Utrzymywanie basenu w czystości jest bardzo istotne, nie tylko ze względów estetycznych. Dbając o higienę zbiornika i wody, zapobiec można rozwojowi wodorostów, glonów czy niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych w basenie należy oczyszczanie, filtrowanie oraz uzdatnianie. Istnieją różne sposoby na utrzymanie zbiornika w nienagannym stanie higienicznym, a w realizacji tych metod stosowane są różne odkurzacze do basenu, środki chemiczne oraz inne akcesoria i urządzenia.
Utrzymywanie basenu w czystości
Niezależnie od rodzaju basenu, wymaga on regularnej konserwacji. Zakres czynności pielęgnacyjnych zależy zarówno od rozmiarów zbiornika, jak i ilości doprowadzanej do niego wody. Urządzeniem pozwalającym na utrzymanie basenu w czystości każdego dnia jest specjalna pompa filtrująca, która pracuje w regularnych cyklach. Pod wpływem jej działania woda nie zmienia swojej barwy i klarowności, co wynika z zastosowania odpowiedniego rodzaju filtrów – np. piaskowo-żwirowych, kartonowych oraz z włókniny, których funkcją jest zatrzymywanie drobnych zanieczyszczeń. Aby działanie pompy było efektywne, powinna ona pracować minimum sześć razy w ciągu doby. Urządzenia te różnią się między sobą wydajnością – mocniejsze modele mogą przefiltrować w ciągu godziny więcej wody, co przyczynia się do skrócenia czasu pracy oraz mniejszego zużycia prądu. Uzupełnieniem działania pompy może być specjalny skimmer, który wychwyci zanieczyszczenia unoszące się bezpośrednio na powierzchni wody.
Ręczne czyszczenie basenu
Nawet najlepsza pompa filtrująca nie będzie w stanie całkowicie zastąpić ręcznego czyszczenia basenu. Proces ten pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny zarówno ścianek, jak i dna niecki. Zabrudzenia w tych miejscach mogą być nieuchwytne, a przez to trudne do usunięcia. Po napełnieniu zbiornika, najlepszym sposobem na utrzymanie czystości będzie specjalny odkurzacz basenowy. Urządzenia dostępne w sklepie: https://basensklep.pl/collections/odkurzacze-automatyczne pozwalają na bardzo precyzyjne, a przy tym wygodne sprzątanie. W przypadku basenów gruntowych, dobrze sprawdzają się bardziej zaawansowane odkurzacze basenowe lub specjalne roboty basenowe. Takie urządzenia pozwalają na automatyczne czyszczenie dna basenu, dzięki czemu utrzymują je w nienagannym stanie higienicznym. Do zbiorników rozporowych i stelażowych polecany jest nie tylko odkurzacz do basenu, ale również odpowiednia siatka do wyławiania zanieczyszczeń. Po spuszczeniu wody zabiegi pielęgnacyjne są dużo prostsze – wystarczy szczotka, szmatka i środek chemiczny o działaniu dezynfekującym.
Utrzymywanie czystości wody w basenie
Nawet intensywnie działająca pompa i regularnie stosowany odkurzacz do basenu ogrodowego nie mogą zagwarantować utrzymania pełnej klarowności wody. W rezultacie staje się ona mętna i zyskuje żółto-zielony odcień, zamiast przejrzysto-błękitnego. Wynika to najczęściej z niewłaściwego składu chemicznego, który można naprawić różnymi sposobami. Wodę dobrze dezynfekuje chlor, który dodatkowo zapobiega powstawaniu glonów. W sprzedaży dostępny jest w postaci granulek, tabletek lub preparatów płynnych, dawkowanych zgodnie z ilością wody w basenie. Na usunięcie przebarwień pozwala witamina C, która sprawdza się jako środek doraźny w przypadku awarii pompy filtrującej.
Prawidłowy odczyn wody basenowej
Sposobem na redukcję zawyżonego poziomu chloru w wodzie jest zastosowanie specjalnych, łatwo rozpuszczalnych granulatów antychlorowych o działaniu aktywnym – obniżają one stężenie do prawidłowego poziomu w zakresie 0,5-0,7. W basenach ogrodowych, pH powinno wynosić ok. 7-7,5. Jeżeli jest niższe, woda staje się kwaśna. Takie zjawisko może powodować ogniska korozji na elementach metalowych, a także osadzanie się kamienia na ściankach basenu. Kwaśna woda jest niebezpieczna również dla użytkowników, ponieważ wywołuje reakcje alergiczne i zaczerwienienia. Odczyn można zweryfikować przy użyciu specjalnych mierników pH, a do jego regulacji służą odpowiednie środki pH plus oraz pH minus.