To, jaki agregat malarski wybierzemy, ma duży wpływ nie tylko na czas malowania, ale także rodzaj farby, z jakim możemy pracować. Biorąc pod uwagę sposób podawania materiału (czy raczej sposób napędzania pompy), mamy do wyboru agregaty membranowe lub tłokowe. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej tym urządzeniom do malowania natryskowego oraz podpowiemy, kiedy warto sięgnąć po dany typ agregatu malarskiego.
Na czym polega różnica między agregatami membranowymi a tłokowymi?
Jak już wspomnieliśmy, podstawową różnicą między nimi jest budowa pompy podającej farbę.
Agregaty membranowe transportują farbę z użyciem elastycznej membrany (przepony), która może działać jedno- lub dwustronnie. Siłę ssącą zapewnia jej napędzany hydraulicznym tłokiem mimośród. W związku z tym taka pompa jest całkowicie mechaniczna i nie zawiera żadnej elektroniki.
Natomiast agregaty tłokowe podają farbę dzięki sterowanemu elektronicznie tłokowi napędzanemu silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo precyzyjne dozowanie i nakładanie materiału oraz stałą efektywność pracy.
Szeroki wybór agregatów malarskich z obu tych grup możesz znaleźć na stronie agregatymalarskie.pl.
Zalety i wady agregatów membranowych i tłokowych
Oba te rodzaje agregatów malarskich mają swoje mocne i słabe strony. Trzeba też pamiętać, że bez względu na sposób podawania farby, agregaty malarskie będą znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne metody nanoszenia farby pędzlami i wałkami. Zalety i wady tych urządzeń przedstawiają się następująco:
Agregaty membranowe
Są to agregaty malarskie przeznaczone do pracy z lekkimi materiałami (np. farbami wodnymi, olejnymi, chlorokauczukowymi, olejami i lakierami), napędzane silnikami elektrycznymi. Cechują się nieskomplikowaną budową, dzięki czemu można szybko i sprawnie dokonywać napraw/przeprowadzać prace konserwacyjne we własnym zakresie, co znacznie obniża koszty eksploatacyjne. Ma to też wpływ na cenę takiego sprzętu – agregat membranowy to zdecydowanie najtańsza opcja. Prosta jest również obsługa takiego agregatu – wystarczy go włączyć, wycelować dyszą w odpowiednie miejsce i nacisnąć spust (choć idealne malowanie wymaga nieco wprawy). Na ogół jest to sprzęt o dość niewielkiej wadze i rozmiarach, co umożliwia łatwy transport i manewrowanie agregatem nawet w bardzo małej przestrzeni.
Największym minusem agregatu membranowego jest ograniczona wydajność (przez co wydłuża się czas pracy) i moc (membrana nie poradzi sobie z bardziej lepkimi i cięższymi farbami). Trzeba też pamiętać, że po włączeniu będzie pobierał energię w sposób ciągły. Ponadto membrany dość szybko się zużywają, ale na szczęście nie są drogie.
Zalety:
- Niski koszt zakupu
- Prosta budowa umożliwiająca samodzielną wymianę części
- Łatwa obsługa
- Niewielkie koszty eksploatacyjne – tanie części i serwis
- Brak elektroniki
- Mała awaryjność – przy profesjonalnej obsłudze i właściwej konserwacji będą działać latami
Wady:
- Ograniczona wydajność – pompa membranowa wytwarza stosunkowo niską siłę ssącą, co wydłuża czas pracy i ogranicza pulę obsługiwanych farb
- Krótka żywotność membrany
- Praca w cyklu ciągłym – pompa pobiera energię przez cały czas
Agregaty tłokowe
Agregat tłokowy, zwłaszcza napędzany silnikiem spalinowym, może osiągać znacznie większą wydajność. Tego rodzaju napęd zapewnia też większą moc, co pozwala pracować ze znacznie cięższymi materiałami – bez problemu nałożą m.in. farby epoksydowe, przeciwpożarowe (pęczniejące) i antykorozyjne. Urządzenia o wydajności 5+ l/min są nawet w stanie nakładać szpachlę akrylową i gładź gipsową. Dzięki komputerowemu sterowaniu umożliwiają bardzo precyzyjne malowanie natryskowe z płynną regulacją intensywności pracy. Trzeba też pamiętać, że spora część z nich to agregaty hydrodynamiczne, czyli nakładające farbę bez użycia powietrza. Pozwala to ograniczyć straty materiału i wyeliminować problem powstawania mgiełki z farby charakterystycznej dla ręcznych pistoletów powietrznych.
