Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań przez dzisiejszych projektantów mieszkań jest łączenie ze sobą kuchni i sąsiadującego z nią pomieszczenia. Najczęściej jest to jadalnia lub salon – dzieje się tak przede wszystkim z powodów praktycznych (spróbujmy wyobrazić sobie połączenie kuchni z łazienką i liczbę możliwych katastrof, które ten miks może spowodować!).
Łączenie obu pomieszczeń to rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim w mniejszych mieszkaniach, które dzięki niemu zyskują dodatkową przestrzeń (brak ścianki działowej) oraz optycznie powiększa mieszkanie.
Dopasowane meble – inspirujące wyzwanie czy misja niemożliwa?
Nielichych rozmiarów problem może stanowić próba dopasowania mebli, które znajdą się w obu pomieszczeniach i będą się wzajemnie uzupełniać. Podczas gdy kuchnie często utrzymane są w stylu minimalistycznym, tak salonom i jadalniom niejednokrotnie nie brakuje przepychu. Jeśli kuchnia utrzymana jest w stylu retro, to teoretycznie nie powinniśmy urządzać salonu na nowoczesną modłę – od każdej reguły istnieją jednak wyjątki, a przy odrobienie sprytu dwa odmienne style da się satysfakcjonująco ze sobą pogodzić (na przykład łącząc staromodne drewniane elementy z nowoczesnym metalicznym wykończeniem).
Łączenie kuchni i jadalni – kilka zasad
Istnieje przekonanie, że w przypadku otwartych kuchni połączonych z jadalnią duże sprzęty, takie jak lodówka czy piekarnik, powinny być schowane przed wzrokiem osób znajdujących się w jadalni, by nie wywoływały przytłaczającego wrażenia w niewielkiej przestrzeni. Gdy jednak zdecydujemy się na kupno jednolitych zestawów mebli kuchennych, to podobne ryzyko nie ma racji bytu z prostego powodu: poszczególne elementy kuchni są ze sobą na tyle jednolite, że wtapiają się w tło.
Bar – wizualna atrakcja na granicy dwóch światów
Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli w najmniejszym stopniu odgrodzić otwartą kuchnię od jadalni, jest postawienie barku na granicy obu stref. To nie tylko wizualnie efektowne rozwiązanie, ale również bardzo praktyczne. Przy barku na wysokich stylowych krzesłach możemy usadzić gości, podczas gdy sami będziemy musieli zająć się czymś w kuchni. Dzięki temu nie stracimy z nimi kontaktu ani nie zgubimy wątku w pasjonującej rozmowie. Zarówno barek, jak i krzesła barowe wokół niego mogą stanowić atrakcję wizualną, a jeśli zdecydujemy się na rodzaj barku, który jest zabudowany z obu stron, to dodatkowo zyskujemy przestrzeń, w której możemy chować kuchenne sprzęty lub zastawę stołową.