Jak zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?

Jeszcze zanim w naszych mediach dominować zaczął temat pandemii – stale bombardowani byliśmy coraz to nowszymi wieściami o podwyżkach za energię elektryczną. Również i dziś jeszcze, jeśli „przebijemy się” przez wieści o nowych szczepach koronawirusa – odnajdziemy stale pobrzmiewający akcent tyczący się nieprzerwanego wzrostu cen za prąd. Czy istnieje więc możliwość zmniejszenia swoich rachunków, a co za tym idzie zaoszczędzenia pieniędzy? Na szczęście odpowiedź brzmi: „tak” i jest nim fotowoltaika.

Czym powodowane są podwyżki za prąd?

Wielkie i nieprzerwane wzrosty cen za energię elektryczną powodowane są:

  • Wzrostem cen materiałów z których wytwarza się prąd – głównie paliw gazowych, węgla kamiennego i brunatnego.
  • Wzrostem cen uprawnień do emisji CO2.

Efektem dwóch, wspomnianych powyżej czynników są lawinowe skoki cen za energię elektryczną. Niestety to nie wszystko. Można wnioskować, że ceny za prąd będą już tylko wzrastać. Być może proces ten nie będzie mieć swojej górnej granicy. Nie ma co więc liczyć na spadek opłat. Warto zastanowić się, czy jedynym wyjściem z opisanej powyżej sytuacji nie będzie zainstalowanie na dachu swego domu, czy firmy – fotowoltaiki.

jak zaoszczędzić dzięki fotowoltaice
Źródło: Pixabay

Na ile fotowoltaika jest opłacalna?

Na tak postawione pytanie – od razu odpowiedzieć możemy twardymi konkretami.

Otóż dobrze dopasowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli nam zapłacić nawet o 90% mniej za 1 MWh zużytej energii. Jeżeli użyjemy skrótu myślowego, to przełoży się to na zaoszczędzenie przez nas nawet do 90% comiesięcznych rachunków za prąd. Prawdą jest, że koszty instalacji na dachu naszego domu fotowoltaiki – zwracają się maksymalnie po 5 latach eksploatacji. W dalszej perspektywie czasowej – pozyskiwanie darmowego prądu z promieni słonecznych – będzie musiało oznaczać jednak czysty zysk.

Pieniężne wsparcie na instalację fotowoltaiczną

Mało tego: w Polsce istnieje szeroki program wsparcia finansowego dla osób chcących wprowadzić u siebie panele fotowoltaiczne. Żeby móc z niego skorzystać – spełnić należy szereg kryteriów. Dla przykładu: objęte wsparciem są jedynie instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Jeśli jednak je spełnimy – otrzymać będziemy mogli nawet do 50% kosztów instalacji. Czyli innymi słowy zaoszczędzimy w takim przypadku aż połowę kosztów.

Wsparcie UE dla fotowoltaiki

Unia Europejska aktywnie wspiera wprowadzanie wszelkich „zielonych” rozwiązań.

Sprowadza się to do odgórnie wprowadzanych regulacji prawnych. Są one powodowane chęcią przekonania społeczeństwa do zainstalowania u

siebie paneli fotowoltaicznych. Plany są ambitne: Unia Europejska wdraża plan wedle którego cały kontynent europejski przekształcony ma zostać do 2050 roku w przyjazną ekologii – „zieloną wyspę”.

Podsumowanie

Całość ująć możemy więc w 4 punktach: dzięki fotowoltaice zabezpieczymy się przed wzrostem cen za prąd; zaoszczędzimy na niej nawet do 90% comiesięcznych rachunków za energię; jeśli spełnimy wymagane kryteria – otrzymamy nawet do 50% kosztów instalacji w ramach rządowego wsparcia; a także przyczynimy się do budowy nowego, ekologicznego ładu, który promowany jest obecnie przez UE. Zachęcamy więc do głębszego zainteresowania tematem.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Ekologiczne ogrzewanie – kominki antysmogowe

Ostatnie dane donoszą, że jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła. Zanieczyszczenia oscylują na bardzo wysokim poziomie, co jednocześnie plasuje Polskę na jednym z pierwszych miejsc w rankingach stężeń toksycznych związków w powietrzu. Pojęcie smogu określa obecność w otaczającym nas powietrzu mieszaniny związków, które trafiając do naszego organizmu drogą oddechową lub pokarmową mogą inicjować powstanie […]

Pozory mylą. Dlaczego mała architektura betonowa to przyszłość miast?

Pierwsze skojarzenia mogą być mylące. Kiedy myśli się o małej architekturze z betonu, do głowy przychodzą obrazy miejskiej dżungli, zdominowanej przez szare bloki. A przecież tego typu elementy są coraz chętniej wykorzystywanie nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również na prywatnych posesjach. Czemu mała architektura betonowa zawdzięcza sobie taką popularność? Beton do betonu niepodobny W […]