Czy można rozpocząć budowę domu zimą? Jak rozplanować etapy budowy domu jednorodzinnego z poddaszem?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu. Jednak zawsze pojawia się ten sam problem i wątpliwość wszak nie wiadomo kiedy ją rozpocząć. Zasadniczo często inwestorzy chcieliby jak najszybciej, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto więc poznać zasady jak najlepiej rozplanować etapy budowy domu.

Budowa domu zimą – tak czy nie?

Zasadniczo zimy mamy coraz lżejsze, nawet słynna „bestia ze wschodu” jakoś nie była mocno uciążliwa, dlatego też coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na rozpoczęcie prac o tej porze roku. W sumie jeżeli temperatura nie jest bardzo niska to większość prac można przeprowadzić, ale jeżeli już jest poniżej kilku stopni to być może warto się wstrzymać. Przede wszystkim musicie wiedzieć, że same roboty fundamentów lepiej wykonuje się w dodatnich temperaturach, tym bardziej, że zamarznięta ziemia może powodować, że prace będą się przedłużać, ale i będą wymagać zastosowania większego sprzętu, co oczywiście generuje większe koszty. Ponadto od razu po wykopaniu fundamentów lepiej zrobić wylewkę, a ta betonowa nie schnie szybko w niskich temperaturach, co znowu przedłuża pracę. Z uwagi na bezpieczeństwo prace na rusztowaniach nie są niewskazane, w tym czasie raczej dochodzi do sprawdzania stanu technicznego.

Istnieją jednak sytuacje, w których musimy rozłozyć rusztowanie w zimie. Jedną z najważniejszych kwestii związanych z eksploatacją rusztowań zimą jest uwzględnianie panujących warunków atmosferycznych i stosowanie się do obowiazujących przepisów budowlanych. Zimą obowiązuje specjalna procedura, dotyczaca rozstawiania rusztowania i wiąże się z właściwym przygotowaniem podłoża. Jeśli poszukujesz sprawdzonej firmy, która zadba o wszelkie kwestie związane z bezpiecznym montażem rusztowania, sprawdź ofertę firmy Konstrukta Rusztowania Kraków.

Co można robić zimą?

Jeżeli już podjęliście decyzję o budowie domu i macie ustalony budżet, a także projekt, to sezon zimowy możecie wykorzystać do szukania dobrej firmy budowlanej. Pamiętajcie, że jeżeli zostawicie to na ostatnią chwilę, to macie małą szansę na znalezienie dobrych pracowników. Warto tutaj skorzystać z opinii innych, a więc jeżeli macie znajomych to być może polecą oni Wam dobrą firmę. Warto także umawiać się na spotkania z przedstawicielami, gdzie możecie poprosić o wykonanie kosztorysu. Po akceptacji koniecznie podpiszcie umowę, gdzie zawarty będzie termin rozpoczęcia prac, ale i sposób w jaki będziecie się rozliczać, przy czym pamiętajcie, że i wy musicie przestrzegać terminów płatności i wywiązywać się z umów.

A jeżeli już Wam tak zależy to…

Oczywiście są pewne prace, które można wykonać nawet w mrozy. Na pewno należy do nich ocieplanie, lecz nie każda firma się tego podejmuje. W wielu przypadkach rusztowania są w konserwacji bądź firma dopiero składa zamówienia. W tym czasie rozpoczyna się też produkcja rusztowań. Wracając jednak do samego ocieplania to jednak nawet jeżeli znajdziecie firmę, która się tego podejmie to koszty są wyższe i odnosi się to do kosztów zarówno pracy, jak i materiałów. Niezbędne jest stosowanie specjalnych klejów i dodatków antymrozowych. Niektóre prace mokre mogą być wykonywane wewnątrz i należy do nich choćby wylewka posadzki czy kładzenie tynków, ale musicie wiedzieć, że można je wykonać tylko wtedy, gdy zakończony jest już etap stolarki okiennej, ale i gdy są drzwi. Owszem wydaje się, że można otwory okienne zabezpieczyć folią, jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest skuteczne. Ponadto trzeba liczyć się jeszcze z tym, że materiały będą zdecydowanie dłużej schły. Występuje też konieczność ogrzewania pomieszczenia, aby materiały związały się i by nie trzeba było wykonywać poprawek.

Czego nie robić zima?

Zimą absolutnie nie należy ocieplać poddasza, nawet jeżeli ogrzewacie dom od czasu do czasu, ale bardzo często jest tak, że ciepło idzie do góry z kolei w lekko wychłodzonych wnętrzach pojawia się wilgoć i to tylko krok do pojawienia się pleśni na ścianach, a tego chcemy uniknąć. Zatem zdecydowanie lepiej prace rozpocząć od wczesnej wiosny, gdy pogoda zaczyna dopisywać, a temperatura jest już na plusie. Dobrym etapem prac budowlanych jest także wczesna jesień, szczególnie że robiąc wylewki musicie wiedzieć, że w duże upały beton może pękać i wtedy też konieczne jest jego częste podlewanie wodą. Dach, stolarka drzwiowa i okienna, a także ocieplanie także lepiej robić w miesiącach, gdy temperatura jest dodatnia. A gdy już macie zrobione wylewki i ściany gotowe do malowania, a podłogi do płytkowania, a także cały system ogrzewania już pracuje to płytkowanie i tapetowanie może być wykonywane nawet zimą przy dużych mrozach.

Z wieloma pracami zdecydowanie lepiej się wstrzymać zimą. Dzięki temu nie narażacie się na ponoszenie dodatkowych kosztów. Zdecydowanie więc wykorzystajcie ten czas na znalezienie dobrej ekipy.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wiosna tuż, tuż… przygotuj swój taras na nowy sezon zgodnie z najświeższymi trendami!

Przygotowania do wiosenno – letniego sezonu 2020 czas zacząć! Jak to zrobić najefektowniej? Najlepiej w oparciu na najświeższe trendy – w ogrodnictwie oraz w aranżacji tarasów i balkonów. Zaintrygowani m.in. Targami Ogrodniczymi SPOGA GAFA, jakie odbyły się jesienią ubiegłego roku w Kolonii (z propozycjami na sezon 2020), podpowiadamy najbardziej inspirujące rozwiązania. Postaw na drewno i […]

Kiedy wezwać pogotowie kanalizacyjne?

Na prawidłowej pracy instalacji wodno-kanalizacyjnej opiera się bezawaryjne funkcjonowanie kuchni, łazienki i toalety. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek problemów z instalacją należy działać szybko, sprawnie i fachowo. Bardzo często niezbędna okazuje się pomoc specjalistów. Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnego pogotowia kanalizacyjnego? Uszkodzenie i zapchanie rur Cieknąca woda Awarie grzejników Uszkodzenie i zapchanie rur Uszkodzona, […]