Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu?

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu?

Właściwe wyliczenie zapotrzebowania cieplnego jest niezbędne do określenia realnych kosztów, które niesie za sobą użytkowanie energooszczędnego systemu grzewczego – pompy ciepła. Ocena możliwości cieplnych budynku jest istotna także pod względem oszacowania wydatków, które będą związane z zakupem i montażem dobrze dobranej instalacji. Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu? Przychodzimy z odpowiedzią!

Zapotrzebowanie na ciepło – co je wyznacza?

Zapotrzebowanie energetyczne budynku jest zależne od wielu różnych czynników, przez co dokonywanie obliczeń na własną rękę może skutkować błędnymi szacunkami i doborem nieodpowiedniego urządzenia. Przed zakupem i montażem właściwej pompy ciepła należy brać pod uwagę przede wszystkim:

  • metraż budynku – znajomość dokładnej powierzchni obiektu gwarantuje skuteczne obliczenie całkowitego zapotrzebowania na ciepło,
  • liczba domowników – pompa ciepła oprócz ogrzewania pomieszczeń, służy również do podgrzania ciepłej wody użytkowej, a o jej zużyciu decyduje właśnie liczba domowników,
  • temperatura zewnętrzna – działanie pomp ciepła w dużej mierze uzależnione jest od warunków, panujących na zewnątrz i dlatego urządzenie musi być dostosowane do warunków klimatycznych,
  • rodzaj ogrzewania – pokrycie pełnego zapotrzebowania na ciepło wymaga określenia typu ogrzewania budynku,
  • potrzeby centralnego ogrzewania budynku – przy obliczaniu zapotrzebowania cieplnego koniecznie należy wziąć pod uwagę właściwości termoizolacyjne budynku, zgodnie z przyjętym standardem energetycznym.

Każdy z tych czynników jest istotny, żeby urządzenie grzewcze działało efektywnie i dysponowało właściwą mocą przy pracy. Znajomość wskazanych wyżej informacji wystarczy, aby dokonać precyzyjnych wyliczeń przy pomocy narzędzia, jakim jest kalkulator pomp ciepła – HeatErgo. Możliwość skorzystania z fachowego doradztwa w zakresie określenia zapotrzebowania na ciepło sprawia, że wybór właściwego urządzenia stanie się łatwiejszy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wytworzenie wystarczającej ilości energii umożliwi zmniejszenie wydatków związanych z ogrzaniem budynku. Dlatego tak istotne jest, aby dobrać odpowiednie parametry instalacji i zadbać o pełne pokrycie zapotrzebowania na ciepło. Mimo że kalkulator pomp ciepła to precyzyjne narzędzie, opcjonalnie można skorzystać z gotowych wzorów matematycznych. Przy dokonywaniu dokładnych wyliczeń należy uwzględnić przede wszystkim moc urządzenia grzewczego, powierzchnię budynku, średnią temperaturę zewnętrzną/wewnętrzną, typ izolacji obiektu i analizę danych dotyczących strat ciepła.

 Kalkulator pomp ciepła - jak dobrać moc?

Czy moc ciepła ma znaczenie?

Zapewnienie właściwego komfortu cieplnego oznacza również, że należy zwrócić szczególną uwagę na dobór urządzenia o odpowiednich parametrach technicznych. Kluczowym z nich jest moc pompy ciepła, która przekłada się m.in. na dłuższą żywotność urządzenia. Warto również pamiętać, że moc urządzenia jest istotnym czynnikiem dla maksymalnego wykorzystania możliwości grzewczych instalacji. Z tego względu trzeba zadbać o właściwy wymiar mocy, aby urządzenie wystarczyło do pełnego pokrycia zapotrzebowania na ciepło. Za mała moc pompy ciepła może skutkować m.in. efektywną pracą wyłącznie przy średnich temperaturach powietrza na zewnątrz. Natomiast z drugiej strony, jeśli zostanie wybrany system o zbyt dużej mocy, doprowadzi to np. do zwiększenia kosztów inwestycyjnych, czy konieczności przewymiarowania zasobnika c.w.u.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Czy łóżko piętrowe jest bezpieczne dla dziecka?

Chyba nie ma malucha, który nie marzyłby o łóżku piętrowym. Takie rozwiązanie budzi jednak pewne obawy wśród rodziców. Główne pytanie, jakie pada z ich ust, to czy jest ono bezpieczne dla pociechy? Postanowiliśmy więc to sprawdzić!

czym pokryć dach altanki

Czym pokryć dach altanki?

Altanki to jedne z najbardziej popularnych konstrukcji, które obecne są w większości ogrodów. Służą przede wszystkim odpoczynkowi i relaksowi na świeżym powietrzu, a także stanowią doskonałe miejsce na rodzinne czy też towarzyskie spotkania. Dowiedz się, czym najlepiej pokryć dach altany, by zapewniała dostateczną ochronę przed słońcem czy deszczem. Altana i jej wykonanie Altana oprócz swoich […]