Samodzielna wymiana grzejnika w bloku nie należy do najłatwiejszych zadań. Mimo, że na pierwszy rzut oka czynność wydaje się prosta, to po zgłębieniu tematu okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Mieszkając w bloku musimy wziąć pod uwagę, to że jesteśmy tylko jednym z wielu użytkowników systemu centralnego ogrzewania, z którego tak jak my korzystają również nasi sąsiedzi. Musimy pamiętać, że nasza instalacja nie może zaburzyć przepływu ciepła w całej instalacji. Musimy pamiętać, że nasza wymiana grzejnika, przeprowadzona w nieodpowiedni sposób może zmienić parametry grzewcze w całym budynku.
Jakie formalności czekają nas podczas wymiany grzejnika?
Aby nie wpłynąć na bilans cieplny w całym budynku zamiar wymiany grzejnika należy zgłosić do zarządcy budynku. To właśnie zarządca po otrzymaniu naszego pisma jest zobowiązany do przedstawienia nam informacji technicznych. Powinniśmy otrzymać szczegółowe parametry, które powinien posiadać nasz nowy grzejnik, aby był kompatybilny z całą instalacją cieplną w budynku.
Jeśli już otrzymamy pozwolenie od administracji możemy przejść do wymiany kaloryfera w pokoju lub łazience. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z hydraulikiem spółdzielni lub wspólnoty. Musi on spuścić wodę z pionu. Niestety ta czynność jest konieczna, niezależnie od pory roku w której dokonujemy wymiany. Oczywiście nasza wymiana nie będzie tak uciążliwa dla sąsiadów jest dokonamy jej poza sezonem grzewczym.
Wymiana grzejnika od początku do końca w prostych krokach.
Gdy już mamy wybrany odpowiedni model grzejnika możemy przystąpić do jego wymiany. Obecnie na rynku wybór jest bardzo duży. Poza parametrami technicznymi musimy zdecydować, czy nasz nowy grzejnik ma być stalowy, aluminiowy, dekoracyjny, czy kanałowy. Kaloryfery w dzisiejszych czasach często są ozdobą, dopełnieniem wnętrza. Dobrze dobrane sprawią, że mieszkanie nabierze klasy i charakteru. Wymiana grzejnika w pokoju może być również jego metamorfozą.
Gdy wybór mamy już za sobą, woda jest spuszczona z całego obiegu możemy przystąpić do właściwej czynności wymiany kaloryfera. Przed odkręceniem warto zabezpieczyć podłogę i ścianę w miejscu otaczającym kaloryfer. Unikniemy w ten sposób trwałych uszkodzeń i dodatkowej pracy związanej ze sprzątaniem po całym procesie. Pod kaloryfer warto umieścić miskę na spływające resztki wody pozostałej w kaloryferze.
Warto przy okazji sprawdzić również stan starych końcówek rur, gwintów i haków na których umieszczamy nowy kaloryfer. Jeśli stan jest dobry nowy grzejnik, łączymy z instalacją grzewczą. Cały proces jest gotowy, wystarczy ponownie wpuścić wodę do obiegu i cieszyć się nowym grzejnikiem.
Samodzielna wymiana grzejnika w bloku nie jest najprostszym procesem, ale gdy podejdziemy do niego odpowiednio i będziemy realizować krok po kroku nie sprawi nam większych problemów. Mimo, że jest to spore wyzwanie to dobre przygotowanie i konsultacje z ekspertem pomogą wybrać odpowiedni model, zainstalować go i cieszyć się ciepłem i pięknym wyglądem.