Utrzymanie czystości w mieszkaniu bez odkurzacza jest praktycznie niemożliwe. Czy posiadasz dywany, wykładziny czy też parkiet – odkurzacze najlepiej sprawdzają się do usuwania wszelkich zanieczyszczeń oraz kurzu.
Wybór odkurzacza nie jest jednak prosty – jest wiele modeli w różnych kategoriach, co wcale nie ułatwia decyzji. Odkurzacz do podłóg twardych, pionowy, ręczny, piorący, workowy czy bezworkowy? Możliwości jest mnóstwo. Dodatkowo, każdy wariant posiada funkcje dodatkowe, takie jak regulacja mocy ssania, funkcja czyszczenia parą czy funkcja prania. Ułatwieniem przy sprzątaniu może być także rura teleskopowa.
Odkurzacze mają też różne szczotki, które ułatwiają wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Szczotka szczelinowa, szczotka wielofunkcyjna, szczotka uniwersalna, szczotka płaska czy szczotka okrągła? A może lepsze będą klasyczna ssawka podłogowa i dodatkowa ssawka szczelinowa? Jaki odkurzacz wybrać i czym różnią się między sobą poszczególne modele?
Jakie są rodzaje odkurzaczy? Jak wybrać właściwy typ odkurzacza?
W sklepach można znaleźć modele najbardziej tradycyjne, czyli odkurzacze workowe oraz bezworkowe a także warianty bardziej zaawansowane, tj. odkurzacze piorące i wodne. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także odkurzacze pionowe czy roboty sprzątające. Co wyróżnia poszczególne modele?
– odkurzacze workowe – zabrudzenia są w nim zbierane do worków wykonanych z papieru lub płótna. Zdecydowanie najpopularniejszy wariant, mogący mieć różną pojemność worka/pojemnika,
– bezworkowe – cechują się tym, iż zabrudzenia są gromadzone w plastikowym pojemniku,
– wodne – są wyposażone w filtr wodny, który ma za zadanie zbierać zabrudzenia do specjalnego zbiornika z wodą,
– piorące – mają dodatkową funkcję prania, dzięki czemu świetnie radzą sobie z plamami na wykładzinach i dywanach a także zbierają wylane płyny. Niektóre modele mają też opcje prania tapicerki,
– pionowe – mogą być przewodowe lub bezprzewodowe ze stacją dokującą. Rączkę odkurzacza trzyma się w dłoni, z kolei szczotka odkurza podłogę, dzięki czemu nie musisz ciągnąć odkurzacza za sobą – odkurzacz pionowy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem,
– ręczne – zazwyczaj niewielkich rozmiarów, nie posiadają kabli. Odkurzacz ręczny świetnie sprawdzi się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc oraz np. zakamarków w samochodzie. W niektóre modele wbudowana jest nawet specjalna szczotka tapicerska.
Odkurzacz bezworkowy czy workowy?
Choć zarówno odkurzacz workowy, jak i ten z pojemnikiem są popularne, odkurzacz bezworkowy jest zdecydowanie tańszy. Nie musisz dokupować do niego specjalnych worków, które szybko się zapełniają. Niestety, jego opróżnianie może być nieco problematyczne- trzeba bardzo uważać, aby kurz nie wydostał się na zewnątrz. Osoby skłonne do alergii powinny więc raczej rozważyć zakup odkurzacza workowego.
Podczas wyboru warto zwrócić uwagę także na siłę ssania – w odkurzaczach workowych zazwyczaj spada ona, kiedy worek się napełnia. Odkurzacze bezworkowe wykluczają ten problem.
Pojemność worka/pojemnika to także istotny parametr, na który powinno się zwrócić uwagę, podobnie jak i zasięg pracy, oznaczany najczęściej jako zasięg pracy-m.
Jaka moc odkurzacza jest najlepsza?
Bardzo ważną kwestią podczas wyboru odkurzacza jest jego moc. Najmniejszą moc mają odkurzacze akumulatorowe, które radzą sobie dobrze jedynie ze zbieraniem okruszków czy drobnych zanieczyszczeń. Zalicza się do nich na przykład ręczny odkurzacz bezprzewodowy, którym najczęściej czyści się tapicerkę w aucie czy blat.
Odkurzacze, które mają za zadanie odkurzyć i wyczyścić całe mieszkanie w którym są panele czy parkiety, powinny mieć moc minimalną 650 W. Jeśli zaś posiadasz w domu dywany czy wykładziny, najlepsza moc będzie oscylować pomiędzy 750 a 800 W.
U posiadaczy zwierząt lun dywanów z długim włosiem najlepiej sprawdzi się odkurzacz posiadający turboszczotkę lub elektroszczotkę o minimalnej mocy silnika 850 W.
Jakie są rodzaje filtrów w odkurzaczach?
Filtr powietrza to jeden z najważniejszych elementów w każdym odkurzaczu. To on odpowiada za to, iż zebrany do worka czy pojemnika kurz nie wydostaje się z powrotem na zewnątrz. Wyróżniamy filtry:
– HEPA – wykonany ze spiekanego szkła, zapewnia bardzo wysoki poziom filtracji i gwarantuje najlepszą ochronę przed kurzem, w związku z czym jest bardzo polecany alergikom,
– filtr wodny – zbiera zanieczyszczenia oraz kurz w pojemniku z wodą,
– mikrofiltr – cienka warstwa włókniny, która zapewnia najbardziej podstawową ochronę przed kurzem.
A może robot odkurzający?
Jeśli nie masz dużo czasu na sprzątanie lub nie lubisz tego zajęcia, strzałem w dziesiątkę może okazać się robot sprzątający, który pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu. Odpowiednio zaprogramowane urządzenie może sprzątać, kiedy jesteś poza domem czy… leżysz na kanapie i relaksujesz się podczas filmowego seansu.
Nowoczesny robot do sprzątania samodzielnie porusza się po wszystkich pomieszczeniach w domu, odkurzając i oczyszczając podłogę. Sprawdzone modele, które znaleźć można na przykład tutaj: https://www.neonet.pl/odkurzacze/roboty-sprzatajace.html mają silną moc ssania oraz wbudowane szczotki, które szybko się obracają, sprawnie zbierając kurz, zanieczyszczenia i drobinki. Roboty sprawdzają się najlepiej na płaskich powierzchniach, jednak z powodzeniem wyczyszczą też wykładzinę czy dywan o wysokości maksymalnej 2 cm. Niektóre z wariantów mają także funkcję mycia podłóg (a niektóre nawet pranie dywanów!), która pozwala na jeszcze większą oszczędność czasu i pracy. Wszystko co musisz zrobić, to odpowiednio zaprogramować urządzenie, które może sprzątać nie tylko o ustalonej godzinie, ale i jedynie w wybrane dni. Zaletą robotów sprzątających jest także cicha praca.