Projekt domu warto wybierać dopiero wtedy, gdy ma się już działkę budowlaną. To szczególnie ważne w przypadku domu parterowego, ponieważ cała przestrzeń mieszkalna musi się zmieścić na jednej kondygnacji, co na bardzo małych działkach nie jest zawsze jest możliwe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?
Wielkość domu a wielkość działki
Dom parterowy nie musi być bardzo obszerny, coraz popularniejsze są projekty budynków kompaktowych, których metraż nie przekracza 100 m2. Wciąż jednak należy brać pod uwagę wymiary działki oraz jej kształt – jeśli parcela jest bardzo wąska, warto pomyśleć o modnej stodole, na przykład z oferty projektyzwizja.pl, a gdy nie chcemy rezygnować z rozległego ogrodu, dobrą opcją może być parterowa zabudowa bliźniacza.
Często wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem jest dom parterowy z możliwością adaptacji poddasza. Taki projekt umożliwia rozbudowę domu w późniejszym terminie, co jest bardzo ważne dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych – inwestycję dzieli się na dwa etapy, a niewykończone od razu poddasze w żaden sposób nie obniża komfortu domowników, ponieważ wszystko co potrzebne do wygodnego życia, jest zorganizowane na dole.
Kolejny aspekt to ustawienie domu względem stron świata – warto tak dopasować projekt, aby część dzienna miała okna wychodzące na południe, z kolei przy ścianie północnej najlepiej urządzić pomieszczenia gospodarcze, łazienki oraz garderoby.
Czy budować piwnicę? Co z garażem?
Pozostaje jeszcze kwestia piwnicy oraz miejsca dla samochodów. Budowa piwnicy wymaga dodatkowych nakładów finansowych, ale wtedy można na dole urządzić wszystkie pomieszczenia gospodarcze, co ułatwi rozmieszczenie pokoi mieszkalnych na pierwszej kondygnacji. W piwnicy może też zmieścić się garaż, dzięki czemu nie trzeba będzie szukać dla niego miejsca na pozostałej części działki.
Są także projekty domów parterowych z garażem w bryle domu, na pierwszej kondygnacji. Taka opcja nadaje się na działki dość szerokie, a jeśli parcela jest wystarczająco duża, można nawet wybudować garaż mający dwa miejsca postojowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że budowa garażu w bryle domu podnosi koszt inwestycji – tańsze będzie postawienie oddzielnej wiaty w głębi działki.