Kiedy warto sadzić trojeść bulwiastą?

Trojeść bulwiasta to ciekawa bylina, która sprawdzi się w uprawie gruntowej oraz doniczkowej. Wyróżniają ją dekoracyjne, okazałe kwiatostany w energetycznym, pomarańczowym kolorze i wzniesione pędy pokryte delikatnym meszkiem. Sprawdź, kiedy warto sadzić trojeść bulwiastą i wprowadź do swojego otoczenia odrobinę koloru.

Jak wygląda trojeść bulwiasta?

Trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa) przywędrowała do nas z obszarów Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej. Jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny trojeściowatych. W naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest głównie jako bylina rabatowa, choć jej walory wizualne chętnie wykorzystywane są również we florystyce.

Trojeść charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. Rośnie na wysokość do 70 cm. Ponieważ ma zgrubiałe, bulwiaste korzenie, nie toleruje przesadzania. Najlepiej znaleźć jej takie stanowisko, w którym będzie mogła swobodnie rozwijać się przez wiele lat. Z pędów rośliny wyrastają wąskie liście o lancetowatym kształcie, natomiast zwieńczeniem łodyg są piękne kwiatostany. To właśnie kwiaty są najmocniejszym atutem trojeści bulwiastej. Intensywnie pomarańczowe, drobne, o bardzo niecodziennym kształcie, kwitnące od czerwca do sierpnia. Warto również wspomnieć, że trojeść jest rośliną miododajną, dlatego jest świetnym wabikiem dla owadów zapylających: pszczół i motyli. Co ciekawe, jesienią roślina wytwarza ozdobne owoce wypełnione srebrzystym puchem, z którego uzyskiwany jest jedwab roślinny.

Trzeba pamiętać, że trojeść bulwiasta wytwarza lekko trujący sok o mlecznej konsystencji, dlatego prace przy niej najbezpieczniej będzie wykonywać w rękawiczkach. 

Kiedy sadzić trojeść bulwiastą?

Trojeść bulwiastą najczęściej wysiewa się bezpośrednio do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Bylinę można również uprawiać z rozsady, jednak jej produkcję należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem już w lutym, by roślina mogła wystarczająco się rozwinąć (rozsady przenosimy do gruntu dopiero jesienią). Bardzo ważne: by nasiona kiełkowały jeszcze w tym samym roku, muszą być wcześniej przechłodzone przez 1-2 tygodnie w zamrażalniku.

W sklepie ogrodniczym Florexpol dostępne są gotowe sadzonki trojeści bulwiastej: https://florexpol.eu/byliny-kwiaty-wieloletnie/2793-trojesc-bulwiasta.html. Sadzonki sprzedawane w doniczkach to świetne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić mnóstwo czasu i pracy. W miejscu docelowym powinny być sadzone w maju lub jesienią roku poprzedzającego. Warto jednak podkreślić, że roślina jest wrażliwa na duże mrozy, dlatego wybierając termin jesienny, niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie, chroniące przed spadkiem temperatur.

Stanowisko pod uprawę trojeści bulwiastej powinno być ciepłe i osłonięte. Roślina wykazuje bardzo dużą tolerancję na silne słońce, dlatego może być sadzona jako ozdoba jasnych rabat, murków i skalniaków. Co ważne, jest dość łatwa w uprawie. Od ogrodnika wymaga jedynie piaszczysto-gliniastego, dobrze przepuszczalnego podłoża i umiarkowanego podlewania. Nie straszne jej chwilowe susze, za to źle reaguje na zbyt dużą ilość wody. Nieprzepuszczalne, zbite i podmokłe podłoże wpływa na osłabienie wzrostu i gnicie systemu korzeniowego. Aby zabezpieczyć pędy rośliny przed pokładaniem się wskutek silnego wiatru lub obfitych opadów deszczu, zaleca się stosowanie podpórek w postaci kratek lub niskich palików.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak zbudować skuteczny system odwadniający?

Na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych, a także na terenach ze słabo przepuszczalnymi glebami gliniastymi warto wykonać drenaż wokół budynku mieszkalnego, zwłaszcza jeśli dom jest podpiwniczony. Pozwoli to uniknąć problemów z zawilgoconymi fundamentami oraz przenikaniem wody do piwnicy. Jak zbudować system odwadniający, aby działał skutecznie? Drenaż opaskowy Tego typu odwodnienie jest montowane pod powierzchnią […]

Mieszkanie idealne

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie trzeba w życiu podjąć. Decydując się na tak poważny krok, trzeba to dobrze przemyśleć. Warto zastanowić się, czy korzystniejszy jest zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy może wtórnego? Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie? Lokalizacja jest najważniejsza Według specjalistów rynku nieruchomości kupując mieszkanie, powinnyśmy zwrócić uwagę przede […]