstrukcji betonowej, która jednak wykończona jest w drewnie albo korzystają wyłącznie z tego naturalnego materiału. Obecnie najczęściej wybiera się raczej drewniane schody samonośne, których budowa jest znacznie łatwiejsza i tańsza.

Schody tradycyjne z drewna sprawdzą się zarówno w dużych przestrzeniach, jak i w niewielkich wnętrzach. Dysponując niewielką powierzchnią można zdecydować się na stylowe schody kręte, natomiast gdy w pomieszczeniu jest dużo miejsca – wybrać klasyczne schody jedno- bądź dwubiegowe.

Cechą charakterystyczną dla tradycyjnych schodów jest obecność solidnych balustrad wykonanych z drewna. Takie poręcze ułatwiają poruszanie się osobom starszym i podnoszą bezpieczeństwo wszystkich użytkowników, mogą być też zdobione rzeźbieniami, co dodatkowo podkreśla ich urodę.

Przy tworzeniu bardziej nowoczesnych schodów wykorzystuje się nieco inne rozwiązania techniczne; typowa jest też większa różnorodność wykorzystywanych materiałów. We wnętrzach aranżowanych w stylu minimalistycznym doskonale prezentują się np. schody bolcowe lub dywanowe, które zdają się dosłownie unosić w powietrzu.

Charakterystyczną cechą wielu nowoczesnych projektów schodów jest maksymalne ograniczenie elementów konstrukcyjnych. Stopnie zdają się lewitować nad podłogą, a dodatkowo często pozbawione są poręczy. Pomysł niewątpliwie efektowny, jednak pamiętajmy, że nie w każdych warunkach się sprawdzi.

W celu nadania schodom wrażenia lekkości, klasyczne balustrady z drewna można zastąpić zabezpieczeniami z innych materiałów, np. szkła. Takie modele również sprawiają piękne wrażenie, są jednak bezpieczniejsze od egzemplarzy całkiem pozbawionych poręczy.

Wybór rozwiązania, które  sprawdzi się w konkretnym budynku zawsze trzeba uzależniać od potrzeb i upodobań jego mieszkańców. W domach rodzin z dziećmi, gdzie liczy się przede wszystkim funkcjonalność, najlepiej sprawdzą się schody o tradycyjnej konstrukcji. Wnętrza urządzane z myślą o dorosłych lokatorach, którym zależy nie tylko na wygodzie, ale też stylu, mogą wiele zyskać dzięki sięgnięciu po bardziej ekstrawaganckie projekty.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak można za niewielkie koszty uatrakcyjnić wnętrze mieszkania?

Aranżacja wnętrza to zadanie, które nie należy do najprostszych. Jednak odpowiednio przemyślana sprawia, że mieszkanie nabierze zupełnie innego znaczenia. Wystarczą proste meble i niebanalne dodatki, które podkreślą charakter oraz styl. Jak można za niewielkie koszty uatrakcyjnić wnętrze mieszkania? Jak można za niewielkie koszty uatrakcyjnić wnętrze mieszkania? Nie ma wątpliwości, że zaaranżowanie mieszkania niesie za sobą […]

Kobieta zastanawiająca się nad ubezpieczeniem mieszkania na wynajem

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – kto powinien o nie zadbać?

Wynajmujesz od kogoś mieszkanie i zastanawiasz się, czy powinieneś je ubezpieczyć? A może to Ty jesteś właścicielem i myślisz o polisie, która zabezpieczy Cię przed konsekwencjami szkód powstałych w czasie użytkowania mieszkania przez najemcę? Dowiedz się, od czego powinni ubezpieczyć się wynajmujący oraz najemca. Oceń artykuł[Suma: 2 Średnia: 5]