Ogrzewanie c.w.u. – porównanie różnych metod

Kocioł dwufunkcyjny w łazience

Ogrzewanie domu trwa tylko kilka miesięcy w roku, natomiast dostępu do ciepłej wody użytkowej potrzebujemy przez cały rok. Co ciekawe, jej podgrzanie wymaga więcej energii niż ogrzanie domu. W tym tekście pokazujemy, jakie źródła ciepła wykorzystuje się do uzyskania c.w.u.

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy warto zastosować kocioł dwufunkcyjny,
  • kiedy sięgnąć po kocioł jednofunkcyjny,
  • w jakich przypadkach zastosować pompę ciepła,
  • jak pozyskać c.w.u. przy użyciu kolektorów słonecznych.

Istnieją dwie główne możliwości podgrzewania wody:

  • Przepływowo – podgrzewacz lub piec gazowy dwufunkcyjny na bieżąco podgrzewa wodę przepływającą przez wymiennik – moc palnika jest ustalana na bieżąco, w zależności od ilości przepływającej wody. Podgrzewacze występują w dwóch wersjach – gazowej i elektrycznej.
  • Pojemnościowo – woda podgrzewana jest w zasobniku do zadanej temperatury mierzonej przez czujnik. Po jej osiągnięciu podgrzewanie jest przerywane i uruchamia się dopiero, kiedy na skutek zużycia wody jej temperatura spadnie o określoną wartość. Różnica ta, zwana histerezą, wynosi ok. 5-8 stopni. Źródłem ciepła dla zasobnika może być kocioł gazowy lub elektryczny, pompa ciepła, kolektory słoneczne lub też wbudowana grzałka elektryczna.

Kiedy można zastosować kocioł dwufunkcyjny?

W małym domu lub mieszkaniu mamy przeważnie jedną łazienkę i kuchnię. Wtedy odpowiednim rozwiązaniem staje się kondensacyjny piec gazowy dwufunkcyjny. Przy braku miejsca na kotłownię możemy umieścić kocioł w jednym z tych pomieszczeń.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo. Kiedy odkręcamy kran, kocioł wykrywa przepływ i uruchamia się, podgrzewając wodę w płytowym wymienniku o małej pojemności. Po zakręceniu kranu kocioł wyłącza palnik lub (w okresie zimowym) przełącza się na pracę na ogrzewanie domu.

Przy standardowym wyposażeniu łazienki (wanna jednoosobowa lub zwykły prysznic) taki kocioł w zupełności wystarcza do zapewnienia ciepłej wody domownikom. Już kocioł o mocy 20 kW jest w stanie zapewnić podgrzanie o 30°C 10-11 l wody na minutę, czyli ciągłą pracę prysznica. Przy większym zużyciu, gdy na przykład jeden z domowników bierze prysznic, a drugi korzysta z kranu w kuchni, przyda nam się nieco większa moc – 24 czy nawet 30 kW.

Dla większej wygody korzystania z podgrzewania przepływowego wody temperatura wymiennika w kotle może być stale utrzymywana na zadanym poziomie. Nazywa się to funkcją komfortu ciepłej wody użytkowej. Przy pojemności wymiennika ok. 1 do 1,5 l nie powoduje to zauważalnych strat ciepła, a daje efekt ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu, bez oczekiwania na nagrzanie wymiennika.

Istnieją też rozwiązania umożliwiające zwiększenie ilości podgrzewanej wody w inny sposób. Kocioł dwufunkcyjny wyposażony we wbudowany zasobnik o niewielkiej pojemności, np. 20 l, pozwala zwiększyć ilość podgrzanej wody do 200 l/10 min przy mocy kotła ok. 30 kW.

Kiedy należy zastosować kocioł jednofunkcyjny?

Jeżeli mamy do dyspozycji kotłownię, w której możemy umieścić zasobnik ciepłej wody użytkowej i kocioł jednofunkcyjny, to może być najlepszym rozwiązaniem. Podgrzewanie wody w zasobniku może się odbywać w czasie dłuższym niż jej pobór i tym samym przy niższej mocy kotła jako źródła ciepła.

