Jak samodzielnie zrobić taras drewniany? Krok po kroku

Samodzielna budowa przydomowego tarasu to nie lada wyzwanie, ale i przyjemność dająca prawdziwą satysfakcję! Jak się do tego zabrać i od czego zacząć, żeby taki taras wykonać osobiście? Krok po kroku przez budowę tarasu z drewna – sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

Jak się przygotować do budowy tarasu z drewna?

Wykonanie solidnego tarasu z drewna będzie wymagało przygotowania odpowiednich narzędzi oraz desek. Obowiązkowe na start: młotek, poręczna wkrętarka, centymetr lub miarka elektroniczna, piła, gwoździe i śruby. Z tym zestawem można przystąpić do montażu wybranych wcześniej desek drewnianych, pamiętając również o zakupie odpowiedniego preparatu do zabezpieczenia powierzchni. Może to być lakier do drewna, impregnat lub olej. Przed układaniem desek należy powlec je wybranym impregnatem, najlepiej z obu stron tak, żeby spodnia warstwa również była chroniona przez wilgocią czy mrozem. Konieczne jest również dokładne pomalowanie brzegów desek, żeby po ich ułożeniu szczeliny nie były narażone na szybkie niszczenie się.

Jeśli taras ma być powierzchnią płaską, bez żadnych balustrad czy schodów, to do montażu można przystąpić praktycznie od razu. Jeśli natomiast ma zawierać takie dodatkowe elementy, to trzeba się będzie również wyposażyć we właściwe słupki, listwy, stopnice do schodów oraz kątowniki wraz z elementami mocującymi. Pierwszy samodzielnie wykonany taras z drewna dobrze jest zrobić w formie minimalistycznej, która oszczędza wiele czasu, nerwów i drobiazgowego docinania elementów.

Montaż desek tarasowych wykonuje się na wcześniej przygotowanym podłożu: całościowo betonowym, ziemnym lub trawiastym. Tu warto pamiętać, że podłoże trawiaste będzie najmniej stabilnym i w czasie dużych ulew może doprowadzić do przesuwania się lub osiadania tarasu.

Prace wykończeniowe przy tarasie drewnianym

Ostatnim elementem po ułożeniu desek tarasowych i ich zamocowaniu (wkrętarka i śruby lub młotek i gwoździe), jest odpowiednie wykończenie powstałej powierzchni. Obejmuje ono dodatkowe pokrycie wierzchniej warstwy tarasu środkiem impregnującym w dobranej przez siebie kolorystyce. W tym punkcie warto pamiętać, że kolory jasne świetnie kontrastują z później ustawionymi ciemnymi meblami, a barwy ciemniejsze środka impregnującego będą lepiej wyglądały do mebli kolorowych i jasnych. Drewno powinno się malować w temperaturze między 5 a 25 stopni Celsjusza – wówczas zarówno farba, jak i samo drewno utrzymują najlepsze warunki do wysychania i wchłaniania.

Po wyschnięciu tarasu warto odczekać dzień lub dwa z wniesieniem mebli, a w tym czasie pomyśleć o opcji zadaszenia tarasu. Tarasy drewniane osłonione przed nadmiernym światłem słonecznym o wiele dłużej zachowują doskonały wygląd i nie trzeba ich tak często ponownie malować.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Poszewki dekoracyjne na poduszki

Stworzenie wybranej aranżacji nie musi być trudne, zwłaszcza jeśli wnętrze oparte jest o proste bryły meblowe, które mogą stanowić podstawę do stworzenia zarówno eklektycznej, jak i bardzo konkretnej stylistyki. Zatem wybierając drewniane meble na nóżkach można stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim, industrialnym, glamour czy hi-tech, w zależności od wybarwienia i struktury mebli. Jednak meble to […]

Dlaczego warto zaopatrywać się składach budowlanych?

Budowa domu generuje spore koszty. Nie każdy ma czas na to, aby godzinami wyszukiwać w internecie promocji, czy wyprzedaży, które pozwoliłyby zaoszczędzić znaczną, w przypadku zakupu tak dużej ilości materiałów kwotę. Składy budowlane są doskonałym sposobem na realne oszczędności na każdym etapie budowy. Dlaczego warto kupować materiały na budowę w składach budowlanych? Oszczędność czasu i […]