Mopy obrotowe kupujemy coraz chętniej. Ten niezwykle pomocny i praktyczny rodzaj mopów znajduje zastosowanie w wielu polskich domach i mieszkaniach, gdzie używa się go do czyszczenia podłogi. Mopy obrotowe świetnie nadają się do sprzątania powierzchni różnych rozmiarów oraz nietypowych kształtów. Pozwalają dotrzeć do zakamarków i krawędzi trudno dostępnych, usuwając z nich wszystkie zabrudzenia. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mopa obrotowe – ten poradnik jest dla ciebie. Podpowiemy w nim – na jakie cechy mopów warto zwróci uwagę oraz w co powinien być wyposażony dobrej jakości mop obrotowy.
Mopy obrotowe – jakie materiały wybrać?
Materiał, z którego wykonany został mop, to podstawowa i kluczowa sprawa. Będzie miał olbrzymi wpływ na przebieg sprzątania oraz skuteczność w walce z zabrudzeniami. Do często wybieranych należą mopy wykonane z włókien mikroaktywnych – które pozwalają na dokładne czyszczenie zabrudzonych powierzchni. Usuwają zarówno tłuste plamy jak i te zaschnięte.
Mikrofibra to materiał cieszący się nie mniejszą popularnością. Mikrofibra jest bardzo chłonna – wchłania zabrudzenia różnego typu, niemal natychmiast podczas kontaktu z zabrudzeniem. Ponadto, mikrofibra jest bardzo wytrzymała – wykonane z niej mopy nadają się do wielokrotnego użytku, a sam materiał niszczeje bardzo powoli.
Kije w mopach obrotowych
Kij to drugi istotny element w budowie każdego mopa. Zwracając uwagę na dostępne modele, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę długość kija. Powinien być dopasowany do naszego wzrostu – w innym wypadku będziemy w czasie sprzątania przyjmować niewygodne pozycje. Ponadto, warto wybierać mop obrotowy o regulowanej długości kija – co pozwoli ustawić długość dopasowaną do wzrostu osoby korzystającej z niego w danym momencie.
Kij powinien być wyposażony na końcu w rączkę. Dobrze, jeśli ona pokryta materiałem antypoślizgowym lub została wyprofilowana w sposób ułatwiający jej chwytanie. Dzięki obecności rączki, sterowanie mopem jest prostsze.
Ważny może być również sam początek kija – czyli miejsce, gdzie łączy się z częścią myjącą. Niektóre kije oferują możliwość zmiany kąta nachylenia – co stanowi duże ułatwienie w czasie mycia podłogi pod łóżkiem, szafą czy regałem.
Wiaderko do mopów obrotowych
By korzystać z mopa obrotowego, konieczne jest dysponowanie specjalnym wiadrem, przeznaczonym do odsączania go z nadmiaru wody. Wiadra mogą różnić się rozmiarem – najpopularniejsze modele to te o objętości 8-10 litrów – oraz mechanizmem wyciskania. Polecamy zwłaszcza wybierać te wiaderek do mopów obrotowych, które obracają się z prędkością około 1000 obrotów/minutę.
Ponadto, warto wybierać modele wyposażone w dodatkowe elementy – uchwyt, o który może zostać zaczepiona miotła, miotełka lub szufelka, a także „kieszeń” na detergenty.
Dodatkowe elementy w mopach obrotowych, o których warto pamiętać
Dobrej jakości wiaderko na mop powinno być również ergonomicznych kształtów. Powinno posiadać odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz zabezpieczenia przeciwdziałające niezamierzonego wylewaniu się wody.
Warto również wybierać mopy z atestami gwarantującymi, że nadają się do czyszczenia podłóg delikatnych – parkietów, drewnianych paneli czy kafelków. Najczęściej, mopy takie mają końcówkę wykonaną ze specjalnych mikroaktywnych materiałów, które czyszcząc powierzchnię podłogi, przeciwdziałają jej porysowaniu.