Pozwala to na komfortowe korzystanie z wody użytkowej – po odkręceniu kranu mamy dostępną od razu wodę o zadanej temperaturze, bez konieczności oczekiwania, aż nagrzeje się wymiennik i bez parzenia się zbyt gorącą wodą jak w przypadku podgrzewaczy przepływowych, kiedy odkręcamy kurek na cały zakres, żeby urządzenie szybciej się uruchomiło.

Istnieje możliwość założenia cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, co jest bardzo przydatne, kiedy mamy odbiorniki ciepłej wody w dużej (większej niż 5 metrów) odległości od kotłowni. Stojąca w długiej rurze woda po pewnym czasie wychładza się, natomiast po zastosowaniu cyrkulacji woda przepływa ciągle między zasobnikiem a kranem i ma stabilną temperaturę.

W  przypadku szczytowego zapotrzebowania na wodę użytkową, np. w przypadku wizyty rodziny, piec jednofunkcyjny z zasobnikiem jest w stanie zaspokoić również zwiększone potrzeby.

Kiedy zastosować pompę ciepła?

Kolejnym źródłem ciepła dla zasobnika jest pompa ciepła. W przypadku pomp ciepła przyjmuje się powierzchnię wymiennika, czyli wężownicy, 0,2 m2 na 1 kW mocy pompy ciepła do wody. Jest więc ona większa niż w przypadku kotła, ponieważ pompa ciepła pracuje przy dużo mniejszej różnicy temperatur niż kocioł. Zbyt mała powierzchnia wężownicy spowoduje brak odbioru ciepła i tak zwane taktowanie pompy ciepła, czyli częste włączanie i wyłączanie, skutkujące szybszym zużywaniem się podstawowego elementu pompy ciepła, czyli sprężarki. Oczywiście nie zapewni też podgrzania wody w zasobniku do zadanej temperatury.

To dlatego zasobnik współpracujący z pompą ciepła będzie miał większą pojemność i większą powierzchnię wężownicy niż w przypadku zasobnika do kotła.

Kolektory słoneczne – czy warto z nich korzystać?

Kolejnym źródłem ciepła dla zasobnika są solary do grzania wody. Instalacja solarna różni się od pompy ciepła wysoką temperaturą pracy i wężownica w zasobniku musi być do tego przystosowana. Instalacja wyposażona w solarny podgrzew wody musi również mieć zabezpieczenie przeciwoparzeniowe. Działanie instalacji solarnej jest proste: mamy dwa czujniki temperatury – na wyjściu z kolektora i w zasobniku przy wężownicy solarnej. Jeżeli temperatura kolektora jest wyższa o pewną wartość (histerezę) od temperatury zasobnika, uruchamia się pompa tłocząca czynnik solarny przez kolektory do wymiennika w zasobniku i zasobnik jest podgrzewany.

Ponieważ często łączymy w instalacjach domowych dwa (lub nawet więcej) źródła ciepła (w instalacjach solarnych przykładowo jako źródło dodatkowe występuje kocioł), zasobniki posiadają też czasem dwie wężownice przystosowane do współpracy z solarami (na dole zasobnika) i kotłem (w jego środkowej części) lub pompą ciepła. Oczywiście pojemność i powierzchnia tych wężownic oraz ich umiejscowienie w zasobniku odpowiadają konkretnemu rodzajowi źródła ciepła.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

lampy do salonu

Jakie lampy warto wybrać do salonu?

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do salonu? Warto przemyśleć ten temat już na etapie projektu pomieszczenia ze względu na konieczność wykonania odpowiedniej elektryki w mieszkaniu. Warto już wtedy wiedzieć czy chcemy żyrandol, lampę, kinkiety, lampy podłogowe czy jeszcze inne rodzaje oświetlenia. W niniejszym artykule tłumaczymy, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę szukając elementów oświetlenia do salonu. […]

Czy warto wybrać do salonu narożnik u kształtny

Narożnik to jeden z najczęściej wybieranych mebli wypoczynkowych. Jego popularność wynika z funkcjonalności oraz możliwości łatwego dopasowania do każdego pomieszczenia. W zależności od preferencji do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje narożników. Pierwszy z nich, czyli model L kształtny jest meblem uniwersalnym, który odnajduje się doskonale w prawie każdym wnętrzu. Nie dziwi więc fakt, że cieszy […]