DeboweTarasy.pl

Drzwi tarasowe – jakie wybrać?

drzwi tarasowe

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych jest zadaniem o wiele trudniejszym, niż może się wydawać. Czy zdecydować się na przesuwne, czy rozwierane, z PVC, drewna, czy aluminium? Podpowiadamy.

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych jest zadaniem o wiele trudniejszym, niż może się wydawać. Drzwi tarasowe odpowiadają za doświetlenie twojego domu, izolują go termicznie i akustycznie oraz same w sobie pełnią funkcję dekoracyjną. To połączenie funkcjonalności z walorami estetycznymi sprawia, że wybór drzwi tarasowych musi być przemyślany – czy zdecydować się na przesuwne, czy rozwierane, z PVC, drewna, czy aluminium? Podpowiadamy.

Od czego zacząć?

Dobierając odpowiednie drzwi tarasowe, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość ściany, na której będą się znajdować – to ona będzie miała znaczący wpływ na to, jak jaki system otwierania dobierzesz. Zwracaj też uwagę na walory technicznie konkretnych drzwi: nowoczesne zastosowania konstrukcyjne odgrywają niezwykle ważną rolę w ich funkcjonalności. Niski próg zadba o komfort poruszania się osób mających problemy z poruszaniem się – jeśli w Twoim domu mieszkają osoby starsze bądź chore, to z pewnością jest to coś, co warto wziąć pod uwagę. Amortyzatory zapewnią ci ciche i lekkie domykanie drzwi. Ważne jest również upewnienie się co do wodoszczelności i współczynniku przenikania ciepła wybranych przez Ciebie drzwi – w obrębie pierwszego parametru wyróżnia się 10 klas, z czego z polskimi warunkami atmosferycznymi najlepiej będą współgrały drzwi klasy 4, natomiast drugi parametr decyduje o tym, ile ciepła będzie uciekało z domu. Zważywszy na to, że koszty ogrzewania rosną, a zima zbliża się wielkimi krokami, współczynnik ten to coś, czego w żadnym wypadku nie powinnyśmy lekceważyć, dobierając drzwi do tarasu.

Jakie materiały dobrać?

Ważne jest też dobranie odpowiedniego materiału. Drzwi, tak jak i okna tarasowe, najczęściej wykonane są z drewna, plastiku bądź aluminium. Drewno czy plastik najlepiej pasuje do drzwi rozwieranych, natomiast aluminium – do szerszych i cięższych drzwi przesuwnych. Stąd też fani klasyki najczęściej sięgają po drewno lub PVC, natomiast Ci, którzy wolą nowocześniejsze, ekologiczne rozwiązania powinni postawić na aluminiową ramę.

Rozwierane czy przesuwne?

Z pewnością najpopularniejszy wybór to drzwi tarasowe rozwierane. Jedno-bądź dwuskrzydłowe drzwi z ruchomym słupkiem to niezawodne rozwiązanie, szczególnie, gdy w Twoim domu nie ma wystarczająco miejsca na drzwi przesuwane i sprawdzą się w każdej klasycznie urządzonej przestrzeni. Drzwi rozwierane, szczególnie dwuskrzydłowe, dostarczą twojemu domowi sporej ilości światła. To doskonały wybór dla tych, którzy wolą sprawdzone, tradycyjne rozwiązania. Drzwi przesuwne to natomiast gratka dla wielbicieli nowoczesnych, nietuzinkowych przestrzeni. Z pewnością ich plusem jest fakt, że ich otwieranie nie zabiera nam przestrzeni z wnętrza domu – przesuwają się one po prowadnicy zamontowanej na ścianie. Wymaga to jednak odpowiednio dużej ilości miejsca, na co nie każdy może sobie pozwolić. Drzwi przesuwne nie posiadają progu, co czyni je bezpiecznym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Przeglądając oferty przesuwnych drzwi tarasowych, możesz natknąć się również na bardziej zaawansowane, droższe rozwiązania – drzwi podnoszono-przesuwne (HST) i uchylno-przesuwne (PSK)

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Stomatolog dziecięcy Kraków – pierwsza wizyta dziecka w gabinecie

Wiele osób zmaga się z traumatyczną wizytą w gabinecie stomatologicznym jako dziecko. Przykre wspomnienia budują wówczas w dorosłym człowieku strach i niepokój związany z dentystą. Dlatego tak ważne jest, aby stomatolog dziecięcy był osobą nie tylko wykwalifikowaną, ale również cechował się dobrym podejściem do małych pacjentów. Dlaczego warto często pojawiać się z dzieckiem u dentysty? […]

Rodzaje opraw oświetleniowych

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat opraw oświetleniowych i ich rodzajów? Zapoznaj się z poniższym artykułem na ten temat. Podczas urządzania wnętrza bardzo ważne jest to, aby dobrać odpowiednie oświetlenie. Nawet w przypadku dużych przeszkleń w pomieszczeniach konieczne jest zadbanie o sztuczne światło, bez którego niemożliwe byłoby komfortowe funkcjonowanie po zmroku. Świeczki tworzą przyjemny nastrój, […]