Drewno jest jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych, wykorzystywanych zarówno przy budowie domów w systemie tradycyjnym, jak i szkieletowym. Warto pamiętać o tym, że dobre drewno C24 powinno posiadać odpowiednie certyfikaty i musi pochodzić ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu uda się uniknąć problemów z użytkowaniem domów, a inwestor ma pewność, że sięgnął po materiał wysokiej jakości.
Drewno do budowy — na co zwrócić uwagę?
Podczas zakupu drewna należy brać pod uwagę kilka czynników mających wpływ na jakość produktu oraz jego ostateczną cenę. Drewno C24 jest wybierane najczęściej — jest to materiał iglasty konstrukcyjny, mający uniwersalne zastosowanie i bardzo dobre parametry. Podczas zakupu drewna należy sprawdzić posiadane certyfikaty, mówiące o pochodzeniu materiału, sposobie suszenia czy impregnacji. Drewno certyfikowane pozwala uniknąć problemów z pojawianiem się w domu pleśni czy zarodników grzybów, jednocześnie zapewnia odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Kupując drzewo z nieznanego źródła można nieco zaoszczędzić, jednak nie wiadomo, jak będzie się ono zachowywało po kilku latach.
Wilgotność drewna
Drewno C24 jest odpowiednio wysuszone, a jego wilgotność mieści się w granicach 16-18%. Dzięki temu można uzyskać wysoką wytrzymałość konstrukcji, jednocześnie obiekty wykonane z drewna suszonego są lżejsze. Wybór drewna suszonego pozwala na stosowanie mniejszych przekrojów, a to ułatwia prace i jednocześnie pozwala obniżać koszty. Dodatkowo wysuszone drewno nie jest podatne na odkształcenia, np. pod wpływem ciężaru dachu. Mokre drzewo bez certyfikatu to jedynie pozorna oszczędność, która może inwestorowi kiedyś „wyjść bokiem”. Warto pamiętać o tym na etapie zamawiania materiału.
Gatunek drewna
Na ogół w budownictwie wykorzystuje się drzewo iglaste. Najpopularniejszy jest świerk, który jest stosunkowo miękki, jednocześnie trwały i łatwo poddaje się obróbce. Jodły są wykorzystywane do bali konstrukcyjnych, natomiast sosna ma uniwersalny charakter, wymaga jednak solidnej impregnacji, która powinna być zapewniona już na etapie sprzedaży materiału. Osoby z zasobnym portfelem powinny zainwestować w drewno modrzewiowe, które jest trudne w obróbce, zapewnia jednak wysoką trwałość. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na gęstość rozmieszczenia słoi drewna — im jest ona większa, tym lepszy jest gatunek drewna. Oznacza to, że przyrost drzewa nie był szybki, a sam materiał wykaże dobrą wartość konstrukcyjną.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?
Z pewnością nie powinno się kupować drewna, które ma niedoskonałości — pęknięcia, ślady bytności owadów, obecność pleśni. Nie warto kupować drewna „w ciemno” – sprzedawca powinien zaprezentować certyfikaty na swój asortyment, a ponadto klient powinien móc zobaczyć drzewo na placu. W dobie wzrostu cen drewna wiele osób decyduje się korzystać z ofert sprzedaży taniego drewna, jednak warto podchodzić do takich ofert z ostrożnością. Nigdy nie wiadomo, co taki sprzedawca oferuje, szczególnie jeśli przywozi materiał prosto na plac budowy.