Brama garażowa – automatyczna czy ręczna?

Wiele osób zastanawia się, jaką wybrać bramę garażową? Sterowaną automatycznie czy też manualnie? W dzisiejszym artykule przybliżamy oba rozwiązania i doradzamy inwestorom, na który wariant się zdecydować.

Kluczowymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie bramy, są: cena oraz wygoda. Jeśli chodzi o bramy garażowe, coraz chętniej decydujemy się na rozwiązania zautomatyzowane, które choć droższe, to są bardziej komfortowe w użyciu. Z drugiej strony część inwestorów, z uwagi na niższe koszty, nadal decyduje się na bramy otwierane ręcznie. Poniżej szczegółowo przybliżamy oba warianty.

Bramy garażowe ręczne – tradycyjne rozwiązanie

Niższa cena to zdecydowanie największy walor bramy otwieranej manualnie. Nie ma potrzeby również doprowadzania nowej instalacji elektrycznej, a także inwestowania w napędy czy też fotokomórki. Niestety brak tych rozwiązań powoduje, że takowe bramy są łatwiejsze do pokonania przez potencjalnych włamywaczy, gdyż są znacznie lżejsze. Aby wspomóc bezpieczeństwo, warto zaopatrzyć się w przeciwwłamaniowy system ryglowania zapadkowego

Kiedy warto zdecydować się na bramę garażową ręczną? Przede wszystkim, gdy korzysta się z niej sporadycznie lub, gdy jest ona częścią domku letniskowego / działki. Warto wziąć pod uwagę, że obsługa manualna wymaga użycia siły fizycznej, której mogą nie mieć na przykład osoby starsze.

Jeżeli chcesz kupić bramę otwieraną ręcznie, do wyboru masz: model segmentowy, uchylny lub rozwieralny. Najczęściej inwestorzy kupują bramy ręczne rozwieralne. Ich cena nie powinna być wyższa niż 1000 zł. Rozwiązanie uchylne to podobny koszt, a bramy segmentowe to już inwestycja na poziomie ok. 2,000 zł.

Co wpływa na koszt bramy manualnej?

Na ostateczną cenę bramy otwieranej ręcznie mają wpływ poniższe czynniki:

  • sposób jej otwierania,
  • potencjalne wcześniejsze jej ocieplenie,
  • materiał, z jakiego została wykonana brama,
  • sposób wykończenia,
  • wybór katalogowy czy na zamówienie.

Dlatego też trzeba każdy z tych elementów skrupulatnie przemyśleć.

Brama garażowa otwierana automatycznie – ku nowoczesności

Brama z napędem automatycznym to rozwiązanie, które w większej ilości sytuacji będzie bardziej funkcjonalne. Jeżeli wyjeżdżasz z garażu na ruchliwą ulicę, brama ręczna byłaby zagrożeniem dla ruchu. Gdy często jeździsz samochodem, jesienią oraz zimą taka brama to wprost idealna propozycja, aby nie tracić czasu na walkę z kałużami czy też śniegiem.

To tylko nieliczne zalety. A jak to działa?

Użytkowanie napędu elektrycznego jest bardzo wygodne. Można go uruchomić poprzez: przycisk, kluczyk, zamek bądź pilot. Koszt tego ostatniego oscyluje między 50 a 250 zł. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup bramy garażowej razem z napędem. Najtańsze modele segmentowe dostaniesz powyżej 2 tys. zł, uchylne natomiast – powyżej 1000 zł. Koszt zakupu osobno napędu to ok. 700 zł. Koszt jego montażu wynosi ok. 20 proc. jego wartości.

Do bram automatycznych warto również zakupić fotokomórkę, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Jej cena wynosi ok. 150-300 zł. W alternatywie do kluczy czy też pilota można do otwierania bramy zastosować czytnik linii papilarnych, zapamiętujący do 12 odcisków palców – najczęściej w cenie ok. 700 zł.

Automatyka do bram a bezpieczeństwo – dlaczego warto?

