Alergie są przypadłością, która może utrudniać życie w wielu różnych aspektach. Szczególnie dokuczliwe jest uczulenie na roztocza. Alergicy muszą poświęcić więcej uwagi na codzienne porządki. Dowiesz się tutaj jak poradzić sobie z alergią na roztocza poprzez zmianę pościeli.
Alergia na roztocza
Roztocza to maleńkie, niewidoczne gołym okiem pajęczaki. Są to pasożyty, które żywią się martwym naskórkiem. W przeciętnym mieszkaniu czy biurze można znaleźć od kilku do kilkunastu milionów takich stworzeń. Roztocza same w sobie nie są niebezpieczne dla ludzi, jednak ich odchody stanowią silny alergen.
Objawy alergii na roztocza często przypominają przeziębienie lub grypę. Zazwyczaj pojawia się kaszel, duszności, katar, kichanie, pogorszenie samopoczucia i łzawienie oczu. Jeśli po przyjęciu leków na przeziębienie objawy nie ustępują, można wnioskować, że to alergia.
Kołdra dla alergika
Najlepszym sposobem zminimalizowania objawów alergicznych jest utrzymywanie czystości w całym domu, a szczególnie w łóżku. Już po kilku latach używania materaca może się w nim nagromadzić kilka milionów roztoczy. Z materaca pasożyty mają krótką drogę do elementów takich jak prześcieradło czy pościel. Z tego względu warto szczególnie zwrócić uwagę na to, pod czym się śpi. Istotne jest nie tylko właściwe dobranie materiałów, ale i wypełnienia kołdry.
- Wypełnienie puchowe – to najgorszy możliwy wybór dla osoby uczulonej na roztocza. W takiej kołdrze panują idealne warunki rozwoju dla tych pasożytów. Istnieją jednak pościele puchowe przeznaczone dla alergików, w których pierze jest szczelnie zamknięte bez dostępu do kurzu.
- Wypełnienie jedwabne – rzadko spotykane kołdry z jedwabnym wypełnieniem są świetnym wyborem dla alergików. Jedwab ma właściwości hipoalergiczne. Ponadto, jest to materiał przyjazny ludzkiej skórze, doskonale utrzymuje ciepło i zapewnia swobodny przepływ powietrza. Jego główną wadą jest wysoka cena oraz konieczność prania chemicznego. Jedwab jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego też zaleca się oddawać pościel do pralni.
- Wypełnienie syntetyczne – taki rodzaj wypełnienia pościeli łączy niską cenę i łatwość w utrzymaniu. Jednak sztuczny materiał ogranicza przepływ powietrza, co powoduje większą potliwość. Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi roztoczy. Wybierając ten rodzaj wypełnienia warto postawić na produkty nasączone specjalnym środkiem hamującym rozwój roztoczy.
Czy poszewka bawełniana jest odpowiednia dla alergika?
Jaką poszewkę wybrać dla alergika? Ona również musi spełniać pewne wymagania, aby mogła zapewnić osobie uczulonej komfort snu. Musi być przepuszczająca powietrze i nie może zbierać kurzu ani wilgoci. Wszystkie te warunki spełnia pościel bawełniana, która dodatkowo jest przyjemna w dotyku i łatwa w utrzymaniu. Można ją prać w 60 stopniach. Jest to temperatura, która skutecznie zabija roztocza. Kolejnym plusem bawełnianej pościeli jest jej wytrzymałość. Jest to bardzo ważne, ponieważ alergicy muszą prać swoją pościel dosyć często. Szeroki wybór tekstyliów dostosowanych do potrzeb alergików oferuje HOP sklep. Dzięki wysokiej jakości, pościel będzie służyć przez lata.
Sypialnia dla alergika
Wybór odpowiedniej pościeli jest kluczowym elementem w walce z roztoczami. Jednak kurz gromadzi się nie tylko w łóżku. Równie istotne jest uniknięcie gromadzenia kurzu w całej sypialni. Aby zminimalizować ilość roztoczy w miejscu odpoczynku, należy przede wszystkim uniknąć łączenia sypialni z garderobą. Ubrania są siedliskiem roztoczy i źródłem reakcji alergicznych. Wskazane jest postawienie na minimalistyczny wystrój wnętrza. Dodatkowe meble i bibeloty, takie jak ramki na zdjęcia, rośliny czy pamiątki będą przyciągać kurz. Należy również unikać dywanów, zasłon, firan, wypukłych tapet i sztukaterii. Kluczowe jest częste wietrzenie pomieszczenia. Odradza się także wpuszczania zwierząt do sypialni, gdyż ich sierść również stanowi pożywienie dla roztoczy.
Stosowanie się do powyższych rad powinno zminimalizować objawy alergii na roztocza. Dzięki odpowiedniej pościeli alergik może zapewnić sobie spokojny sen i budzić się codziennie z uśmiechem na twarzy.