Jak poprawnie uprawiać paprykę?

Z badań wynika, że Polacy coraz częściej jedzą paprykę. Można podawać ją w formie surowej, upieczonej, zamarynowanej i wielu innych! Właśnie dlatego jest to propozycja potrawy, która znajduje swoje miejsce w sercach Polaków. W marketach znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów papryki, ale może jednak lepiej zdecydować się na własną uprawę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o papryce oraz wszystkiego o jej uprawie!

Uprawa papryki dla zdrowia

Papryka to popularne w naszym kraju warzywo bogate w źródło witamin A, E oraz C. Ma w sobie również wiele magnezu, żelaza, wapnia i potasu, które są bardzo istotne w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. W zależności od koloru tego warzywa będzie ono miało inne pozostałe właściwości, np. papryki żółta i pomarańczowa są bogate w luteinę, zielona w kwas foliowy, a najpopularniejsza czerwona w beta karoten.

Jaki klimat sprzyja uprawie papryki

Uprawie papryki, jej prawidłowemu wzrostowi najbardziej sprzyjają wysokie temperatury. Powinny się one wahać między 20 a 27 stopni Celsjusza. W Polsce jesteśmy w stanie osiągnąć to jedynie w szklarniach i tunelach, czyli pod osłonami. Należy dbać, by wahania temperatury nie były zbyt dynamiczne. W takim przypadku rośliny mogłyby wydawać niejadalne warzywa. Oprócz temperatury, należy zwrócić uwagę również na wilgotność powietrza. Papryki najlepiej rosną, gdy jest ono mocno wilgotne.

Uprawa papryki – jaką glebę wybrać?

Pod uprawę papryki najlepiej wybrać glebę żyzną i przepuszczalną. Idealnie by było, gdyby miała również wysoki poziom próchnicy w składzie. Gleba powinna być przepuszczalna o obojętnym pH. Należy cały czas dbać o poziom wilgotności gleby. Nie można jej przesuszać. Warto sprawdzać również jej temperaturę. Powinna być stała i wysoka.

Uprawa i nawożenie papryki pod osłonami

Uprawa papryki pod osłonami jest wskazana, ponieważ łatwiej utrzymać w niej stałą, wysoką temperaturę. Należy zwrócić uwagę na nawożenie papryki. W tym celu dobrze jest wykorzystać nawozy dwuskładnikowe bogate szczególnie w potas i azot. Długie pędy należy zabezpieczyć przed złamaniem. W tym celu najlepiej zdecydować się na ich podwiązanie.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jakie fotele wybrać do mieszkania?

Fotel w towarzystwie kanapy oraz odpowiednio dobrana ława, stanowią podstawę wyposażenia salonu. Decydując się na jego zakup, należy pamiętać jednak o tym, aby był wygodny i perfekcyjnie komponował się z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza. Jakie zatem fotele wybrać do mieszkania? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury. Dlaczego warto zdecydować się […]

Czym są śruby z kołnierzem?

Odpowiednie mocowanie poszczególnych elementów to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o ich późniejszą trwałość i nośność. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju śruby. Dobiera się je między innymi w zależności od tego, do jakiego materiału zostaną użyte. Jednym z coraz częściej wybieranych rodzajów są śruby z kołnierzem. Czym one się charakteryzują oraz kiedy […]