Żywopłot zwykle spełnia kilka funkcji. Po pierwsze, jest to bardzo efektowny szpaler, który zwraca uwagę przez cały rok, bo iglaki świetnie zimują. Po drugie, oddziela ogród od świata zewnętrznego i pozwala na jego lepszą aranżację. Jest też swoistym murem, który okala świat wewnątrz, dając ciszę, spokój i cień, a także ciepło zimą. Jakie drzewa najlepiej nadają się na żywopłot?
Jak sadzić żywopłot?
Na początku trzeba zorganizować przestrzeń, w której mają pojawić się iglaki na żywopłot. Potrzebny będzie do tego sznurek. Wystarczy wyznaczyć nim linię, by wiedzieć, jak równo posadzić rośliny. Następnie należy wykonać przekop ziemi i stworzyć doły, w których mają być umieszczone rośliny. Średnica dziury w ziemi powinna być dwa razy większa niż bryły korzeniowe iglaków.
Warto pamiętać o usunięciu z podłoża chwastów – ich korzeni i kłączy. Należy też zadbać o żyzną glebę, najlepiej taką, która jest przeznaczona specjalnie do iglaków. Należy wymieszać glebę na działce z kupionym podłożem i tym zasypać iglaki. Sadzimy je mniej więcej od 30 do 80 centymetrów od siebie, zależnie od tego, czy ma być to żywopłot formowany, czy nie. Drzewka ozdobne iglaste dobrze jest przykryć warstwą kory.
Balotowane czy z pojemnika?
Istotnym zagadnieniem jest to, czy iglaki na żywopłot mają być balotowane, czy z pojemnika. Pierwsze to rośliny wykopane ze szkółki z bryłą ziemi zabezpieczoną jutową tkaniną. To wariant tańszy, dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy ziemia nie jest sucha, a korzenie wyschnięte. Tego rodzaju rośliny należy sadzić od września do początku listopada i warto nie robić tego później, by iglaki miały czas na ukorzenienie się. Można też zrobić to w kwietniu.
Drugi rodzaj drzewek ozdobnych iglastych pochodzi z pojemnika. Takie można sadzić przez cały sezon wzrostu aż do pierwszych mrozów. Warto zwrócić uwagę, czy ziemia jest wilgotna, zanim zdecydujemy się na zakup. Roślina powinna też mocno trzymać się pojemnika, bo oznaczać to będzie, że system korzeniowy jest naprawdę dobrze rozwinięty.
Jakie drzewka ozdobne iglaste na żywopłot?
A jakie gatunki będą najlepsze na żywopłot? Jednym z najpopularniejszych jest choina kanadyjska. To drzewo, które doskonale znosi przycinanie. Nadaje się świetnie na żywopłoty formowane. Rośnie zarówno na słońcu, jak i w cieniu, w lekko wilgotnej glebie. Najlepsze na gęste, zimozielone żywopłoty są cisy. Doskonale czują się w słonecznych i cienistych miejscach, nie są bardzo wymagające, choć lepiej mieć żyzną i wilgotną glebę. Prosty w uprawie odnośnie do gleby jest jałowiec chiński. Lepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale półcień nie będzie wielkim problemem.
Żywopłot – praktyczny i ładny przez cały rok
Tak naprawdę roślin doskonałych na żywopłot jest bardzo dużo. Możesz wybierać między świerkami, żywotnikami, jałowcami i wieloma innymi, by stworzyć niebanalny, zimozielony, ładny i efektowny płot, który będzie tłem dla piękna Twojego ogrodu.