Drzwi tarasowe – jakie wybrać?

drzwi tarasowe

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych jest zadaniem o wiele trudniejszym, niż może się wydawać. Czy zdecydować się na przesuwne, czy rozwierane, z PVC, drewna, czy aluminium? Podpowiadamy.

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych jest zadaniem o wiele trudniejszym, niż może się wydawać. Drzwi tarasowe odpowiadają za doświetlenie twojego domu, izolują go termicznie i akustycznie oraz same w sobie pełnią funkcję dekoracyjną. To połączenie funkcjonalności z walorami estetycznymi sprawia, że wybór drzwi tarasowych musi być przemyślany – czy zdecydować się na przesuwne, czy rozwierane, z PVC, drewna, czy aluminium? Podpowiadamy.

Od czego zacząć?

Dobierając odpowiednie drzwi tarasowe, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość ściany, na której będą się znajdować – to ona będzie miała znaczący wpływ na to, jak jaki system otwierania dobierzesz. Zwracaj też uwagę na walory technicznie konkretnych drzwi: nowoczesne zastosowania konstrukcyjne odgrywają niezwykle ważną rolę w ich funkcjonalności. Niski próg zadba o komfort poruszania się osób mających problemy z poruszaniem się – jeśli w Twoim domu mieszkają osoby starsze bądź chore, to z pewnością jest to coś, co warto wziąć pod uwagę. Amortyzatory zapewnią ci ciche i lekkie domykanie drzwi. Ważne jest również upewnienie się co do wodoszczelności i współczynniku przenikania ciepła wybranych przez Ciebie drzwi – w obrębie pierwszego parametru wyróżnia się 10 klas, z czego z polskimi warunkami atmosferycznymi najlepiej będą współgrały drzwi klasy 4, natomiast drugi parametr decyduje o tym, ile ciepła będzie uciekało z domu. Zważywszy na to, że koszty ogrzewania rosną, a zima zbliża się wielkimi krokami, współczynnik ten to coś, czego w żadnym wypadku nie powinnyśmy lekceważyć, dobierając drzwi do tarasu.

Jakie materiały dobrać?

Ważne jest też dobranie odpowiedniego materiału. Drzwi, tak jak i okna tarasowe, najczęściej wykonane są z drewna, plastiku bądź aluminium. Drewno czy plastik najlepiej pasuje do drzwi rozwieranych, natomiast aluminium – do szerszych i cięższych drzwi przesuwnych. Stąd też fani klasyki najczęściej sięgają po drewno lub PVC, natomiast Ci, którzy wolą nowocześniejsze, ekologiczne rozwiązania powinni postawić na aluminiową ramę.

Rozwierane czy przesuwne?

Z pewnością najpopularniejszy wybór to drzwi tarasowe rozwierane. Jedno-bądź dwuskrzydłowe drzwi z ruchomym słupkiem to niezawodne rozwiązanie, szczególnie, gdy w Twoim domu nie ma wystarczająco miejsca na drzwi przesuwane i sprawdzą się w każdej klasycznie urządzonej przestrzeni. Drzwi rozwierane, szczególnie dwuskrzydłowe, dostarczą twojemu domowi sporej ilości światła. To doskonały wybór dla tych, którzy wolą sprawdzone, tradycyjne rozwiązania. Drzwi przesuwne to natomiast gratka dla wielbicieli nowoczesnych, nietuzinkowych przestrzeni. Z pewnością ich plusem jest fakt, że ich otwieranie nie zabiera nam przestrzeni z wnętrza domu – przesuwają się one po prowadnicy zamontowanej na ścianie. Wymaga to jednak odpowiednio dużej ilości miejsca, na co nie każdy może sobie pozwolić. Drzwi przesuwne nie posiadają progu, co czyni je bezpiecznym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Przeglądając oferty przesuwnych drzwi tarasowych, możesz natknąć się również na bardziej zaawansowane, droższe rozwiązania – drzwi podnoszono-przesuwne (HST) i uchylno-przesuwne (PSK)

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Drzwi prysznicowe składane, wahadłowe czy przesuwne – jaki model wybrać do małej łazienki?

Wybór kabiny prysznicowej do małej łazienki musi być decyzją przemyślaną. Łatwo o pomyłkę, która będzie nas potem kosztowała wiele nerwów. Dlatego też przed dokonaniem zakupu lub zamówienia w sklepie internetowym, należy nie tylko dokładnie zmierzyć łazienkę, ale również myśleć perspektywicznie i choć odrobinę znać się na rodzajach kabin prysznicowych. W tym pomoże niniejszy artykuł. Wszystkich […]

Grzejniki dostępne „od ręki”

System ogrzewania w domu to w naszym klimacie konieczność. Nie ma co do tego wątpliwości. Na szczęście nie trzeba traktować ich jako tę przykrą konieczność. Obecnie na rynku dostępna jest boga oferta grzejników wykonanych z różnych materiałów, dostosowanych do różnych systemów. Dodatkowo pełnią one funkcje dekoracyjne i można wybierać spośród różnych barw. Jeżeli chodzi o […]