Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Mężczyzna reguluje instalację ogrzewania podłogowego

Choć brzmi to niepokojąco, zapowietrzenie podłogówki jest procesem naturalnym. Występuje w toku eksploatacji systemu ogrzewania podłogowego. Warto wiedzieć, w którym momencie odpowietrzyć podłogówkę, czym charakteryzuje się zapowietrzenie całego układu i jak przywrócić jego efektywność. Do odpowietrzania wystarczy jedynie odrobina cierpliwości i nieskomplikowane narzędzia. 

Odpowietrzenie podłogówki – kiedy trzeba to zrobić?

System ogrzewania podłogowego może czasami szwankować. Dzieje się tak na samym początku, gdy instalacja zostanie źle zamontowana. Niedopilnowanie odpowietrzenia układu może powodować późniejsze problemy. Remedium na to jest jedno. Trzeba odpowietrzyć podłogówkę. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że proces zapowietrzania jest całkowicie naturalny i powoduje go najczęściej eksploatacja systemu ogrzewania.

Problemy z działaniem układu pojawiają się cyklicznie i dlatego też warto wiedzieć, po czym poznać, że jest zapowietrzona podłogówka. Objawy o niej świadczące to charakterystyczne bulgotanie w grzejniku i rurach. Słysząc je, można założyć, że układ wymaga odpowietrzenia. Innym przejawem świadczącym o tym zjawisku są zimne punkty na podłodze. Podłogówkę powinno się odpowietrzać systematycznie co 3-4 lata.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego – specyfika

Warto opisać specyfikę nowoczesnych układów grzewczych, które często spotykane są w domach jednorodzinnych. Na ogół instaluje się je wraz ze specjalnymi rozdzielaczami, z których wychodzą pętle znajdujące się pod powierzchnią, w podłodze. Z jednego rozdzielacza może wychodzić od 8 do 12 pętli. W nowoczesnym budownictwie przypada jeden rozdzielacz na piętro. Podłogi pomieszczeń parterowych ogrzewane są w ten sposób, że osobny rozdzielacz instaluje się w piwnicy. W zależności od jego lokalizacji odpowietrzanie podłogówki wygląda nieco inaczej. Szczęśliwie nie jest to proces żmudny i wymagający czujnego oka specjalisty. Szwankujący układ grzewczy można naprawić samemu. Jak przeprowadzić odpowietrzanie? 

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe – metodologia

Pierwszym przypadkiem, który warto opisać, jest rozdzielacz znajdujący się na tej samej kondygnacji. Nie wymaga on skomplikowanego działania ani specjalistycznych narzędzi. Uwagę powinna przykuć pompa do odpowietrzania podłogówki i odpowietrzniki, które są zamontowane tuż przy rozdzielaczu. To ich wykorzystanie zniweluje problem zapowietrzonego układu. Proces ten otwiera włączenie pompy na najwyższy bieg i zakręcenie zaworów do wszystkich pętli z wyjątkiem jednej, która będzie odpowietrzana. Woda tłoczona z całą mocą do jednej pętli spowoduje przesunięcie nagromadzonego powietrza do odpowietrznika i usunięcia go z układu. Następnie należy powtórzyć to działanie dla każdej pętli. Po czym poznać, że system został odpowietrzony? Po świście wydobywającym się z odpowietrznika.

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdy rozdzielacz znajduje się w piwnicy. Wymaga to zupełnie innego sposobu działania. Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe w tym przypadku? Zadanie to inicjuje wyłączenie pompy instalacji podłogowej. Następnie należy zakręcić wszystkie zawory przy rozdzielaczu i odpowietrzniki.

Wtedy można przejść do następnego kroku. Jest nim szczelne dokręcenie przewodów elastycznych do zaworów spustowych. Belkę powrotną trzeba podpiąć pod zawór kanalizacyjny. Po otwarciu obwodu grzewczego przepuszcza się wodę do momentu, aż nie będzie zawierała charakterystycznych pęcherzyków powietrza. To działanie należy powtórzyć dla każdej pętli grzewczej. Po zakończeniu odpowietrzania otwiera się ponownie zawór i pętle grzewcze. 

Proces naprawczy – jak odpowietrzyć podłogówkę z grzejnika?

To zadanie jest chyba najprostsze i wymaga jedynie prostych narzędzi. Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego w przypadku grzejnika otwiera ustawienie głowicy termostatycznej na pozycję zamkniętą. To wymaga odrobiny cierpliwości, ponieważ grzejnik musi ostygnąć. Po wystygnięciu grzejnika można przejść do odkręcenia zaworu. W tym celu przydatne są płaskie klucze. Po usłyszeniu specyficznego dźwięku wypuszczanego powietrza można przystopować. Po ucieknięciu nagromadzonego powietrza woda sama zacznie przepływać. To oczywisty znak, że odpowietrzanie zostało z sukcesem zrealizowane i można z powrotem zakręcić zawór.  

Odpowietrzanie podłogówki – co warto wiedzieć?

Wiadomo już jak odpowietrzyć podłogówkę z grzejnika. Warto w tym momencie skupić się na innym, niemniej ważnym zagadnieniu. Wielu użytkowników podłogowych układów grzewczych zastanawia się nad specyfiką odprowadzania powietrza. Rzecz tym bardziej pożądana, jeśli zajmują się tym po raz pierwszy. 

W tym momencie pojawia się zasadne pytanie. Odpowietrzanie podłogi na zasilaniu czy powrocie? Współczesne systemy grzewcze charakteryzują się lokalizacją odpowietrzników na powrocie i przy rozdzielaczu. Z owego rozdzielacza wychodzą pętle grzewcze znajdujące się pod podłogą. Warto o tym wiedzieć przed przystąpieniem do odpowietrzania całego układu.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Poznaj 3 powody, dla których warto zainstalować panele fotowoltaiczne

W ostatnich latach coraz większą wagę przykłada się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Z roku na rok rachunki za energię elektryczną są coraz wyższe. Obie te sytuacje powodują, że coraz więcej osób rozważa zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów, aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 oraz […]

Najczęstsze błędy podczas montażu grzejników

Błędnie zamontowany grzejnik może spowodować bardzo dużo problemów. W poniższym artykule omawiamy najczęstsze błędy podczas montażu grzejników i podpowiadamy jak ich uniknać. Zapewnienie komfortu termicznego jest kluczowe gdy mowa o bezproblemowym przebywaniu w domu w trakcie okresu zimowego. Za komfort termiczny odpowiada izolacja budynku oraz elementy grzewcze takie jak ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki. Montaż tych […]