Agregaty malarskie tłokowe są niestety wyraźnie droższe – za urządzenie średniej klasy trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (przy membranowych te kilka tysięcy to na ogół górna granica). Zastosowanie elektroniki sprawia także, że wymiana części jest zauważalnie trudniejsza i raczej trzeba zdać się w tej kwestii na fachowy serwis. Same części również są droższe od tych do urządzeń membranowych. Zależnie od warunków, w jakich przeprowadzane są prace, wadą będą także większe rozmiary i waga. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu dobrej wentylacji w pomieszczeniu, w którym pracuje agregat napędzany silnikiem spalinowym.
Zalety:
- Możliwość zastosowania silników o mniejszej mocy dzięki wysokiej sprawności pompy tłokowej
- Duża siła ssąca umożliwiająca pracę z wieloma rodzajami materiałów
- Mocniejsze modele umożliwiają pracę na więcej niż jednym stanowisku jednocześnie – niektóre modele mogą podawać materiał do 4 pistoletów na raz
- Precyzyjne elektroniczne sterowanie pracą urządzenia
- Cykliczny tryb pracy – napęd włącza się tylko w wypadku spadku ciśnienia w układzie wąż-pistolet, co zmniejsza pobór energii/spalanie paliwa
- Długa żywotność napędu podającego farbę
Wady:
- Wysoki koszt wstępny
- Duża waga i wymiary mocniejszych modeli
- Droższe części i serwis – brak możliwości samodzielnej wymiany ważnych elementów
- Nieco trudniejsza obsługa
- Hałas generowany przez silniki spalinowe
- Agregaty z silnikami spalinowymi mogą pracować tylko na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach
Kiedy warto wybrać dany typ agregatu malarskiego?
Decyzja o tym, czy wybrać agregat malarski tłokowy, czy membranowy jest podyktowana pracą, jaką ma się do wykonania. Biorąc to pod uwagę:
- Agregaty membranowe sprawdzą się przede wszystkim w malowaniu hobbystycznym lub przy okazjonalnym odnawianiu niezbyt dużych powierzchni. Warto również korzystać z nich do m.in. malowania drewnianych ogrodzeń oraz bielenia drzew i budynków gospodarczych. Profesjonalne malowanie natryskowe będzie już wymagać bardziej efektywnego sprzętu – mało która firma budowlana/malarska korzysta jeszcze z agregatów membranowych.
- Agregaty tłokowe natomiast przydadzą się, gdy często maluje się duże powierzchnie lub przy malowaniu przemysłowym. To właściwie obowiązkowe wyposażenie firm remontowo-wykończeniowych. Modele napędzane spalinowo nadają się też świetnie do malowania obiektów infrastruktury, np. mostów kolejowych czy słupów wysokiego napięcia.
Warto też pamiętać, że przy sporadycznym użytkowaniu nie trzeba od razu kupować agregatu – wiele firm prowadzi wynajem sprzętu tej klasy.
Wybór agregatu malarskiego – podsumowanie
To, jaki agregat malarski warto wybrać, zależy przede wszystkim od charakteru wykonywanych prac malarskich. Przy rzadkich pracach lub niewielkich powierzchniach wysoka wydajność agregatu ani duży kąt natrysku strumienia farby oferowany przez agregat tłokowy nie będą konieczne – agregat malarski membranowy w zupełności wystarczy do użytku domowego. Mocniejszy agregat hydrodynamiczny napędzany tłokiem wytworzy odpowiednio wysokie ciśnienie do natryskiwania szpachli, co czyni z niego idealne narzędzie dla profesjonalnej ekipy remontowo-wykończeniowej.