Brama garażowa powinna być ostoją bezpieczeństwa. Wszak stanowi ona symboliczną twierdzę chroniącą dom. Dlatego też wielu inwestorów zwraca szczególną uwagę na ten aspekt.

Jaki rodzaj bramy garażowej wyposażony jest w najskuteczniejsze zabezpieczenie?

Potencjalni złodzieje będą mieli zdecydowanie znacznie więcej kłopotów z przedostaniem się do garażu posiadającego automatycznie zamykane bramy. Dlaczego?

Brama automatyczna = większe bezpieczeństwo

  • Zautomatyzowana brama posiada znacznie większy ciężar niż ma to miejsce w przypadku wyposażenia obsługiwanego ręcznie – dlatego też jest trudniejsza do podważenia,
  • W pełni mechaniczne funkcjonowanie automatycznego rygla sprężonego z napędem – system sprawnie działa nawet w przypadku awarii bądź braku dostępu do zasilania.
  • Nowoczesne bramy garażowe mogą posiadać profesjonalne systemy sterowania. Ich rodzaj także wpływa na ogólny poziom bezpieczeństwa – utrudniają włamanie. Próba podważenia skrzydła łomem, zakończona niepowodzeniem, może niezwykle skutecznie odebrać chęć włamywaczowi do podejmowania dalszych, złodziejskich prób.

Automatycznie zamykane bramy – kolejne zalety

Najczęściej centrale sterujące wyposażone są w nowoczesne mechanizmy, które zabezpieczają bramę garażową przed możliwymi wgnieceniami. Jak to działa w praktyce? W chwili, gdy dojdzie do natrafienia na rezystancję, kierunek poruszania się siłowników ulega momentalnej zmianie.

Coraz popularniejszy staje się również system fotokomórek. Odpowiedzialny jest on za skuteczny monitoring zasięgu światła bramy, ale także za przestrzeń otwierania oraz zamykania skrzydła. Rozwiązanie to umożliwia ochronę jednakowo samochodu, jak i mieszkańców znajdujących się w garażu. W razie potrzeby należy przerwać wysyłaną przez nadajnik smugę promieniowania. Centrala sterująca kieruje w tym momencie drzwi do podjazdu w przeciwną stronę.

Niezwykle interesującym rozwiązaniem są również optyczne listwy zabezpieczające. Można je bez problemu dostosować do prawie wszystkich dostępnych na rynku typów bram garażowych. Najbardziej niestereotypowe systemy automatyczne można w pełni dopasować do różnorodnych krawędzi oraz długości skrzydła bramy. Pokrycie specjalistycznym materiałem przewodzącym powoduje, że tego typu listwy są niezwykle czułe na dotyk, a także zapewniają niezmiernie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Podsumowując, rozwiązania automatyczne okazują się więc bardziej praktycznym rozwiązaniem niż propozycje manualne. Z pewnością warto dołożyć środki, aby inwestycja była nie tylko komfortowa w użytkowaniu podczas trudnych warunków pogodowych, ale także po to, by zminimalizować ryzyko potencjalnego włamania.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Piec do pizzy – jaki wybrać?

Pizza, żeby była smaczna musi powstać z dobrych składników, a także z umiejętności pizzermana. Jednak jedyną rzeczą, która ma wpływ na pizzę i jej jakość jest piec do pizzy. To w nim pizza dojrzewa i nabiera smaku. Jeśli piec jest stary lub nieodpowiednio konserwowany i czyszczony, to wierzcie na słowo – odbija się to na […]

Podajniki paliwa w kotle. Czy są przydatne?

Producenci kotłów centralnego ogrzewania dokładają wielu starań, aby ich wyroby były przyjazne środowisku, ekonomiczne w eksploatacji i łatwe w użytkowaniu. Wśród wielu rozwiązań technicznych stosowanych w kotłach coraz częściej mamy do czynienia z podajnikiem paliwa. Jego zadaniem jest ograniczenie do minimum czasu jaki należy poświęcić na obsługę pieca oraz zautomatyzowanie procesu spalania. Sprawdźmy więc jak […]