Epoka industrializacji, jaka miała miejsce w Polsce, jak i innych krajach na świecie zaowocowała pozostawieniem po sobie specyficznego oświetlenia ze stali i metalu. Z założenia miały to być proste oprawy, dlatego ich podstawową rolą była maksymalna funkcjonalność. Tak właśnie powstały lampy loftowe, które dziś stanowią obiekt westchnień wielu architektów i projektantów wnętrz. Czym się charakteryzują? Jakie modele cieszą się największym zainteresowaniem?
Po czym rozpoznać lampy loftowe?
Wielu, najczęściej niewtajemniczonym w sferę wnętrzarską osobom wydaje się, że oświetlenie loftowe jest trudne do rozpoznania. Nic bardziej mylnego! Lampy utrzymane w tym stylu to najczęściej proste i surowe w wyrazie modele wykonane ze stali i metalu. Mogą przyjmować postać bezwiednie zwisających żarówek na rurkach i prętach lub przeciwnie, wielkogabarytowych, miedzianych opraw wiszących. To właśnie obecność miedzi jest charakterystycznym elementem lamp loftowych, ponieważ niegdyś nie była ona tak droga, jak teraz. Dlatego wiele osób wybierało ją na materiał wykończeniowy zastosowanego oświetlenia. A co z kolorami? Wśród najchętniej wybieranych można zaliczyć modele czarne, szare, brązowe, zielone wpadające w zaśniedziałą miedź, a także te utrzymane w kolorystyce miedzi. Dość popularne są również lampy loftowe ze szklanymi, lekko przyciemnianymi kloszami będącymi nowoczesną wariacją na temat industrialnego wyposażenia.
Jakie modele lamp loftowych cieszą się największym zainteresowaniem?
Jednym z najchętniej wybieranych modeli lamp loftowych są tzw. druciaki. Ich cechą charakterystyczną jest ażurowa konstrukcja oraz efektowny kształt. Najpopularniejsze są te utrzymane w kształcie diamentu, choć nie brakuje innych, równie atrakcyjnych wizualnie form, idealnie wpisujących się w surową, industrialną stylistykę mieszkania. Druciane lampy loftowe najczęściej utrzymane są w czarnej kolorystyce. Niemniej jednak, w sprzedaży można znaleźć również oprawy o białej barwie, które szczególnie atrakcyjnie zaprezentują swój urok w małych pomieszczeniach.
Jako, że nadrzędnym elementem drucianej lampy loftowej jest żarówka, warto zadbać, aby posiadała wyjątkowo efektowny kształt. Mile widziane są modele dekoracyjne, tzw. żarówki Edisona o żółtym wybarwieniu żarnika.
Alternatywą dla drucianych opraw są metalowe lampy z kloszem – w szczególności te utrzymane w półkolistym, surowym kształcie. Mogą zdobić zarówno wnętrza industrialnych salonów i jadalni, jak również pełnić rolę oświetlenia kuchennego stołu lub blatu. Należy pamiętać, że w przestronnych pomieszczeniach loftowych dużą wagę przywiązuje się nie tylko do oświetlenia sufitowego, ale również pomocniczego, które doświetli każdy kąt obszernej przestrzeni. Dlatego dużym zainteresowaniem odbiorców cieszą się także kinkiety z mosiądzu czy szklanymi kloszami eksponującymi dekoracyjne żarówki. Tego typu lampy loftowe znajdą dla siebie miejsce nad kuchennym blatem czy obok łazienkowego lustra. Podświetlą także dekoracje ścian, a także sprawdzą się jako oświetlenie schodów czy w roli lamp pomocniczych w sypialni.