Pompa ciepła w starym domu – czy jest możliwa i opłacalna?

Pompa ciepła w starym domu może przynieść tyle samo korzyści, co w przypadku nowych obiektów mieszkalnych. Aby tak było, należy jednak pamiętać o dostosowaniu budynku do nowszej technologii grzewczej. Wszystko po to, by działanie pompy było optymalne, a uzyskane ciepło nie zostało szybko utracone.

Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, by zamontować pompę ciepła w wiekowym budynku. Problem może jednak pojawić się, gdy okaże się, że zastana termoizolacja nie pozwoli działać instalacji w optymalny sposób. To sprawi, że nawet najlepiej zaprojektowany system będzie niewydajny oraz drogi. Zanim więc firma odpowiedzialna za montaż pompy ciepła zjawi się na naszej posesji, powinniśmy zadbać o to, by zminimalizować ryzyko utraty ciepła w budynku.

Jak zmniejszyć straty ciepła – zwiększenie powierzchni grzewczej

Aby instalacja pompy ciepła w starym budynku była opłacalna, należy przede wszystkim sprawdzić straty ciepła w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy. Często zdarza się, że wiekowe budynki wyposażone są w niedostateczną liczbę grzejników. W przypadku pomp ciepła zastosowanie mocniejszych kaloryferów jest zwykle niemożliwe, więc nie pozostaje nic innego jak wyposażyć dom w dodatkowe żeberka grzewcze. Tu jednak rodzi się problem, ponieważ domontowanie kaloryferów jest procesem dużo bardziej skomplikowanym, niż może się początkowo wydawać. Prace remontowe związane z taką inwestycją mogą okazać się na tyle duże, że dużo wygodniejsze i bezpieczniejsze z punktu widzenia działania pompy ciepła, będzie zamontowanie nowego ogrzewania płaszczyznowego (np. podłogowego).

Wiele jednak zależy od tego, ile faktycznie wynoszą straty ciepła. Często bowiem okazuje się, że są one na tyle duże, że nawet zamontowanie nowego systemu grzewczego nie pomoże w wydajnej pracy pompy. Należy wówczas pomyśleć o ograniczeniu utraty ciepła innymi metodami.

Co zatem należy zrobić?

Podstawą będzie zapewnienie optymalnej termoizolacji budynku. To właśnie ona odpowiada za możliwie maksymalne zatrzymanie ciepła wewnątrz obiektu. Wiekowe domy mogą zatem wymagać dodatkowych prac remontowych, które sprawią, że pompa ciepła będzie pracować wydajniej. Należy m.in. zastanowić się nad wymianą okien oraz drzwi, ociepleniem ścian zewnętrznych, izolacji dachu, a także założenie wentylacji mechanicznej.

Jak nie popełnić błędu?

Przede wszystkim, dobrze jest skonsultować pomysł instalacji pompy ciepła z fachowcami z profesjonalnej firmy, która zajmuje się tego typu inwestycjami. Dokonają oni szczegółowych pomiarów oraz oględzin budynku, sporządzą plan, doradzą w wyborze urządzeń oraz podzespołów, a na końcu dokonają wyceny, która zapewne zadecyduje o finalizacji przedsięwzięcia. To bardzo ważne, aby cała instalacja została poprawnie zaplanowana. W starych budynkach często niezbędna jest wymiana całego systemu doprowadzającego ciepłe powietrze do grzejników, co wiąże się z większymi kosztami i utrudnieniami związanymi z zaawansowanymi pracami remontowymi. Reasumując – pompa ciepła w starym budynku jest możliwa do zainstalowania, ale by była skuteczna, należy wcześniej zadbać o unowocześnienie systemu grzewczego i zminimalizowaniu utraty ciepła.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Projekty domów parterowych – dlaczego warto wybudować mały dom?

Domy parterowe stają się coraz chętniej wybieranym rodzajem budownictwa. Są małe, ale funkcjonalne i co najważniejsze tanie w utrzymaniu oraz w wybudowaniu. Przekonaj się, dlaczego tak bardzo opłaca się budować domy parterowe. Projekt małego domu – dlaczego warto? Energooszczędność Nawet jeszcze zanim zaczniesz budować swój dom, musisz wziąć pod uwagę, ile będzie kosztowało Cię jego […]

Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Zakup nieruchomości – jak ustrzec się błędów i cieszyć się wymarzonym lokum? Zakup mieszkania czy domu stanowią jedną z najpoważniejszych transakcji w naszym życiu, której większość z nas dokonuje raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Towarzyszą temu skrajne emocje – od podekscytowania, radości i szczęścia przez niepewność, poddenerwowanie czy zdezorientowanie. Podczas procesu kupna nietrudno […]