Jak poprawnie uprawiać paprykę?

Z badań wynika, że Polacy coraz częściej jedzą paprykę. Można podawać ją w formie surowej, upieczonej, zamarynowanej i wielu innych! Właśnie dlatego jest to propozycja potrawy, która znajduje swoje miejsce w sercach Polaków. W marketach znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów papryki, ale może jednak lepiej zdecydować się na własną uprawę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o papryce oraz wszystkiego o jej uprawie!

Uprawa papryki dla zdrowia

Papryka to popularne w naszym kraju warzywo bogate w źródło witamin A, E oraz C. Ma w sobie również wiele magnezu, żelaza, wapnia i potasu, które są bardzo istotne w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. W zależności od koloru tego warzywa będzie ono miało inne pozostałe właściwości, np. papryki żółta i pomarańczowa są bogate w luteinę, zielona w kwas foliowy, a najpopularniejsza czerwona w beta karoten.

Jaki klimat sprzyja uprawie papryki

Uprawie papryki, jej prawidłowemu wzrostowi najbardziej sprzyjają wysokie temperatury. Powinny się one wahać między 20 a 27 stopni Celsjusza. W Polsce jesteśmy w stanie osiągnąć to jedynie w szklarniach i tunelach, czyli pod osłonami. Należy dbać, by wahania temperatury nie były zbyt dynamiczne. W takim przypadku rośliny mogłyby wydawać niejadalne warzywa. Oprócz temperatury, należy zwrócić uwagę również na wilgotność powietrza. Papryki najlepiej rosną, gdy jest ono mocno wilgotne.

Uprawa papryki – jaką glebę wybrać?

Pod uprawę papryki najlepiej wybrać glebę żyzną i przepuszczalną. Idealnie by było, gdyby miała również wysoki poziom próchnicy w składzie. Gleba powinna być przepuszczalna o obojętnym pH. Należy cały czas dbać o poziom wilgotności gleby. Nie można jej przesuszać. Warto sprawdzać również jej temperaturę. Powinna być stała i wysoka.

Uprawa i nawożenie papryki pod osłonami

Uprawa papryki pod osłonami jest wskazana, ponieważ łatwiej utrzymać w niej stałą, wysoką temperaturę. Należy zwrócić uwagę na nawożenie papryki. W tym celu dobrze jest wykorzystać nawozy dwuskładnikowe bogate szczególnie w potas i azot. Długie pędy należy zabezpieczyć przed złamaniem. W tym celu najlepiej zdecydować się na ich podwiązanie.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Markiza tarasowa – idealne rozwiązanie na nadchodzące lato

Markizy tarasowe to jeden z hitów ostatnich lat. Nic w tym dziwnego. Właściciele domów chcąc spokojnie wypoczywać na tarasie w słoneczne dni muszą znaleźć jakieś praktyczne i estetyczne rozwiązanie aby uchronić się przed nadmiernym słońcem. W niniejszym artykule dowiesz się jakie powinny być dobre markizy balkonowe dzięki czemu ich poszukiwanie w sklepach stanie się o […]

rolety żaluzje

Rolety – Jakie wybrać, rodzaje rolet okiennych

Do dekoracji okien coraz częściej wybieramy nie tylko firany czy zasłony, ale również rolety różnego rodzaju. Stały się one tak popularne, że nieustannie przybywa na rynku rodzajów, wzorów, kolorów czy rozwiązań związanych z roletami. Aktualnie, największą popularnością wciąż cieszą się rolety wewnętrzne. Jednak w domach jednorodzinnych, a sporadycznie również w mieszkaniach w blokach pojawiają się […]